Přeskočit hlavičku a jít na obsah

Jockey Club České republiky

Slavíme 100 let
Menu

Co se narodilo v plnokrevném chovu v roce 2019

27. 3. 2020  |  17:57

V posledních letech je ze strany chovatelů a především potenciálních majitelů cítit značná skepse vůči domácím odchovancům. Pravděpodobně je to také jeden z faktorů, proč se náš chov plnokrevníka dosti zredukoval. Je pravdou, že vzhledem k poměrně „nízké“ heritabilitě dostihové výkonnosti (někteří autoři uvádějí například pouze rozmezí koeficientu mezi 0,3 – 0,4) je nasnadě, že šlechtění plnokrevníka se neobejde bez patřičného kvantitativního základu, tedy dostatečně početného chovného materiálu. A samozřejmě rovněž neplatí, že by pouze výkonností nejkvalitnější klisny měly produkovat nejlepší potomky. Přesto si zde dovolím alespoň letmý pohled na domácí stádo, resp. na jeho produkci v roce 2019, z hlediska kvalitativních předpokladů ve vztahu k dostihové výkonnosti klisen. Ač do naší populace přibylo pouze 167 registrovaných plnokrevných hříbat (a z toho navíc část z nich se pouze narodila na našem území klisnám zahraničních majitelů během dočasného pobytu), není zde možno zmínit všechny, prosím tedy chovatele, aby si nebrali osobně, že zde jejich odchovanci nejsou uvedeni. Rovněž zde neuvádím potomky „našich“ plemeníků, kteří se narodili v zahraničí.

Co se narodilo v plnokrevném chovu v roce 2019

Nejvíce, tedy 25 potomků a to v prvním ročníku v rámci ČR se narodilo po vítězi King Edward VII Stakes a těsně druhém z King George VI And Queen Elizabeth Stakes, hřebci Eagle Top (Pivotal). Nalezneme mezi nimi například hříbata (nyní ročky) ze dvou vítězek Ceny Zimní královny (Divoká Šárka, White Angel), z dalších dvou „jedničkových“ vítězek La Fendi a Old Rose, ve Francii a Itálii umístěné klisny Wanillca, či z šestinásobných, resp. trojnásobných vítězek dostihů II. Kategorie, klisen Apinoa a Carrie. V neposlední řadě také dalšího potomka Sun of Gracie, matky Slivky, mezi jejímiž četnými vítězstvími nalezneme triumfy v Ceně trojročných kobýl a v Ceně Arvy. Druhým nejvyšším počtem (17) se může pochlubit vítěz domácí trojkoruny Age of Jape (Jape), mezi nimi potomky z vítězky Ceny Masise Porta Coeli a Poplerova memoriálu Loire. Se čtrnácti potomky následuje osvědčená a prověřená stálice z Doubrav, otec pěti vítězů dostihů Listed a I. Kategorie, bělouš Rosensturm (Monsun), jehož skladba partnerek, majících hříbata v roce 2019, je více než zajímavá. Jedná se například o vítězku Jarní ceny klisen a matku famózní Venillie, klisnu Vinnah, druhou umístěnou v Svenskt Grand National a vítězku I. kategorie Godeu, vítězku ceny Muscatite a matku vítězky Karpatské ceny Rajči Šimon - Royal Sunlight, trojnásobnou vítězku I. kategorie Dancing Theatre, další vítězku I. kategorie Natalii, dále třetí umístěnou v Ceně zimní královny Čarokrásku, druhou z Poplerova memoriálu a dvojnásobnou vítězku II. Kategorie Ryanu, či Medii, matku vítěze Listed a I. Kategorie Medica. Se třinácti potomky následuje krabčický Zazou (Shamardal), mezi matkami jeho hříbat figurují vítězka Jarní ceny klisen a Slovenské Velké jarní ceny Brittany, v Jarní ceně klisen rovněž zvítězivší Najinska, dvojnásobná jedničková vítězka Kobi, druhá z Velké ceny Českého turfu Lužnice, či matka pětinásobného vítěze dostihů I. a vyšší kategorie Lagara, tedy Lady Kristinne. Počtem nad deset potomků (konkrétně dvanáct) disponuje ještě napajedelský sprinter Amico Fritz (Fasliyev), který se může pochlubit matkami, jako je vítězka Ceny Prezidenta Republiky Greek Wedding, pětinásobná vítězka jedničkových sprintů Waka Laura, vítězkou Ceny trojročných kobýl Fortalezou, nebo vítězkou Memoriállu Rudolfa Deyla a OAKS Rabbit Zamindar a druhou z OAKS a Ceny Hřebčína Napajedla Rabbit Montjeu. Zbylí hřebci sice disponují méně, než deseti potomky, i zde však nalezneme zajímavé matky. Napajedelskému Egertonovi (Groom Dancer) přivedla na svět klisničku například druhá z Jarní ceny klisen Agnes Seice. Zajímavější portfolio klisen pak má rovněž napajedelský, bohužel však již uhynuvší Stormy Jail (Stormy Atlantic), zde jmenujme matku vítězy Ceny trojročných kobýl Dajuky Dánskou princeznu, vítězku samotné Ceny trojročných kobýl Fiorhead, matku Renny Storma Renaissance, vítězku Slovenského OAKS Ines a především famózní Dally Hit.

