Přeskočit hlavičku a jít na obsah

Jockey Club České republiky

Slavíme 100 let
Menu

Chov

Zimní královna Muguruza, matky bez výkonnosti, “prezidentka” Greek Wedding a polský Club House

23. 9. 2020  |  17:41

Zimní královna Muguruza, matky bez výkonnosti, “prezidentka” Greek Wedding a polský Club House

K dnešnímu sloupku, věnovanému chovu plnokrevníka, mne inspirovala vítězka Ceny zimní královny Muguruza. Klisna, která k nám podobně jako řada dalších úspěšných koní našla cestu z irské zářijové dražby ročků, ukázala nejen mimořádnou třídu, ale pozornost si zaslouží i její rodokmen a především rodina, ze které pochází. V českém turfu totiž neboduje poprvé, ba naopak. Má a měla na něj větší vliv, než vůbec tušíme.

Co nabízejí domácí chovatelé? Malý průvodce nabídkou ročků českého chovu

15. 9. 2020  |  17:20

Co nabízejí domácí chovatelé? Malý průvodce nabídkou ročků českého chovu

Září je dobou, kdy se majitelé a trenéři začínají ohlížet po nových nadějích do svých stájí. Začínají dražby ročků, účast českých zájemců na některých z nich je ale letos kvůli pandemii spojená s řadou obtíží. Nejen proto Vám, stejně jako před rokem, přinášíme malého průvodce tím, co nabízejí domácí chovatelé, s jejichž ročky se příští rok můžete účastnit třeba Fitmin Cupu či čerpat, alespoň doufejme, majitelské prémie.

Připouštěcí sezóna 2020. Nejlépe si vedl střelický Eagle Top.

28. 8. 2020  |  09:40

Připouštěcí sezóna 2020. Nejlépe si vedl střelický Eagle Top.

Zhruba před pěti týdny skončila připouštěcí sezóna 2020 v A 1/1 chovu v ČR. Nyní jsou k dispozici konkrétní data a tak můžeme blíže hodnotit, jaký trend lze v českém chovu očekávat, či do jaké míry byly počty zapuštěných klisen ovlivněny jarní koronavirovou pandémií.

Pár poznámek na téma inbreedingu

26. 8. 2020  |  15:08

Pár poznámek na téma inbreedingu

Někdy se téma k článku vynoří samo. Bylo tomu tak i případě toho, který právě začínáte číst. Podnětem byl reakce jednoho z čtenářů serveru Fitmin TURF Magazín na zpravodajství ze sobotního mítinku ve Slušovicích, kde se vítězně prosadili mj. i Sambra a Monjouet, obě reprezentující úzký inbreeding na Sadler’s Wellse - v případě Sambry 3x3, u Monjouet dokonce 2x3.

Faliraki, práce s plemeníky a úspěšná bilance českých klisen

24. 7. 2020  |  09:00

Faliraki, práce s plemeníky a úspěšná bilance českých klisen

Sezóna sice letos začala s velkým zpožděním, i tak ale český chov čekal na první jedničkový úspěch na rovinách docela dlouho. Dočkal se jej tuto sobotu zásluhou tříleté Faliraki z chovu bývalého prezidenta Jockey Clubu Jiřího Charváta, která zvítězila v Ceně tříletých klisen, dostihu, který má stále většina z nás zafixovaný pod jeho někdejším názvem Cena Hřebčína Napajedla.

Pohled na začátek II.

17. 7. 2020  |  11:27

Pohled na začátek II.

V návaznosti na předchozí článek, věnovaný hřebcům – zakladatelům plemene anglický plnokrevník, se v druhém díle zaměřím na klisny – zakladatelky, tedy na tzv. „Royal Mares“, neboť i o jejich původu bylo obecně přijato nepřesné dogma.

České mateřské stádo a tradiční domácí rodiny

21. 5. 2020  |  11:39

České mateřské stádo a tradiční domácí rodiny

Domácí chov anglického plnokrevníka prochází velkými změnami. Vedle té veskrze negativní, kterou je jeho celkové zmenšování a s ním související snižování vlivu na dostihové dění i pokles zájmu o jeho produkty, v něm probíhají i jiné změny. Nezpochybnitelné je zkvalitnění týmu plemeníků, vývojem však pochází i mateřské stádo. Na následujících řádcích se podíváme na jeho aktuální stav z pohledu zastoupení nových a tradičních rodin.

Pohled na začátek

21. 4. 2020  |  09:59

Pohled na začátek

Během současné situace, která nás vystavuje nouzi o zprávy z dostihového dění (vzhledem k jeho absenci), si dovolím dvě krátké sondy ke kořenům anglického plnokrevníka. Důvodem pro tuto stať je řada nepřesností a zažitých klišé, kterých je plné povědomí chovatelů, ale i encyklopedie, učebnice a odborné články. Tato část je věnována hřebcům – zakladatelům.

Plnokrevná populace celosvětově vzrostla, středoevropský region ale hlásí opak

3. 4. 2020  |  10:24

Plnokrevná populace celosvětově vzrostla, středoevropský region ale hlásí opak

Před pár dny zveřejnila International Federation of Horseracing Authorities (IFHA) svou každoroční Annual Report, ročenku zobrazující stav dostihového sportu a chovu po celém světě, založený na hlášení jednotlivých Jockey Clubů. Předkládá data z roku 2018, což jsou ta nejaktuálnější data, která jsou ze všech zemí k dispozici.

Co se narodilo v plnokrevném chovu v roce 2019

27. 3. 2020  |  17:57

Co se narodilo v plnokrevném chovu v roce 2019

V posledních letech je ze strany chovatelů a především potenciálních majitelů cítit značná skepse vůči domácím odchovancům. Pravděpodobně je to také jeden z faktorů, proč se náš chov plnokrevníka dosti zredukoval. Je pravdou, že vzhledem k poměrně „nízké“ heritabilitě dostihové výkonnosti (někteří autoři uvádějí například pouze rozmezí koeficientu mezi 0,3 – 0,4) je nasnadě, že šlechtění plnokrevníka se neobejde bez patřičného kvantitativního základu, tedy dostatečně početného chovného materiálu. A samozřejmě rovněž neplatí, že by pouze výkonností nejkvalitnější klisny měly produkovat nejlepší potomky. Přesto si zde dovolím alespoň letmý pohled na domácí stádo, resp. na jeho produkci v roce 2019, z hlediska kvalitativních předpokladů ve vztahu k dostihové výkonnosti klisen. Ač do naší populace přibylo pouze 167 registrovaných plnokrevných hříbat (a z toho navíc část z nich se pouze narodila na našem území klisnám zahraničních majitelů během dočasného pobytu), není zde možno zmínit všechny, prosím tedy chovatele, aby si nebrali osobně, že zde jejich odchovanci nejsou uvedeni. Rovněž zde neuvádím potomky „našich“ plemeníků, kteří se narodili v zahraničí.