Přeskočit hlavičku a jít na obsah

Jockey Club České republiky

Menu

Ange Guardian zaútočí na kvalifikační rekord, v Mostě se odběhne sprinterský vrchol

27. 8. 2020  |  11:29

V sobotu se uskuteční poslední pardubický dostihový den před říjnovým mítinkem Velké pardubické. Jeho vrcholem je poslední kvalifikace na Velkou pardubickou, ale velmi dobře obsazené jsou také další dostihy, a to především trojice krosů II. kategorie. Jedná se totiž o hlavní předzkoušky Poplerova memoriálu, Ceny Vltavy a Ceny Labe.

Ange Guardian zaútočí na kvalifikační rekord, v Mostě se odběhne sprinterský vrchol

Celý název závěrečné kvalifikace zní Velká cena města Pardubic - IV. kvalifikace na 130. Velkou pardubickou se Slavia pojišťovnou - Memoriál Oktaviána Kinského (Stcc, NL, 5800 m, 200.000 Kč). Na její start se postaví dvanáct koní, mezi nimiž zaujímá roli favorita Ange Guardian. Svěřenec Josefa Váni vstoupil do sezóny před pěti týdny, kdy završil hattrick ve druhé kvalifikaci. Celkem se od června 2018 zúčastnil pěti kvalifikačních dostihů, přičemž v žádném nepoznal přemožitele. Počtem kvalifikačních triumfů tak minule vyrovnal „krále kvalifikací“ Trezora a v sobotu může stanovit nové maximum. Ze sedla mu k tomu bude znovu pomáhat Jiří Kousek.

Josef Váňa pošle na start také Sottoventa, který posledně na Ange Guardina nečekaně dotíral a nakonec mu podlehl rozdílem pouhého krku. Jednalo se přitom o jeho první kvalifikační start. V něm ho vedl Jan Kratochvíl, zatímco loni byl nejčastěji jeho partnerem Josef Bartoš. Oba jsou ovšem aktuálně kvůli zranění mimo hru, takže se do jeho sedla premiérově vyhoupne Jan Odložil.

Na startu bude také dvojice účastníků třetí kvalifikace. Především její úvod se odehrával v hodně pomalém tempu, což přispělo k tomu, že favorité zklamali, zatímco o pozitivní překvapení se druhým místem postaral Catch Life (Lovén). Ve dvanácti letech se přitom zdál být za zenitem a dříve pravidelně ukazoval, že mu pardubická oranice nechutná. Talent (Liška) za ním obsadil třetí příčku, ale tentokrát půjde na start v roli obhájce vítězství. Před rokem totiž v závěrečné kvalifikaci porazil i pozdějšího hrdinu Velké pardubické Theophila.

Mezi šancovější polovinu startovního pole patří také dvojice koní, která už ve Velké pardubické dosáhla výrazných úspěchů, ale do její letošní edice zatím kvalifikována není. Oba totiž budou sezónu teprve zahajovat. Předloňský vítěz našeho nejslavnějšího dostihu Tzigane du Berlais (Faltejsek) platí za spolehlivého skokana, ale v loňské Velké pardubické upadl na Taxisu přes jednoho ze soupeřů. Naopak Chicname de Cotte (Duchene) se tehdy vyhnul všem kolizím a až do závěrečných metrů bojoval o vítězství. K němu mu nakonec ze třetího místa scházely necelé dvě délky.

Trojice Bridgeur (Kocman), Vandual (Ferhanov) a Ribelino (Boyer) sice už řada let startuje mezi špičkou, ale i jejich letošní kvalifikační vystoupení napověděla, že na ty nejlepší nejspíš znovu stačit nebudou. Kvalifikační podmínky mají splněné také Decorus (Tůma) a Moula (Velek), pro které platí, že by to snadné neměli ani v nižších kategoriích, byť Decorus posledně ukázal zlepšení ve slabší dvojce. Vůbec největším outsiderem je ovšem All Scater (Škvařilová – Řezáčová), který startuje především ve čtyřkách a poslední dotaci vybojoval před čtyřmi lety.

