Přeskočit hlavičku a jít na obsah

Jockey Club České republiky

Slavíme 100 let
Menu

O Night Moonovi, jeho předchůdcích a důvěře v domácí plemeníky

1. 10. 2019  |  14:46

Byl to mimořádný víkend a v historii českého turfu podobných moc nenajdeme, pokud vůbec nějaký. V sobotu se v Chuchli uskutečnil již pátý ročník Evropského poháru žokejů, skvělý mítink, okořeněný dosud nejlepší jezdeckou sestavou vedenou desetinásobným šampiónem francouzských žokejů Christophe Soumillonem. V neděli se Arcturus stal historicky druhým držitelem slovenské trojkoruny (a i ten první reprezentoval českou stáj) a ve vrcholu italské překážkové sezóny Gran Premiu v Meranu triumfoval L’Estran, připravovaný Josefem Váňou mladším a vedený Josefem Bartošem.

O Night Moonovi, jeho předchůdcích a důvěře v domácí plemeníky

Ve stínu těchto fantastických zpráv však zůstala jedna, která si pozornost, a to nemalou, také zaslouží - vítězství tříletého valacha Night Moon v Gd1 proutěnkách Gran Criterium d’Autunno v Meranu. Nyní ve čtyřech startech neporažený svěřenec Pavla Tůmy, reprezentující chov i stáj Jiřího Charváta, tímto triumfem dosáhl největšího letošního úspěchu koně českého chovu v překážkových dostizích. Jeho vítězství má navíc svou váhu i z historického pohledu, protože až do neděle se náš chov mohl pyšnit “jen” třemi odchovanci, kterým se podařilo vyhrát v Itálii překážkový dostih nejvyšší kategorie, tedy Gd1. S dvěma z nich má Night Moon hodně společného.

Začněme hnědákem Diktysem z chovu Jozefa Pirucha, který před 11 lety vyhrál v Miláně Gran Steeple di Milano, čímž se stal historicky prvním koněm českého chovu, který v italském Gd1 dostihu zvítězil. Valach, hájící barvy stáje Wrbna Racing, byl synem Magnuse (Jape) a výborné steeplerky Diftery (Chiavari), překážkového Koně roku na Slovensku. Také Night Moon je synem výborné steeplerky, kterou byla vítězky Ceny Vltavy, kvalifikace na Velkou pardubickou a dalších 6 překážkových dostihů Nostalgia, navíc pravá sestra vítěze Ceny Labe (L) Napoliho. Tím však jejich podobnost nekončí. Nostalgia a Napoli, narození v polském hřebčíně Moszna, jsou potomky výborného Japa (Alleged), z pohledu našeho chovu je však mnohem zajímavější jejich matka Norcja. Ta totiž byla produktem návštěvy své matky Normandie, pozdější matky vítěze polského derby Numerouse, v Napajedlích, kde byla v roce 1987 připuštěna plemeníkem Chiavari (Try My Best). Tudíž jak Night Moonova matka Nostalgie, tak i samotný Diktys, pocházejí ze spojení Japa či jeho syna s Chiavariho dcerou. Z tohoto pohledu se zdá být škoda, že Chiavari, který byl prvním zástupcem Northern Dancerovy linie v našem chovu majícím blacktype výkonnost, je už dnes prakticky neznámým jménem, ač si v chovu nevedl špatně.  A také škoda, že nedostal více šancí v překážkovém chovu, zvláště když jeho polobratr The Parson byl úspěšným překážkovým plemeníkem v Irsku. Hřebec však v našem chovu působil jen 9 sezón, v roce 1994 v pouhých 14 letech předčasně uhynul.

To Night Moonovu otci Moonjazovi (Nashwan) je již 22 let a letos připustil 6 klisen, 4 z nich však následně byly též partnerkami Pop Rocka. V chovu působí již od roku 2005, ale počet jeho startujících potomků nedosahuje ani čtyř desítek. Mezi nimi jsou však nejen Night Moon, ale také historicky druhý kůň českého chovu, kterému se podařilo vyhrát italský Gd1 dostih. Oním koněm byl valach Aztek, který loni na konci září dokonce vyhrál největší proutěnky v Meranu Gran Corsa Siepi di Merano. Odchovanec Františka Vocáska navíc zářil už v rovinovém provozu, kde vyhrál 5 jedničkových dostihů a pokud k jeho výsledkům přičteme úspěchy dalších Moonjazových potomků, pravých sourozenců Krasavy a Kristiana, druhých z Českého respektive Slovenského derby, a také skvělé steeplery Playera a Al Jaze, vyvstane před námi velmi úspěšný plemeník, zodpovědný za polovinu českých Gd1 vítězů z italských překážek.

A pokud už mluvíme o Gd1 vítězích českého chovu, přidejme i poslední dosud nezmíněné jméno - pětiletého valacha Stuke z chovu K-K Metal a.s. Pavla Kochana, který na konci června lehce ovládl Gran Corsa Siepi d’Italia (Gd1) v Meranu. Ten reprezentuje trochu jiný přístup, protože zatímco trojice výše zmíněných vítězů se narodila v České republice po hřebcích zde působících, Stuke je výsledkem cesty své matky, rovinové šampiónky Stigmy (House Rules), za vítězem Irish St. Leger (Gr.1) Jukebox Jury (Montjeu) do německého Etzeanu. Ač je koněm českého chovu, za jeho jménem nalezneme suffix GER. Stuke byl vůbec prvním Jukebox Juryho potomkem, který v Gd překážkách naznačil potenciál svého otce pro produkci překážkových koní. Uspěl ještě před tím, než výsledky Farclase inspirovali irský Burgage Stud, aby plemeníka koupil a přesunul do svého překážkového chovu. Díky Stukemu jsme tak objevili překážkový potenciál jeho otce dříve než ostatní. Škoda, že naopak v domácí hřebce máme někdy menší důvěru, než jako by si zasloužili.

Miloslav Vlček, Blacktypepedigree, s.r.o.        

Související články

Zpět na výpis