
21. 12. 2020 | 11:21
Sezóna 2020. Jaká byla pro český chov?
Dostihovou ale i připouštěcí sezónu, stejně jako téměř všechny oblasti našeho života, letos ovlivnila pandemie koronaviru a opatření proti jejímu šíření. Sezónu podstatně zkrátila a tím i snížila počet příležitostí, které čeští, ale i importovaní koně u nás měli. Podívejme se, jak se s touto složitou situací koně domácího chovu vypořádali.

6. 11. 2020 | 10:27
Egertonův paradox. V čele složeného šampionátu navzdory nejnižšímu počtu partnerek
Pondělní rozhodnutí vlády, kterým se povoluje profesionální sport, dává sice naději, že bychom mohli být alespoň skrze stream svědky ještě několika dostihových dnů a také důstojnějšího ukončení neklidné sezóny, i tak už ale listopadový termín dává prostor k ohlédnutí za jejím dosavadním průběhem. Kvůli pandemii byla velmi netradiční a přinesla několik paradoxů. Třeba ten, který jsem nazval Egertonovým.

23. 9. 2020 | 17:41
Zimní královna Muguruza, matky bez výkonnosti, “prezidentka” Greek Wedding a polský Club House
K dnešnímu sloupku, věnovanému chovu plnokrevníka, mne inspirovala vítězka Ceny zimní královny Muguruza. Klisna, která k nám podobně jako řada dalších úspěšných koní našla cestu z irské zářijové dražby ročků, ukázala nejen mimořádnou třídu, ale pozornost si zaslouží i její rodokmen a především rodina, ze které pochází. V českém turfu totiž neboduje poprvé, ba naopak. Má a měla na něj větší vliv, než vůbec tušíme.

15. 9. 2020 | 17:20
Co nabízejí domácí chovatelé? Malý průvodce nabídkou ročků českého chovu
Září je dobou, kdy se majitelé a trenéři začínají ohlížet po nových nadějích do svých stájí. Začínají dražby ročků, účast českých zájemců na některých z nich je ale letos kvůli pandemii spojená s řadou obtíží. Nejen proto Vám, stejně jako před rokem, přinášíme malého průvodce tím, co nabízejí domácí chovatelé, s jejichž ročky se příští rok můžete účastnit třeba Fitmin Cupu či čerpat, alespoň doufejme, majitelské prémie.

28. 8. 2020 | 09:40
Připouštěcí sezóna 2020. Nejlépe si vedl střelický Eagle Top.
Zhruba před pěti týdny skončila připouštěcí sezóna 2020 v A 1/1 chovu v ČR. Nyní jsou k dispozici konkrétní data a tak můžeme blíže hodnotit, jaký trend lze v českém chovu očekávat, či do jaké míry byly počty zapuštěných klisen ovlivněny jarní koronavirovou pandémií.

26. 8. 2020 | 15:08
Pár poznámek na téma inbreedingu
Někdy se téma k článku vynoří samo. Bylo tomu tak i případě toho, který právě začínáte číst. Podnětem byl reakce jednoho z čtenářů serveru Fitmin TURF Magazín na zpravodajství ze sobotního mítinku ve Slušovicích, kde se vítězně prosadili mj. i Sambra a Monjouet, obě reprezentující úzký inbreeding na Sadler’s Wellse - v případě Sambry 3x3, u Monjouet dokonce 2x3.

24. 7. 2020 | 09:00
Faliraki, práce s plemeníky a úspěšná bilance českých klisen
Sezóna sice letos začala s velkým zpožděním, i tak ale český chov čekal na první jedničkový úspěch na rovinách docela dlouho. Dočkal se jej tuto sobotu zásluhou tříleté Faliraki z chovu bývalého prezidenta Jockey Clubu Jiřího Charváta, která zvítězila v Ceně tříletých klisen, dostihu, který má stále většina z nás zafixovaný pod jeho někdejším názvem Cena Hřebčína Napajedla.

17. 7. 2020 | 11:27
Pohled na začátek II.
V návaznosti na předchozí článek, věnovaný hřebcům – zakladatelům plemene anglický plnokrevník, se v druhém díle zaměřím na klisny – zakladatelky, tedy na tzv. „Royal Mares“, neboť i o jejich původu bylo obecně přijato nepřesné dogma.

21. 5. 2020 | 11:39
České mateřské stádo a tradiční domácí rodiny
Domácí chov anglického plnokrevníka prochází velkými změnami. Vedle té veskrze negativní, kterou je jeho celkové zmenšování a s ním související snižování vlivu na dostihové dění i pokles zájmu o jeho produkty, v něm probíhají i jiné změny. Nezpochybnitelné je zkvalitnění týmu plemeníků, vývojem však pochází i mateřské stádo. Na následujících řádcích se podíváme na jeho aktuální stav z pohledu zastoupení nových a tradičních rodin.

21. 4. 2020 | 09:59
Pohled na začátek
Během současné situace, která nás vystavuje nouzi o zprávy z dostihového dění (vzhledem k jeho absenci), si dovolím dvě krátké sondy ke kořenům anglického plnokrevníka. Důvodem pro tuto stať je řada nepřesností a zažitých klišé, kterých je plné povědomí chovatelů, ale i encyklopedie, učebnice a odborné články. Tato část je věnována hřebcům – zakladatelům.