Elita specialistů na krátké krosy se utká v Ceně východních Čech (Stcc, II. kat., 3300 m, 120.000 Kč), na jejímž startu nebude scházet žádný z pětice koní, kteří se před měsícem vešli na tabuli v Červnové cross country Válečníka. V ní obhájil vítězství Medic (Složil), jemuž nejvíce šlapal na paty Chrystal Cross (Myška). Třetí skončil dvojnásobný vítěz Poplerova memoriálu Tiara Man (Lovén), jehož forma ale může jít s blížícím se podzimem nahoru. Koneckonců loni v tomto dostihu zvítězil. Suverénní vítězství mezi klisnami posledně získala Dajuka (Matuský), ale ještě více pozornosti poutá Josefem Váňou připravovaný No Time To Lose (Kousek). Vítěz Velké pardubické z roku 2017 sice před třemi týdny dokončil kvalifikaci mimo podstatné dění, ale o měsíc dříve mezi „sprinterskou“ elitou zaznamenal úspěšný comeback, když jeho koncovka nestačila pouze na vítěznou Dallinu.

Na kurzu Ceny Vltavy se koná Cena deníku Právo (Stcc, II. kat., 4500 m, 120.000 Kč), ovšem na její start se postaví několik koní, kteří můžou za šest týdnů zamířit přímo do Velké pardubické. Loňské vítězství bude obhajovat Player (Novák). Ten v letošní úvodní kvalifikaci mnoho neztrácel na výborné duo Theophilos – Hegnus. Velká pardubická je bezpochyby cílem také pro Strettona (Stromský), který v jejích posledních dvou edicích obsadil třetí a druhé místo. Kvalifikační podmínky má splněné také další svěřenec Stanislava Popelky Lombargini (Odložil), když ve druhé kvalifikaci skončil třetí před čtvrtým Strettonem. Do okruhu favoritů patří také progresivní duo Forever Dry (Kousek), jenž ovládl o tři měsíce opožděnou Prvomájovou steeplechase, a Saint Joseph (Faltejsek). Podceňovat nelze ani elitního klasického steeplera Mustamira (Matuský), který se s pardubickým krosem seznámil před třemi týdny.

Kurz Ceny Labe kopíruje Cena společnosti Seko Aerospace (Stcc, II. kat., 5200 m, 120.000 Kč). Také jí se zúčastní několik koní, kteří mají splněnou kvalifikaci pro Velkou pardubickou, ovšem favoritem je poprvé na distanci přes pět kilometrů startující Evžen (Myška). Svěřenec Štěpánky Myškové je v šesti letech nejmladším koněm v poli, přesto už se může pochlubit dvěma úspěchy na mítinku Velké pardubické. Předloni totiž ovládl Cenu ČASCH a loni Cenu Vltavy. Při letošní premiéře nesplnil roli favorita Úvodní cross country Koroka, když mu nesedlo, že se kvůli silným dešťům odběhla na kurzu klasické steeplechase. Na jeho zaváhání budou čekat například loni v Ceně Vltavy druhý Casper (Ferhanov), předloňský vítěz Ceny Labe Mahony (Duchene), čtvrtý z poslední Velké pardubické Mazhilis (Kousek) nebo dosud především v dostizích po trávě startující Peintre Elusif (Faltejsek).

STARTOVNÍ LISTINY

I když už za deset dní nás čeká chuchelský derby mítink, také o tomto víkendu jsou na programu velké rovinové dostihu. V Mostě se totiž odběhne největší český dostih na distanci 1200 metrů, a to 99. Vršanská uhelná Svatováclavská cena (L) s celkovou dotací 550.000 korun.

K jejím favoritům patří dvojice koní, která se s českou sprinterskou špičkou utká poprvé. Čerstvým importem stáje Lokotrans je tříletý Matello (Janáček), jehož aktuálně připravuje Zdeno Koplík. Dosud startoval ve Francii, kde si lépe vedl jako dvouletý. Po dvou druhých místech v Deauville totiž obdržel tamní handicap 41 kg. Letos jeho známka spadla 36,5 kg, přestože si nevede vůbec špatně, když ve čtyřech startech mezi nezvítězivšími neupadl z tabule.  

Z Německa přicestuje Power Jack (Chaloupka). Svěřenec Bohumila Nedorostka šel letos výrazně nahoru, když v dostizích kategorie Listed obsadil čtvrté a posledně dokonce třetí místo. Minule v Hamburku byl mezi jeho soupeři také druhý z loňského EJC Million Call Me Mister, jehož porazil rozdílem krku. Rovněž jeho německý handicap 82,5 kg napovídá vysokým ambicím.

