Česky English

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Info pro diváky > Blog > Dostihy a sázky

Dostihy a sázky  1. Sázení na dostihy pro zábavu není složité
  2. Kde a jak vsadit na dostizích
  3. A na co si vlastně na dostizích vsadit můžete?

 

Dostihy a sázkyKdyž se řekne dostihy a sázky, ne každému se automaticky vybaví některé z domácích závodišť. Mnoho z nás má stále ještě v živé paměti dlouhé hodiny, strávené usilovným přemýšlením, jak porazit své soupeře o několik koňských délek v legendární deskové hře z Jablonce nad Nisou s názvem Dostihy a sázky.

Na trhu byly do té doby pouze jednoduché stolní hry typu Člověče, nezlob se, a tak Dostihy a sázky způsobily skutečný poprask: zjevně inspirované hrou Monopoly obdržely velmi nelichotivé hodnocení od tehdejších cenzorů. Jenomže to mělo přesně opačný efekt a zájem o americký hit v českém kabátku od autora Ladislava Mareše vystřelil strmě vzhůru. Přestože po téměř 40 letech už pochopitelně poněkud ochladl, celkově se hry prodalo přes 2,5 milionu kopií a hra se prodává dál. Dá se předpokládat, že k dostihům a sázení „na koníčky” v reálu Dostihy a sázky nějaké ty nadšence přivedly.

Sázení na dostihy pro zábavu není složité

Sázení na dostihy pro zábavu není složitéPokud některého z koní nevlastníte, dostihy jsou zábavnější, pokud si je okořeníte vzrušením, napětím a očekáváním, jestli právě váš favorit uspěje. Ale jak favorita vybrat a jak na něj vsadit? To záleží na tom, jak moc vážně sázku berete. Sázení s předpokladem významnějšího a dlouhodobějšího zisku je téměř exaktní věda, o tom snad někdy příště. Chceme-li si však vsadit pro zábavu, stačí znát několik základních pravidel, která se vám zde pokusíme objasnit. Pojďme na to.

Sázet může opravdu každý a nemusí jít o závratné částky, bookmakeři akceptují sázkové vklady už od řádu desetikorun. Nemusíte znát podrobnosti o závodišti, nemusíte studovat výsledkové listiny nedávných dostihů ani znát zdravotní stav koní nebo současnou formu žokejů. Vsadit si můžete doslova a do písmene podle svého uvážení: třeba na koně, jehož jméno se vám líbí nebo na žokeje, který ze sedla zamával vašemu potomkovi. V sedle kterého koně bude sedět, pro vás nemusí být vůbec důležité.

Koně jsou před každým dostihem předváděni v tzv. paddocku: tam si možná budete chtít také zajít. Favorita si tam můžete vybrat nebo se můžete podívat, jestli se vám ten, kterého jste si už vybrali, bude zdát v dobré kondici a připravený podat dobrý výkon. Anebo můžete volbu nechat na dítěti, které tím jednak získá pocit důležitosti, a jednak bude mít zážitek z toho, že se na koně mohlo podívat opravdu zblízka.

Kde a jak vsadit na dostizích

Kde a jak vsadit na dostizíchVsadit si lze u sázkového okénka na závodišti – to určitě nepřehlédnete, cílem bookmakerů je přilákat co nejvíce sázejících. Ale ve frontě stát nemusíte: vsadíte si i z pohodlí vašeho místa na tribuně prostřednictvím online aplikace sázkové kanceláře.

V každém případě, pokud nemáte jasno v tom, na kterého koně vsadit chcete, sežeňte si kopii dostihového programu. Tam najdete všechny informace o druzích sázek a startujících koních. Bookmakeři je samozřejmě mají detailně nastudovány předem a koně obvykle znají „jako své boty”. Díky tomu pak také mohou posoudit jejich šance na úspěch a podle nich vypsat kurzy. Pokud si tipnete správně, vyhrajete přesně tolik, kolik byl Váš vklad násobený kurzem, který bookmaker vypsal. Sázky se uzavírají před zahájením dostihu a kurzy na jednotlivé koně se mohou (a často se tak děje) měnit v závislosti na tom, kolik peněz už na ně lidé vsadili. Čím vyšší je celková vsazená částka, tím více se kurz a tím pádem také případná výhra snižují. Každému výherci ale bude vyplacena výhra podle kurzu, platného v okamžiku uskutečnění jeho sázky, takže i dva sázející, kteří správně odhadli třeba vítěze dostihu a vsadili stejnou částku, mohou nakonec odejít s výhrou výrazně odlišnou. 

A na co si vlastně vsadit můžete?

Na co si můžete vsaditV okamžiku, kdy tedy máte jasno o favoritovi, se zbývá rozhodnout, na co si u něj vsadíte. Nejčastěji jsou u nás v současnosti vypisovány tyto sázky:

  • Na vítěze: tipujete vítěze dostihu
  • 1-2, 1-3, 1-4, 1-5: sázíte na to, že se váš favorit umístí do určitého (druhého až pátého) místa
  • Pole proti: tato sázka se vypisuje jen v případě, že dostih má horkého favorita. Bookmaker pak vypisuje kurz proti jeho výhře
  • Akumulovaná sázka: sázíte na koně ve více dostizích. Vyhráváte, pokud jsou všechny vaše tipy správné
  • Duely: sázíte dvojici koní proti sobě, vyhrává ten, který je v cíli dříve

Jaké sázky jsou v jednotlivých dostizích vypsány, se dočtete v dostihovém programu, který už jsme zmínili výše. Bookmakeři vám další informace rádi poskytnou. Co vám ale můžeme slíbit ještě před tím, než na dostihy dorazíte je to, že ať už se sázením nebo bez něj si na závodišti užijete den plný sportovních zážitků i adrenalinu. Klidně se s vámi vsadíme.