Mezi sedmi hříbaty Sleeping Indian (Indian Ridge) nalezneme například hřebečka z Living Colors, výjimečné klisny, která se devětkrát umístila na dotovaných pozicích v dostizích I. kategorie a vyšších, například na druhém místě v Ceně Ministerstva podohospodarstva. Dvěma potomky po vítězkách dostihů první kategorie, Arcione a Diredawa, disponuje i Durante Alighieri (Galileo), po jedné takové klisně mají též Mikesh (Majestic Missile), jemuž na svět přivedla hřebečka pětinásobná vítězka dostihů I. kategorie Merbela, Chardonney Tcheque (One Cool Cat), pyšnící se potomkem vítězky Ceny zimní královny a Ceny Masise Skary, Dux Scholar (Oasis Dream) ve spojení s rekordmankou na mílové trati Corcovadou a také Mariydi (Kalanisi), po kterém se v roce 2019 narodilo sice jediné hříbě, zato však z klisny Rajči Šimon, vítězky Karpatské ceny, která rovněž skončila po boji o krátkou hlavu druhá v Ceně Wago za Amga River. Zajímavý je pak trojlístek plemeníků se třemi potomky, ovšem vždy ze dvou klisen s nejkvalitnější domácí výkonností. Jsou to Pop Rock (Helissio) ve spojení s matkou Azteka Apaskou a vítězkou Deylova memoriálu, Karpatské ceny a Ceny Wago Francií, Pouvoir Absolu (Sadler’s Wells) s další vítězkou Deylova memoriálu Cassie a vítězkou Velké májové ceny Trixi, která zde dokázala porazit i samotného Legionara a Wallace (Royal Academy) s vítězkou Jarní ceny klisen a Ceny Wago Nidarou a OAKS Orphan. Závěrem tohoto výčtu ještě zmiňme domácí klisny, které využily služeb zahraničních plemeníků, například dva potomky s českým sufixem tak má v rámci chovu Hany Poledníkové vítěz Epsom Derby Authorized (Montjeu), čtyřnásobný Group 1 vítěz Nayef (Gulch) ve spojení s druhou umístěnou z Českého Derby Krasavou, nebo Neatico (Medicean), který se stal otcem dcery nejlepší domácí klisny posledních let Venillie.

Věřím proto, že ač náš chov prochází krizí, soudě alespoň podle nízkého počtu zapouštěných klisen, bude třeba schopný obstojně konkurovat koním importovaným díky kvalitě chovného materiálu a především, že přitáhne pozornost a zájem majitelů. Osobně se (nejen) na tyto české odchovance těším, až je bude možné posoudit na dráze.

Ing. Ondřej Plachý

Plemenná kniha A 1/1

Zpět na výpis