Přeskočit hlavičku a jít na obsah

Jockey Club České republiky

Slavíme 100 let
Menu

České úspěchy s podceňovanými plemeníky

31. 5. 2019  |  16:39

Za celý loňský rok se koně českého chovu prosadili v tuzemských rovinových dostizích nejvyšší kategorie jen dvakrát. Nyní máme za sebou druhý měsíc letošní sezóny a českým odchovancům se povedlo to, na co potřebovali celou uplynulou sezónu.

České úspěchy s podceňovanými plemeníky

Bylo by hodně krátkozraké činit ze dvou jedničkových vítězství v jednom měsíci dalekosáhlé závěry, ale stejně nesmyslné by bylo, kdybychom si jich nevšimli. Protože každý jedničkový vítěz domácího chovu (ale nakonec i vítězové v dostizích nižších kategorií) má svůj příběh, cestu, která jeho chovatele vedla k rozhodnutí vyzkoušet právě to spojení, z něhož nakonec vzešel plnokrevník schopný konkurovat ostatním v těch nejvýznamnějších dostizích.

Tím letos prvním byl čtyřletý valach Orpheus, narozený v chovu Karla Rybára a reprezentující jeho stáj Ekofarma Rybár, který v mosteckém Memoriálu Vlastimila Smolíka navázal na předešlá dvě vítězství v dostizích III. a II. kategorie a stal se po Renny Stormovi druhým jedničkovým vítězem v produkci předčasně uhynulého Stormy Jaila (Stormy Atlantic). Z chovu Ekofarmy Rybár pochází i matka vítěze Orphan (Zafonium), který dokázala navzdory ztrátě matky zvítězit v klasickém dostihu, když v roce 2011 po boji se slovenskou Yuccou vyhrála Oaks.

O týden později ve Velké Chuchli se v první jedničkové předzkoušce Českého derby Memoriálu Dr. Frankenbergera prosadil další český odchovanec Kristiano, ryzák z chovu Františka Vocáska a pravý bratr druhé z Českého derby 2016 Krasavy. Kristiano je dalším úspěšným potomkem plemeníka Moonjaze (Nashwan), kterému sice na rovinách vyběhlo jen málo přes 30 potomků, ale najdeme mezi nimi vítěze Velké ceny české turfu, Zlatého poháru a dalších vytrvaleckých dostihů Azteka, již zmíněnou Krasavu, ale také třeba Sicílii, která obsadila druhé místo v bývalé Ceně Hřebčína Napajedla a v Oaks obsadila třetí místo.

Orpheus pochází ze staré polské rodiny, kterou tam založila Němkou Otillia (Teleferique), narozená v roce 1943 a jeho rodokmen je postaven na spojení, které tvoří jeden z pilířů především amerického chovu - spojení linií Storm Cata a Mr Prospectora. Z rodokmenu Kristiana zaujme, zvláště s ohledem na jeho ambice v derby, že otcové obou jeho rodičů, Nashwan a Kris Kin, zvítězili v Epsom derby.

Oba čeští jedničkoví vítězové mají něco společného. Oba pocházejí z nevelkých chovů, které však již mají za sebou další úspěchy a oba jsou potomky hřebců, kteří sice na dráze nijak nezářili, ale jsou oba z výborných rodin a dokázali se v našem chovu prosadit.

Stormy Jail byl zakoupen jako roček Jozefem Rosinou a v jeho barvách i přípravě působivě vyhrál Velkou cenu Arqany (I.k.) a umístil se v dalších jedničkových kláních, v tříletém ročníku byl ale až sedmým nejlépe hodnoceným koněm podle Generálního handicapu. Moonjaz začal dostihovou kariéru v Anglii, odkud byl později exportován do Švýcarska, kde sice vyhrál Grand Prix BMW, ale i jemu chybí status blacktype koně.

Oba plemeníci tak mohli chovatelům nabídnout kariéru, která se obecně nepovažuje za dostačující pro kariéru plemeníka a ani o jednoho nebyl v chovu nijak velký zájem. Stormy Jail měl v prvním ročníku 8 startujících potomků, ale v následujících čtyřech dohromady jen 6 potomků, kteří se ukázali na dráze. Moonjaz měl nejvíce startujících potomků v 7. ročníku, z něhož na rovinách vyběhlo 6 potomků, v ostatních jen 5 a méně. Zájem o Stormy Jaila sice rapidně vzrostl po úspěších Renny Storma, jeden rok byl dokonce nejžádanějším plemeníkem v Česku, ale následné zdravotní problémy a poté fatální zranění ve výběhu mu neumožnily zvýšený zájem dál využít.

Přesto těmto dvěma plemeníkům vděčíme za doposud největší úspěchy českého chovu v letošní sezóně. Nutí to k zamyšlení, a to nejen nad samotnými plemeníky, ale i nad oprávněností různých administrativních omezení plemeníků kvůli slabší dostihové kariéře.

Miloslav Vlček, Blacktypepedigree, s.r.o.

Foto: Bohumil Křižan

Související články

Zpět na výpis