Přeskočit hlavičku a jít na obsah

Jockey Club České republiky

Slavíme 100 let
Menu

Chuchelský podzim startuje ve velkém stylu, favority vrcholů svěřenci Václava Luky

6. 9. 2019  |  09:33

V neděli se po bezmála dvouměsíční pauze vrátí dostihový provoz na naší nejfrekventovanější dráhu ve Velké Chuchli. Na programu bude hned dvojice dostihů kategorie Listed, z nichž každý má celkovou dotaci 600.000 Kč. Týden po úspěchu ve Svatováclavské ceně může další cenná vítězství slavit trenér Václav Luka, protože jeho svěřenci jsou desetinovými favority Velké ceny Prahy i St Legeru.

Chuchelský podzim startuje ve velkém stylu, favority vrcholů svěřenci Václava Luky

Jako první se odběhne 41. Velká cena Prahy CK Martin Tour, tedy nejvýznamnější srovnávací dostih na mílové distanci. Největší hvězdou desetičlenné sestavy je bezpochyby Wireless. Reprezentant stáje Leram totiž získal řadu úspěchů ve francouzských black-type dostizích. Vždyť předloni zvítězil v Listed v Maisons-Laffitte a ve stejném roce mu o pouhý krk uniklo grupové vítězství. Nyní už je osmiletý a to nejlepší už má zřejmě za sebou, nicméně stále předvádí výkony, které ho pasují do role jasného favorita.

Koneckonců ve středoevropském regionu se dosud představil dvakrát a v obou případech lehce zvítězil. Nejprve se tak stalo před rokem v EJC Middle a jeho silné koncovce neodolal žádný ze soupeřů ani začátkem června na bratislavském mítinku Turf Gala. Naposled sice ve francouzském Vichy skončil „až“ šestý, ovšem jednalo se o dostih kategorie Listed a od vítěze ho dělilo pouze 2 a ¼ délky. Navíc ho o lepší umístění připravil nedostatek prostoru v cílové rovině. Do sedla Wirelesse se premiérově vyhoupne Jan Verner, protože stájová jednička David Liška se před týdnem zranil při pádu v Bratislavě.

Zatímco Wireless je nejstarším koněm v poli, jeho hlavní vyzyvatel Torque Power (Koplík) je jedním z dvojice zástupců tříletého ročníku. Svěřenec Arslangireje Šavujeva se stále zlepšuje, když po přesvědčivém vítězství v Lázeňské míli zamířil do Francie, odkud si přivezl druhé místo. Také zbylá osmička účastníků Velké ceny Prahy už dokázala, že patří k naší mílařské špičce. Zmínku zasluhuje především populární Saša (Korečková). Svěřenkyně Tomáše Váni je totiž jedinou klisnou v poli a čeká jí obhajoba loňského vítězství.

Devět koní se postaví na start posledního a nejdelšího klasického dostihu. Tím je na distanci 2800 metrů konaný 74. J&T Banka St Leger. Ze čtveřice nejlepších koní z červnového Českého derby, které je neprestižnějším klasickým dostihem, budou na startu dva a právě oni vévodí sázkové nabídce společnosti Tipsport. Vůbec největším favoritem je Ramssio, do jehož sedla trenér Václav Luka také angažoval Jana Vernera. Reprezentant stáje Hrubý absolvuje teprve šestý životní start, přičemž jeho výkony jdou stále nahoru. Po čtvrtém místě v Českém derby totiž zamířil do francouzského Deauville, kde v kvalitní konkurenci vybojoval třetí příčku.

Vysokou třídu má bezpochyby také Angkor Wat. Vždyť svěřenec Josefa Váni obsadil v Českém derby dokonce druhé místo, poté, co zvítězil ve dvou jeho předzkouškách. Rozpaky nicméně budí jeho následný start ve Slovenském derby. Do něj totiž odskakoval v roli favorita, ale cílem procválal na vzdáleném sedmém místě. Na rozdíl od Českého derby tehdy nediktoval tempo a se svým jezdcem Davidem Liškou se dost přetahoval. Tentokrát ho povede stejně jako ve Velké červnové ceně Jaromír Šafář, který se mu bude snažit dopřát klidný průběh dostihu. Ten je pro úspěch reprezentanta stáje Joly klíčový, protože distance 2800 metrů pravděpodobně leží za jeho optimem.  

Jak prozrazují startovní listiny, celkem se v Chuchli odběhne devítka dostihů, z nichž první odstartuje už ve 13:00. Pokud se do Chuchle nemůžete dostat osobně, přímý přenos z celého dostihového dne vysílá EquiTV.

(Jaroslav Fabris)

Zpět na výpis