Přeskočit hlavičku a jít na obsah

Jockey Club České republiky

Slavíme 100 let
Menu

Pacific Hill, Sadler’s Wells a Nureyev

28. 6. 2019  |  16:57

Vítězem 99. Českého derby se stal pohledný ryzák Pacific Hill, syn vítěze King George VI and Queen Elizabeth Stakes Nathaniela (stejně jako druhý v cíli Angkor Wat) a vítězky dvou dostihů na trati 2200 metrů Palaye, dcery vítěze Prix de l’Arc de Triomphe Peintre Celebre. Otec a mateřský otec čtvrtého derby vítěze ze stáje Monte Negro tak vyhráli dva nejvýznamnější evropské dostihy pro tříleté a starší na 2400 metrů.

Pacific Hill, Sadler’s Wells a Nureyev

Oba rodiče derby vítěze z péče Radka Holčáka jsou pravnuky Northern Dancera, klíčového plemeníka ve vývoji současného plnokrevníka a jeho vliv v paternitních liniích obou rodičů zprostředkovávají ¾ bratři Sadler’s Wells a Nureyev. Vynikající je i rodina, z níž Pacific Hill pochází a jistě stojí za zmínku, že právě s Nureyevovou krví slavila velké úspěchy díky Pacific Hillově praprabábě Don’t Sulk. Vítězka Prix de Royallieu (Gr.3) a dvou listed dostihů dala s Nureyevem vítěze Prix Lupin (Gr.1) a Montjeuova přemožitele ryzáka Gracioso, vítěze Bay Meadows Handicapu (Gr.2) Caesoura, Gr.3 umístěnou Dragonadu a blacktype vítězství získala i Professional Girl. 

Rozvíjení talentu Nureyevovy vnučky z rodiny, která s Nureyevem slavila velké úspěchy, spojením s plemeníkem z linie jeho ¾ bratra Sadler’s Wellse, se ukázalo jako správná cesta. Navíc už úspěšně prověřená. Databáze serveru Blacktypepedigree.com registruje už 80 blacktype vítězů, jejichž otec pochází z linie Sadler’s Wells a matka z linie Nureyev, stejně jako Pacific Hill. Zvláště v posledních letech toto spojení nabývá na významu a to zásluhou dcer Nureyevova vnuka Pivotala, které chovatelé v rádi připouštějí Galileem i jeho syny. Spojení vytrvalého Galilea s dcerami sprintera Pivotala již dalo 11 blacktype vítězů, z nichž 6 uspělo v Gr.1 dostizích. Jednou z posledních hvězd tohoto nicku je vítězka letošních anglických i irských 1000 Guineas Hermosa. Jak takové spojení funguje v praxi,  jsme ale mohli sledovat i u nás zásluhou vítěze Velké ceny Prahy, EJC Middle či Bratislavské míle hnědáka stáje Statek Blata Český ráj Tamarind Cove.

Pokud chcete příklad, jak takové spojení funguje u Galileových synů, stačí říci jedno jméno - Cracksman. Nejúspěšnější Frankelův potomek, za nímž v Champion Stakes finišoval loni na třetím místě Subway Dancer, též ukázal potenciál tohoto krosu, postaveného na spojení vytrvalosti s rychlostí, stejně jako další Frankelův úspěšný potomek z matky po Pivotal klisna Veracious, vítězka Atalanta Stakes (Gr.3), umístěná ve dvou Gr.1 dostizích. V rodokmenu Pacific Hilla je podobné spojení realizováno dvěma vytrvalými hřebci - Nathanielem a Peintre Celebre. Tato varianta zdaleka tak často používána není, ale i ona má své úspěšné precedenty. Tím největším je vítězka Epsom Oaks Talent, dcera vítěze Epsom Derby New Approache (Galileo) a třetí z Cheshire Oaks ryzky Prowess (Peintre Celebre). Talentino druhé místo v Saint Leger ukazuje, že vytrvalost takovému spojení rozhodně nechybí.

Proč jsme si z rodokmenu Pacific Hilla vybrali právě spojení Sadler’s Wellse s Nureyevem a nevěnovali se dalším zajímavým aspektům včetně rodiny vítěze? Protože spojení lze realizovat i v našem chovu (Sadler’s Wellsovu krev zastupují v našem chovu aktuálně dva jeho synové - Bretigny a Pouvoir Absolu - a dva vnukové - Durante Alighieri a Mikhail Glinka, Pivotal měl v našem chovu syny Fairlypiho a Liberty Force, nyní zde působí syn Eagle Top a nově i vnuk Lehaim) a také proto, že u nás můžeme spatřit i úplný začátek této chovatelské techniky, využívající blízkou příbuznost těchto dvou legendárních plemeníků a prochování na skvělou klisnu Special. Poprvé ji chovatelé měli možnost vyzkoušet v okamžiku, kdy už stál Sadler’s Wells v chovu a do mateřských stád odcházely první Nureyevovy dcery. Tuto kombinaci ale, možná i z důvodu, že hřebci stáli na rozdílných kontinentech, chovatelé vyzkoušeli jen párkrát a narodila se z ní tři hříbata, která dorostla dostihovému věku. Dvě z nich vyběhla, jedno zvítězilo a zároveň se mu podařilo i uspět v blacktype dostihu. Oním jediným vítězem není nikdo jiný než současný napajedelský plemeník Pouvoir Absolu!

Miloslav Vlček, Blacktypepedigree

Foto: Bohumil Křižan

Související články

Zpět na výpis