Přeskočit hlavičku a jít na obsah

Jockey Club České republiky

Menu

Chuchle uvidí souboj překážkových šampiónů

10. 9. 2020  |  16:50

Týden po Českém derby budou na závodišti v Praze – Velké Chuchli výjimečně v hlavních rolích překážkáři, ale co se nemění, je vysoká kvalita hlavního dostihu. Tím v neděli bude 14. Zlatý pohár Elektrizace Železnic Praha a. s. (4200 m), který je nejenže prvním letošním jedničkovým dostihem přes proutěné překážky, ale s celkovou dotací 360.000 korun dokonce nejbohatším překážkovým dostihem dosavadního průběhu sezóny. I proto najdeme mezi šesticí jeho účastníků dvojici překážkových šampiónů.

Chuchle uvidí souboj překážkových šampiónů

V roli desetinového favorita je nabízený Anaking (Faltejsek), který byl na Galavečeru českého turfu jednou oceněn jako nejlepší steepler (2016) a dvakrát jako nejlepší proutěnkář (2016 a 2018). Svěřenec Pavla Tůmy na našich drahách absolvoval celkem šestici startů a v žádném nepoznal porážku. Nejblíže jí byl hned při své české premiéře, kterou absolvoval právě na chuchelské dráze, na níž se odběhla Velká národní steeplechase o pohár Josefa Váni. V ní po vítězství sahal Fafintadenient, ale v posledních metrech ho tehdy Štěpánkou Myškovou připravovaný Anaking o půl délky předstihl. Další česká vítězství už získal bez boje, když naposled koncem července ovládl pardubický Zlatý pohár zadrženě o 8 délek. Bodoval také v zahraničí, když před čtyřmi lety ovládl Gran Corsa Siepi di Milano (Gr.1) a loni s náskokem 20 délek ovládl menší proutěnky ve Francii.

Svěřenec Radka Holčáka Capferret (Čmiel), který byl vyhlášený jako nejlepší steepler za rok 2017, se může pochlubit ještě výraznějšími zahraničními úspěchy. Také jeho v minulých letech trénovala Štěpánka Myšková, která s ním před lety získala trojici francouzských vítězství včetně Listed steeplechase v Auteuil. Ve stejném roce Capferret ovládl Velkou národní steeplechase o pohár Josefa Váni, takže podobně jako Anaking už získal vítězství na chuchelské dráze. S Anakingem ho bohužel spojuje také skutečnost, že jeho kariéru přibrzdily zdravotní problémy. Loňskou sezónu zcela vynechal a oba letošní starty pod novým trenérem nedokončil. Nejprve v Meranu upadl na posledním skoku a poté byl na stejném závodišti zadržen, když mu nesedla pevnější dráha.    

Dvojici kvalitních koní pošle na start trenér Josef Váňa mladší. Stájovou jedničkou by měl být Capivari, do jehož sedla se vyhoupne Josef Bartoš, který se vrací do akce po měsíční pauze způsobené zraněním. Capivari skončil třetí v únorových Gran Corsa Siepi Nazionale (Gr.1), v nichž na druhého Anakinga ztrácel jen 1 a ½ délky. Bezpochyby největší úspěch získal ještě ve francouzském tréninku, když před čtyřmi lety zvítězil v Auteuil v Gr.1 proutěnkách pro čtyřleté. V Česku se představí poprvé, zatímco jeho stájový druh Sansiro (Myška) už před dvěma měsíci vyběhl v Pardubicích. Tam v předzkoušce Zlatého poháru nestačil pouze na Azteka.  

Mezi velká jména patří také Kifaaya (Liška), který před třemi lety zvítězil v Gran Corsa Siepi di Merano (Gr.1). V posledních sezónách ale svěřenec Radima Bodláka podobné úspěchy nesbírá. Poslední dva starty absolvoval mezi elitou specialistů na krátké pardubické krosy a vždy z toho bylo páté místo. Další tabulové umístění by v nabité konkurenci bylo úspěchem, ale minimálně stejný cíl má Dragon (Vyhnálek). Svěřenec Čestmíra Olehly získal dvojici cenných umístění v Auteuil, ale před měsícem se v Bratislavě vracel na dráhu po více jak roční pauze a našel dvojici přemožitelů. Start v nohách ho každopádně může zvednout.

Celkem se v neděli odběhne osmička dostihů, z nichž první odstartuje ve 14:00. Pokud se do Chuchle nedostane osobně, vše podstatné nabídne on-line stream na YouTube kanále Jockey Clubu ČR. Od 20:40 pak můžete sledovat 80 minut dlouhý záznam na programu ČT sport.

STARTOVNÍ LISTINY

(Jaroslav Fabris)

Zpět na výpis