Souboj z loňské edice dostihu si mohou zopakovat Sweeticon (Filipová) a Mr Right (Verner). Dříve jmenovaná svěřenkyně Václava Luky před rokem zvítězila o půl délky. Letos se u nás umístila ve dvou jedničkách a posledně zamířila do Lyonu, kde skončila třetí v Quinté handicapu. Ve Francii vlastní jen o půl kila nižší handicap než Matello. Mr Right je na mosteckém hipodromu úspěšný pravidelně. V pěti startech na něm totiž získal tři první a dvě druhá místa. Konkrétně Svatováclavskou cenu ovládl před třemi lety. Naposled si ve Velké květnové ceně poradil i s mílovou distancí, když skončil třetí.

Hned několik trenérů bude mít vícenásobné zastoupení. Hned tři koně pošle na start Zdeno Koplík, který kromě Matella sází také na nevyzpytatelného Ultimate Fighta (René Koplík), který na úvod sezóny ovládl Gomba handicap, a Manollu (Línek). Ta je letos v životní formě, když zaznamenala sérii tří vítězství, ale do absolutní špičky přeci jen nepatří. Václav Luka do dostihu chystá vedle Sweeticon také Rabbit Havanu (Foret). Ta se do jeho stájí stěhovala právě před rokem, kde byla zakoupena v mostecké prodejce, a od té doby šla výrazně nahoru. O tom nejlépe vypovídá bronz z nabitého Memoriálu Jaroslava Maška.

Dvojici svěřenců bude mít na startu také trenér Miroslav Nieslanik. Stájová jednička Jan Rája povede devítiletého Lexceeda. Také jeho můžeme počítat mezi mostecké specialisty, když tam získal trojici vítězství včetně loňské Severočeské ceny. Že stále nepatří do starého železa, dokázal posledně v Chuchli, kde ovládl dvojkový handicap. Jako ještě lepší šance ale vypadá Manoamano (Lukášek), který letos skončil druhý v Gomba handicapu i Memoriálu Jaroslava Maška. Naposled bral bronz v Lázeňské míli, jejíž distance pro něj byla příliš dlouhá.

Poprvé do Mostu míří slovenský Chilli Chocolate (Florian). Jeho poslední dvě běhání z delších dostihů sice skončila zklamáním, ale předtím v těsném doběhu Memoriálu Jaroslava Maška zvítězil hned před čtveřicí nynějších soupeřů. Benidiction (Liška) po neúspěchu v Gomba handicapu mířila do Itálie. V Mostě už každopádně podala několik kvalitních výkonů, když je mimo jiné předloňskou vítězkou Ceny Jezdectví.

Souboj z Memoriálu Vlastimila Smolíka se může zopakovat ve 23. Velké letní ceně Ústeckého kraje (I. kat., 2000 m, 150.000 Kč). V červnu vítězství slavil Portorikos (Lukášek), když Darkolvu (Palík) předstihl o půl délky. Následně ale svěřenec Grzegorze Wroblewského zklamal v Ceně města Karlovy Vary, v níž skončil až šestý. Františkem Holčákem připravovaný Darkolva poté zamířil do Maďarska, kde v Millenniumi díj obsadil čtvrtou příčku. Oba už ve Velké letní ceně zvítězili, když Portorikos uspěl loni a Darkolva předloni. Černým koněm dostihu je bělouš Bob Heart (Liška). Svěřenec Heleny Vocáskové se totiž mezi elitou představí poprvé, ale v posledních startech vyhrál s velkým přehledem dvě trojky v Lysé nad Labem.

V Mostě bude na programu také jedničková steeplechase, a to Charvát CTS Velká mostecká steeplechase 2020 (3400 m, 150.000 Kč). Jejím jednoznačným favoritem je Dusigrosz (Kocman). Svěřenec Josefa Váni do aktuální sezóny vstoupil lehkým vítězstvím v Úvodní cross country Koroka, která byla kvůli rozmoklé dráze přesunuta na kurz klasické steeplechase. Posledně sice zklamal pátým místem v Prvomájové steeplechase, ale hodně ztratil při překonávání Irské lavice a tentokrát narazí na výrazně slabší společnost.

STARTOVNÍ LISTINY

(Jaroslav Fabris)

Zpět na výpis