Přeskočit hlavičku a jít na obsah

Jockey Club České republiky

Slavíme 100 let
Menu

Nagano Gold, Angkor Wat a dvě z nejúspěšnějších českých rodin

30. 4. 2019  |  14:16

Pokud se podíváme na dostihové dění u nás a výkony našich koní v zahraničí v uplynulém měsíci, myslím, že se mnou budete souhlasit, když jako nejpodstatnější zmíním excelentní výkon Nagano Golda v listed Prix Lord Seymour v Longchamp a triumf Angkor Wata v prvním vážnějším trialu na České derby v karlovarské Jarní ceně Priller & Post Cup.

Nagano Gold, Angkor Wat a dvě z nejúspěšnějších českých rodin

Zmínění vítězové mají mnohé společné. Oba k nám našli cestu z evropských dražeb, byť první byl koupen jako odstávče za pouhých 3.500 gns, zatímco druhý stál jako roček plných 80.000 €. Oba jsou vnuky nejúspěšnějšího plemeníka současnosti Galilea a jejich otcové - vítěz Saint Leger (Gr.1) Sixties Icon i vítěz King George VI and Queen Elizabeth Stakes (Gr.1) Nathaniel byli úspěšnými vytrvalci, kteří i  chovu dávají koně především s vytrvaleckými dispozicemi. Mimořádně zajímavé jsou však rodiny, z nichž oba úspěšní koně pocházejí. Rodiny, které hrály i v českém a československém chovu mimořádnou roli.

Začněme zástupcem Syndikátu V3J Nagano Goldem. Jeho rodina směřuje ke klisně Mirabelle (Sind), odchovankyni Vicomta du Parc, narozené v roce 1940 ve Francii. Na dráze se jen umístila, v chovu ale dala dvě dcery, které sice byly z rodné Francie exportovány, ale v nových domovech obě založily velmi úspěšné rodiny. Třídovější Norbelle (Norman) byla exportována do Německa, odkud pak se její vliv šířil dále a to i do kolébky turfu do Anglie, kam byla z Německa vyvezena dcera Norbelle, vítězka Deutscher Stutenpreis Novara (Birkhahn). Té se v ostrovním chovu podařilo zplodit vítěze 2000 Guineas Nebbiola (Yellow God). V Anglii našla nový domov i matka Nagano Golda, v Německu narozená nestartovavší Monsunova dcera Never Enough, která před Nagano Goldem přivedla na svět též valacha Jamra (Singspiel), pozdějšího Gr.3 vítěze v Abu Dhabi. Nagano Gold navíc není jediným úspěšným zástupcem rodiny v našem turfu. Před 15 lety koupil Jiří Charvát na dražbě v Baden-Badenu polosestru Never Enough ryzku Never Blue (Bluebird), která se mu za důvěru odvděčila vítězstvím v Ceně Whisky (I.k.) v Bratislavě. Škoda jen, že klisna předčasně uhynula a nebyla využita v chovu. Tam naopak nyní působí k větvi Norbelle též náležící dvojnásobná šampiónka a klasická vítězka Najinska (Areion), díky které by se i tato větev mohla v našem chovu rozšířit.

foto2
Foto: Miloslav Vlček, Rodinu Mirabelle v našem chovu zastupuje i klasická vítězka Najinska na snímku se svou letošní dcerou po Zazou

Má na co navazovat, protože druhou dcerou Mirabelle, která dostala šanci v chovu, byla klisna La Lezardiere (Rodosto), jejíž větev sice ve Francii zanikla, ale o to lépe se uplatnila u nás. V roce 1965 koupil na dražbě v Deauville tehdejší napajedelský ředitel František Lerche společně se 6 dalšími klisnami její dceru La Lézardé (Beau Prince), březí po druhém z Irish Derby hřebci Bois Belleau (Bois Roussel). Z tohoto spojení se narodila klisna La Legalité, která v mimoňském chovu dala vítězku Jarní ceny klisen L’Avenir (Infernal), matku taktéž v první klasice úspěšné Letní noci a šampióna La Manche, potomků Monseigneuira.

Ještě lépe se ale v chovu uplatnila její v Napajedlích narozená dcera La Legion (Detvan), matka Koně roku a vítězky Československého derby Latiny. Latina, poslední potomek legendárního Masise, je matkou Koně roku Laténa a vítěze Československého derby Lancelota a výborně si v chovu vedly i její dcery. Nakonec i jeden z největších triumfů českého chovu posledních let, vítězství Love Me (Egerton) ve Slovenském derby, má kořeny v této rodině.

