Česky English

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Jockey Club > Aktuality > Dostihový víkend: Slušovické zahájení a Chuchle s trojicí vrcholů

Dostihový víkend: Slušovické zahájení a Chuchle s trojicí vrcholůPoprvé v letošní sezóně se konaly dostihy v obou víkendových dnech. V sobotu zahájilo provoz moravské závodiště ve Slušovicích, neděle patřila Praze, která hostila trojici dostihů nejvyšší kategorie.

Dostihy

Oba dva dny proběhly bohužel podle platných epidemiologických nařízení bez účasti diváků, přenos byl ale zajišťován na streamu, a bylo se na co dívat. Všech osm slušovických dostihů přineslo početná pole, svými výkony potěšili zejména navrátilci z dostihové centrály rodiny Vocáskových. V Ceně společnosti Tipsport triumfovala jistě někdejší vítězka Karpatské ceny, Franceska Bella v majetku Statek Blata Český ráj, s ještě větším náskokem dominovala její tréninková kolegyně a držitelka obou exfederálních Oaks 2019 Falcon Baby, ze stáje 3 hearts.

V hlavním překážkovém dostihu odpoledne dokázal dvojnásobný vítěz Poplerova memoriálu, již desetiletý Tiara Man, že na krátké steeplechase je s ním stále třeba počítat. Svěřenec trenéra Bodláka v majetku EŽ Praha a. s. si došel pro tří délkové vítězství před nadějným Kominikem.

Nedělní Chuchle nabídla kvalitní program se třemi vrcholy a jako první šli na řadu starší mílaři v 72. Velké květnové ceně. V ní rozptýlil obavy o tom, zda ho dostihy ještě baví, Ignacius Reilly, Syndikátu V3J. Petr Foret v jeho sedle nakonec nemusel vyvinout ani příliš velké úsilí, aby svěřence trenéra Luky dovedl k jistému vítězství. Torque Power ztrácel víc jak 3 délky, třetí byl Mr Right, jehož sen o unikátním double „Gomba – Květnová“ se rozplynul u distančního mezníku.

Dalším bodem programu byl druhý klasický dostih sezóny, 100. Velká jarní cena. Tu si odnesl Royal Word trenéra Šavujeva. Žokej Palík s ním sice startoval z nepříliš výhodného boxu č. 13, nakonec však byla pro tuto dvojici „šťastný“ a zkušený pilot v šachovnicovém dresu Valentina Bukhtoyarova v cílové rovině jen kontroloval situaci. Návrat k formě z loňské sezóny naznačil druhým místem Vert Liberte, který v koncovce přetlačil jak vítěze trialu Mandarina, tak zástupce českého chovu Lailaha. Ten potvrdil výborný týden domácích odchovanců, když minulou neděli si Solemeena z první klasiky odvezla dokonce první dotaci.

Velké drama a nekompromisní test vytrvalosti přinesl 35. Memoriál JUDr. Otakara Frankenbergera, který měl odhalit šance tříletého ročníku ucházející se o šanci na startu Českého derby. Na výborně připravené chuchelské dráze dostih ve velmi svižném tempu rozjela trojice Zoriyman, Locomotive a Tcheque King, na kterou posléze vítězný Hazarder míli před cílem ztrácel snad více než 15 délek. Tříletou naději dr. Charváta a trenéra Tůmy však Jan Verner v sedle rozhýbal ke zdrcujícímu finiši a nakonec jistému triumfu. Další odhalení šancí uchazečů o „modrou stuhu“ by měla přinést za tři týdny Velká červnová cena, jíž bude hostit již tradičně opět Chuchle Arena Praha.

F. Minařík

foto: B. Křižan