K dnešnímu sloupku, věnovanému chovu plnokrevníka, mne inspirovala vítězka Ceny zimní královny Muguruza. Klisna, která k nám podobně jako řada dalších úspěšných koní našla cestu z irské zářijové dražby ročků, ukázala nejen mimořádnou třídu, ale pozornost si zaslouží i její rodokmen a především rodina, ze které pochází. V českém turfu totiž neboduje poprvé, ba naopak. Má a měla na něj větší vliv, než vůbec tušíme.
Na prvním místě jistě stojí za zmínku, že jak matka Muguruzy klisna Cutie Pie (Mastercraftsman), tak ani bába Danse Grecque (Sadler’s Wells) nikdy neběhaly. Pokud sledujete zahraniční chov, není to nijak výjimečná skutečnost, která nemusí být jen důsledkem nějakého zranění či cíleného směřování rovnou do chovu, ale často vedou majitele klisny k rozhodnutí neposlat klisnu na dráhu neuspokojivé výkony v tréninku a fakt, že slůvko “unraced” u kariéry klisny zní podstatně lépe než “unplaced”. A jak vidno, pro jejich výsledky v chovu nebyla absence dostihové kariéry žádným handicapem. Nicméně jak Cutie Pie tak i Danse Grecque odcházely do chovu jako polosestry Gr.1 vítězů, což bylo pro jejich zařazení do chovu podstatné.
Zvláště u Danse Grecque, která je nejen polosestrou vítěze Grand Prix de Saint-Cloud (Gr.1) Gamuta (Spectrum), ale též Gr.2 vítěze Multicoloured (Rainbow Quest), listed vítězky Athens Belle (Groom Dancer) a především skvělé matky Grecian Bride (Groom Dancer). Ani ta se na dráze nikdy neukázala, přesto dokázala dát skvělého utravytrvalce Saddler’s Rocka (Sadler’s Wells), vítěze Doncaster Cupu a Goodwood Cupu (oba Gr.2), Gr.2 vítězku Tarfashu (Teofilo), listed vítězku Allexinu (Barathea) a také výborného Galileo Rocka (Galileo), který sice žádné blacktype vítězství nezískal, ale doběhl druhý v irském a třetí v anglickém derby. Zkrátka rodina vycházející z prabáby Mugurizy, vítězky Prix des Tourelles (L) Greektown (Ela-Mana-Mou), prostě “jede”. A to díky dcerám, které se na dráze neukázaly nebo příliš nevynikaly. Zatímco chovná kariéra jediné z dcer, která uspěla v blacktype dostizích Athens Belle je zklamáním, vedle zmíněných Grecian Bride a Danse Grecque dokázala dát blacktype vítěze i Rainbow City (Rainbow Quest). Ta sice běhala jen dvakrát a dokonce zvítězila, v chovu však dala dala 6 potomků s Racing Post Ratingem přes 85 liber včetně listed vítězky Magnolie Springs (Shamardal).
A je tu ještě jedna dcera Greektown, která dokázala dát špičkového koně - Greek Myth (Sadler’s Wells). Pravá sestra Muguruziny báby Danse Grecque vyběhla jen 2x a získala jedno čtvrté místo, ale než byla prodána do argentinského chovu, přivedla v roce 2007 na svět hnědku Greek Wedding (Arch). Ta pak v barvách bohužel předčasně zesnulého majitele Luďka Mikuleckého a jeho stáje BORS Břeclav vyhrála Pardubický St. Leger a poté i Cenu prezidenta republiky. Dnes je chovnou klisnou v napajedelském stádě a první start jejího potomka přinesl klisně i první vítězství v roli matky.
Pokud v rodině postoupíme o tři generace dál za Greektown, dostaneme se k trojnásobné vítězce Country House (Vieux Manoir). Ta se v chovu prosadila prostřednictvím vítěze Champion Stakes, St. James’s Palace Stakes či Sussex Stakes hřebce Reform (Pall Mall), blacktype vítězství získal i jeho pravý bratr Club House. Ten byl po dvouletém působení v irském chovu, kde mimo jiné dal pozdější matku špičkového sprintera Petoriuse (Mummy’s Pet), zakoupen polskými chovateli. U našich severních sousedů dal celou řadu výborných koní, na tom nejlepším, nebo minimálně nejvlivnějším z jeho potomků, se podílela i česká krev. Byl jím vítěz polského derby Demon Club, syn legendární Masisovy dcery Demony. Ten Demon Club, jehož dcera Inercja před lety vyhrála Velkou cenu Prahy, jehož další dcera Uroda přivedla na svět vítěze Saint Leger Urodose (Two-Twenty-Two) a premianta jeho slovenské varianty a druhého z Českého derby Ulana (Exaltation) a další dcera Toskanella porodila trojnásobného vítěze Velké pardubické Tiumena (Beaconsfield).
Tolik malé ohlédnutí za rodinou zimní královny, která v posledních letech dává skvělé koně z matek bez výkonnosti a jejíž geny už prostřednictvím krve bývalého polského plemeníka dokázaly uspět v nejvýznamnějších dostizích naší země.
Miloslav Vlček
foto: Bohumil Křižan