Také Angkor Wat stáje Joly náleží k rodině, která v historii našeho chovu hrála velmi významnou roli. V jejím případě se však musíme do historie vrátit ještě o pár desetiletí dál, konkrétně na konec 30. let minulého století, kdy se československému státu, respektive Ministerstvu zemědělství, podařilo získat obytné budovy a stáje napajedelského hřebčína, které byly po úpadku majitelky v roce 1929 prodány ve veřejné dražbě. Nutnost oživit stádo vedla Václava Michala a Bohumila Tichotu v letech 1937-38 k nákupu celkem 12 klisen ve Francii, mezi nimiž byla i dvouletá Lyndora (Altay), vnučka vítězky Prix du Cadran (dnes Gr.1) a dalších významných vytrvaleckých dostihů La Francaise (Simonian).

Lyndora ukázala nejlepší formu ve dvou letech, kdy vyhrála Gerschův memoriál, v klasickém ročníku se už neprosadila. Ovšem v chovu, kde dala 12 potomků včetně 5 dcer - pokračovatelek, uspěla nadmíru. Její dcera Lydie vyhrála (v mrtvém doběhu s Pastelou) Jarní cenu klisen, do historie našeho turfu se však zapsala především jako matka Lyona (Masis), vítěze Československého derby, kterému se podařilo uspět i v Ceně Moskvy na mezinárodním mítinku. Lyonova pravá sestra Libye zvítězila v Oaks, což zopakovala i její dcera Lyže (L’Amiral), mj. matka druhé z Oaks a třetí z Derby Lucretie (Negresco), matky skvělé Lucinky, která v Československém derby skončila druhá a v chovu dala šampióna Lucreta. K rodině, která se postupně z Napajedel rozšířila i do dalších chovů a svého času patřila k nejrozšířenějším v našem chovu, náleží i rakouský Kůň roku 1970 Libanon či vítěz Československého derby 1991 Lykeion (Long Meadows).

Ani nakupující tehdy před 80 lety netušili, jak zajímavou klisnu pro napajedelský chov získali, ale brzo to tušit začali. V době, kdy Lyndora začínala svou chovnou kariéru, dokázal Deux Pour Centa (Deiri), syn Lyndořiny polosestry Dix Pour Cent, vyhrát tehdy velmi ceněnou Grand Prix de Paris a byl mj. třetí v Prix de l’Arc de Triomphe. I Deux Pour Cent se o pár let později ukázal v Napajedlích, kde na sklonku svého života krátce působil a zanechal po sobě dva derby vítěze.

Větev La Chansonnerie, matky Lyndory a Dix Pour Cent, však ve Francii postupně zanikla a s výjimkou našeho chovu ji dnes najdeme už jen v Indii. Rodina se ale velmi rozšířila zásluhou jiné dcery La Francaise hnědky La Futelaye (Collabotaror), v roce 1925 narozené vítězky Grand Prix de Deauville. Dnes ji najdeme téměř po celém světě - od Brazílie až třeba po Jižní Afriku, kde například z ní vzešel Gr.1 vítěz a druhý z Dubai World Cupu (Gr.1) Lizard’s Desire (Lizard Island). K rodině náleží i třeba tříletý Japan (Galileo), loňský vítěz Beresford Stakes a druhý favorit letošního Epsom derby v ante-post nabídkách.     

K nejúspěšnějším matkám z této rodiny v posledních letech patří vítězka Prix du Calvados (Gr.3) Lady Vettori (Vettori), mj. matka vítěze francouzského derby a Shamalganova soupeře ve francouzských klasikách Lope de Vegy (Shamardal). Angkor Watova matka Flower Bowl (Anabaa) je jeho polosestrou a Angkor Wat je jejím sedmým startujícím potomkem a sedmým vítězem. Zda bude ve vítězné vlně pokračovat, uvidíme brzo, stejně jako to, kam až dojde ve své cestě evropskými blacktype dostihy Nagano Gold. Určitě však stojí za zamyšlení fakt, že rodiny obou hřebců hrály v našem chovu velmi významnou roli a že základy, na kterých byl československý chov stavěn, nebyly nijak špatné.

Miloslav Vlček, Blacktypepedigree, s.r.o.

Související články

Zpět na výpis