Přeskočit hlavičku a jít na obsah

Jockey Club České republiky

Slavíme 100 let
Menu

Chuchelská sezóna odstartuje s dvojicí nabitých vrcholů

22. 5. 2020  |  20:18

Druhý dostihový den letošní sezóny přivítá v nedělí Chuchle Arena Praha. Stejně jako o šest dní dříve v Mostě se dostihy uskuteční bez přítomnosti diváků a majitelů, každopádně dění na dráze bude mimořádně zajímavé. V osmi dostizích se totiž představí 116 koní, přičemž dvojice vrcholů je i co do kvality výborně obsazená.

Chuchelská sezóna odstartuje s dvojicí nabitých vrcholů

Jako první z nich přijde na řadu 93. Gomba handicap. V tradičním sprintu se na distanci 1200 metrů utká dvanáctka koní. Na unikátní zápis do historie bude útočit Master Of Gold (Šafář), který ovládl předchozí tři edice Gomba handicapu. Zajímavé je, že se zároveň jedná o jeho jediná tři vítězství za poslední tři roky. Svěřenec Grzegorze Wroblewského tedy po zimní pauze zaběhnout umí, ale kvůli pandemii nového typu koronaviru byl termín Gomba handicap posunutý o sedm týdnů, takže jarní forma tedy nemusí hrát takovou roli. Konkurence je navíc mimořádně kvalitní. Vždyť podle sázkových nabídek je Master Of Gold zařazený až do středu pole. Jeho největší soupeři z minulého roku, tedy Celine My Heart (Andrésová) a Benidiction (Havelková), jsou dokonce největšími outsidery.   

Favority je naopak dvojice nejlepších ze Svatováclavské ceny. V té koncem srpna na mosteckém hipodromu zvítězila Sweeticon (Liška), když o půl délky odolala náporu Mr Righta (Verner). Protože se ale jedná o handicap, patří k nejvíce zatíženým koním. Vyšší hmotnost už ponese pouze Politicum (Koplík), který ukázal progres čtvrtým místem v nejbohatším českém rovinovém dostihu, jímž je EJC Million. Své příznivce jistě najde také Mollys Best (Filipová). Ten sérií vítězství z loňského jara završil ve sprintu o derby dnu, ale druhou polovinu sezóny kvůli zranění vynechal.

Kromě Sweeticon chystá trenér Václav Luka do dostihu také dvojnásobného vítěze největšího slovenského sprintu Beau Massagota (Korečková). Velká vítězství mají na kontě také oba svěřenci Zdena Koplíka. Ultimate Fight, do jehož sedla se vyhoupne v pondělí v Mostě čtyřikrát vítězný Tomáš Lukášek, v roce 2017 ovládl EJC Million a Henrytheaeroplane (Janáčková Koplíková) je vítězem předloňské Svatováclavské ceny.

Přestože Gomba handicapu se zúčastní většina sprinterské špičky, ještě větší hvězdy bude mít na startu 62. Velká dubnová cena. Její distanci 1800 metrů absolvuje třináctka koní. Ostře sledovaná bude především česká premiéra Kronprinze (Verner). Ten totiž v Německu vyhrál dva dostihy kategorie Gr.3. Druhý z těchto úspěchů získal koncem loňského září v Düsseldorfu, kde na měkké dráze nadělil nejlepšímu ze soupeřů 4 délky. Za tento výkon obdržel německý handicap 95 kg, který je známkou vysoké kvality. O týden později byl na Arc Sale vydražen za 125.000 euro pro stáj Dr. Charvát a stěhoval se k trenéru Pavlu Tůmovi.

V Chuchli ho ale pravděpodobně nic snadného nečeká. Z jeho soupeřů získal status black-type Boomboom Kiss (Florian), který loňskou sezónu zakončil bronzem v drážďanském Listed. Vysoko míří také dvojice zástupců loňského klasického ročníku. Ignacius Reilly (Liška) sice za celou kariéru vyběhl pouze čtyřikrát, přesto se může pochlubit vítězstvím ve Velké jarní ceně, třetí příčkou z Českého derby a blízkým pátým místem z Listed ve Vichy. V průběhu loňské sezóny šel nahoru rovněž Torque Power (Koplík), jehož největším úspěchem je triumf z Velké ceny Prahy.

V roli obhájce vítězství půjde na start Black Canyon (Zatloukal). Ostatní mohou v této sestavě především překvapit, přestože je mezi nimi hned šestice jedničkových vítězů. Aspoň krátkou zmínku zaslouží jediné dvě klisny v poli. Velké popularitě se v Chuchli těší předloňská hrdinka Velké ceny Prahy Saša (Korečková), zatímco poprvé do Česka míří Zoriana (Budovič), která je dvojnásobným Koněm roku na Slovensku.

Jak už je v úvodu zmíněno, dostihový den ve Velké Chuchli se uskuteční za zavřenými dveřmi. Sledovat ho ovšem můžete prostřednictvím EquiTV a informace o jednotlivých koních můžete čerpat z dostihového programu, který je volně ke stažení na našem webu.

(Jaroslav Fabris)

Zpět na výpis