Česky English

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Jockey Club > Aktuality > O Koni roku se rozhodne mezi kvartetem Hazarder, L'Estran, Nagano Gold a Talent

O Koni roku se rozhodne mezi kvartetem Hazarder, L'Estran, Nagano Gold a TalentV rámci zahajovacího dostihového dne aktuální sezóny, který v neděli 3. dubna přivítá Chuchle Arena Praha, proběhne vyhlášení nejúspěšnějších aktérů uplynulé sezóny. Vyhlášeny budou nejen výsledky anket o nejlepší koně sezóny 2021, ale rovněž výsledky jednotlivých šampionátů včetně Lázně Poděbrady Cupu nebo Fitmin Cupu. Konkrétně vyhlášení proběhne v malé sázkové hale nad paddockem a bude zahájeno v 18 hodin, tedy zhruba půl hodiny po odběhnutí závěrečného dostihu.

 

Nagano Gold.jpgVolba nejlepších koní sezóny 2021 probíhala do 13. února, a zatímco výsledky jednotlivých šampionátů jsou od konce sezóny známé, u „anketních“ kategorií to neplatí. Už nyní vám nicméně odhalíme nominované koně v každé ze třinácti kategorií. V každé nominaci, které naleznete níže, je v abecedním pořadí uvedena trojice koní s nejvyšším počtem hlasů. V některých kategoriích došlo k situaci, že se o třetí místo podělilo více koní, takže proto jsou některé nominace širší.

To je i případ nejprestižnější ankety o Koně roku. V ní už třetí rok o vítězi rozhodovaly kromě hlasů v anketě také výsledky na dráze, za něž koně získávali body. Ty každopádně prozrazovaly, že letos nikdo výrazněji nevyčníval. Hned 60 koní si totiž vyběhalo od dvou do pěti bodů, a protože na základě výsledků ankety se rozdělovalo bodů dvanáct, před zahájením hlasování byla situace velice otevřená.

Odevzdané hlasy nakonec rozhodly, že mezi kvartetem nejlepších jsou rovným dílem zastoupeni rovinoví a překážkoví koně. U rovinářů a překážkářů pak shodně platí, že je zastupuje vítěz domácího vrcholu plus kůň, který sbíral cenné úspěchy na zahraničních drahách. Pro zajímavost ještě doplňme, že titul Kůň roku získal překážkový kůň naposled v roce 2014, kdy uspěla trojnásobná vítězka Velké pardubické Orphee Des Blins.

Domácím rovinových vrcholem je České Derby, které zásluhou úderné koncovky ovládl Hazarder. Svěřenec Pavla Tůmy se od té doby na dráze neukázal, což už se bohužel nezmění. Na podzim totiž přišla smutná zpráva o jeho úhynu. V uplynulé sezóně tak reprezentant stáje Dr. Charvát absolvoval pouze dvojici startů, když o roli derby favorita si řekl vítězstvím v Memoriálu JUDr. Otakara Frankenbergera.

Pro Kůň roku 2019 a 2020 Nagano Golda byla tradičně nejčastějším cílem Francie. Svěřenec Václava Luky tam sice nezářil tolik jako v předchozích letech, přesto v stále podával hodnotné výkony. Pravidelně totiž startoval v black-type dostizích a deváté kariérní umístění na této scéně získal v Prix du Carrousel, v níž začátkem srpna v Deauville skončil druhý. Loni se také reprezentant Syndikátu V3J po čtyřech letech představil českému publiku, ale v rámci EJC konané Velké ceně českého turfu zůstal třetím místem trochu za očekáváními.

Naším neslavnějším překážkovým dostihem je samozřejmě Velké pardubické. V její poslední edici se prosadil svěřenec Hany Kabelkové Talent, který tak vylepšil čtvrté místo z předcházejícího roku. Forma odchovanec svého majitele Michala Kabelky vygradovala v pravý čas, když v průběhu sezóny výraznější výsledky nezaznamenal. Do Velké pardubické se totiž v květnu kvalifikoval osmým místem, poté skončil třetí v Meranu a v září obsadil pátou příčku ve dvojkové společnosti.

Čeští koně tradičně sbírali úspěchy v italských překážkových dostizích. Na významní milník tam dosáhl především L'Estran. Svěřenec Josefa Váni se totiž stal teprve druhým koněm, který dokázal završit hattrick v největší italské steeplechase, tedy v Gran Premio Merano. Reprezentant stáje Scuderia Aichner SRL sice při vstupu do sezóny ztratil jezdce, nicméně o svou třídu demonstroval už v předzkoušce Gran Premia, v níž přesvědčivě zvítězil.

Nominace v ostatních kategorií už sami o sobě ledacos prozrazují. Například hned ve dvou z nich jsou nominováni pouze svěřenci Václava Luky, což konkrétně platí pro kategorie Nejlepší tříletá klisna a Nejlepší mílař. Nominované v kategorii Nejlepší proutěnkář pak spojuje nejen jméno Pavla Tůmy, ale také majitele Jiřího Charváta. Ten má tedy jistotu, že si domů odnese minimálně jednu trofej.

Se všemi se těšíme na viděnou na zahájení dostihové sezóny v Chuchle Areně Praha v neděli 3. dubna 2022 od 14.00 hodin při prvním letošním dostihu sezóny.

 

Nominace v jednotlivých kategoriích:

Kůň roku: Hazarder, L'Estran, Nagano Gold, Talent

Nejlepší dvouletý hřebec/valach: Arkhangelsk, Red Coral, Westminster Night

Nejlepší dvouletá klisna: Porcinella, Queen Of Beaufay, Shabana

Nejlepší tříletý hřebec/valach: Hazarder, Partenit, Ponntos

Nejlepší tříletá klisna: Classa, Solemeena, Syrenka

Nejlepší starší kůň: Ideal Approach, Nagano Gold, Rabbit Breath

Nejlepší sprinter: Jir Sun, Mowaeva, Ponntos

Nejlepší mílař: Billabong Cat, Ignacius Reilly, Partenit

Nejlepší vytrvalec: Nagano Gold, Orleano, Wellunca

Nejlepší proutěnkář: Dominique, Cheminée, Roncal

Nejlepší steepler: Dusigrosz, Foudre d'Alliery, Cheminée, L'Estran, Northerly Wind

Nejlepší kůň v cross country: Broughton, Evžen, Mr Spex, Talent

Nejlepší kůň českého chovu: Lailaho, Solemeena, Talent, Wellunca

 

Foto: Jiří Dvořák