Přeskočit hlavičku a jít na obsah

Jockey Club České republiky

Menu

Chuchli čeká mimořádně nabitý dvouden

25. 9. 2020  |  15:07

Mimořádně nabitý program hostí o nadcházejícím víkendu Chuchle Aréně Praha. V sobotu i v neděli se totiž uskuteční po čtyřech dostizích nejvyšších kategorií. V sobotu jsou vrcholem programu tradiční komparační vrcholy Velká cena Prahy a Velká cena českého turfu, zatímco neděle patří šestému ročníku European Jockey’s Cupu. Během dvou dnů se tak na dotacích rozdělí bezmála pět miliónů korun.

Chuchli čeká mimořádně nabitý dvouden

Chronologicky začneme představením sobotních vrcholů. V mílové 42. Velké ceně Prahy MERIDIAN TEAM A LOKOTRANS SUBOTICA (L, 1600 m, 600.000 Kč) se utkají především první dva z loňské edice dostihu. V ní zásluhou úderné koncovky zvítězil Torque Power před Sagarem (Janáček). Dříve jmenovaný svěřenec Arslangireje Šavujeva měl navrch i před třemi týdny o derby dnu, když skončil těsně třetí, zatímco Sagar finišoval na sedmém místě. Torque Power se tedy nevyhne roli favorita. Do jeho sedla se poprvé vyhoupne slovenský multišampión Jaroslav Línek. Mezi špičku patří také Rabbit Havana, která letos skončila třetí v Memoriálu Jaroslava Maška a pátá ve Velké květnové ceně. Klasický ročník zastupuje pouze třetí z Jarní ceny klisen Achird (Lukášek). O zahraniční konkurenci se postará dvojice řeckých hostů.

O zhruba půl hodiny později přijde na řadu 42. Velká cena českého turfu CHARVÁT GROUP A LOKOTRANS SLOVAKIA (L, 2400 m, 600.000 Kč). Jejím favoritem je loňský vítěz slovenské trojkoruny Arcturus (Verner), který před třemi týdny ve Zlatém poháru nestačil pouze na Ramssia. O tři týdny dříve se s Ramssiem utkal Boomboom Kiss (Laube) a ve Vichy ho dokázal porazit. O tom, že svěřenec Luboše Urbánka podává ve Francii kvalitní výkony, koneckonců svědčí jeho tamní handicap 42 kg. Pochlubit se může i black-type umístěním, které získal v listopadu v Drážďanech. Také zde je jediným tříletkem svěřenec Miroslava Nieslanika. Konkrétně v Českém derby šestý Rusel (Lukášek).

Sprinterům je určena CENA LERAM A LOKOTRANS AGRO (I. kat., 1100 m, 150.000 Kč), v níž je hlavním adeptem na vítězství Lexceed (Rája). Svěřenci Miroslava Nieslanika je sice už devět let, ale stále dokazuje, že nepatří do starého železa. Naposled totiž skončil třetí ve Svatováclavské ceně, a že umí zaběhnout i v Chuchli, dokazuje jeho červencové vítězství z dvojkového handicapu. Silnou sestavu pošle na start rodina Koplíků. Zdeno Koplík připravuje nevyzpytatelného Ultimate Fighta (Koplík), který letos zvítězil v Gomba handicapu, a pátou ze Svatováclavské ceny Manollu (Janáček). Jeho dcera Ingrid Janáčková Koplíková zase sází na letošního trojnásobného vítěze Spencera (Lukášek).

Dvouletým koním je vyhrazen 84. Gerschův memoriál - CENA K-K METAL, a. s. (I. kat., 1400 m, 150.000 Kč). Mezi špičkou ročníku už je etablovaný svěřenec Heleny Vocáskové Kmotr (Liška), který skončil třetí v Simsonově ceně a druhý v Ceně Masise. Hned trojice jeho soupeřů má ale na kontě jediný vítězný start. Konkrétně se o udržení stoprocentní bilance budou snažit Kiotari (Verner), Rabbit Red Jazz (Lukášek) a Rex Of Thunder (Demo). Zvlášť posledně jmenovaný svěřenec Jana Demelo ukázal při debutu velký potenciál, když v Bratislavě zvítězil bez jediné pobídky svého jezdce.

STARTOVNÍ LISTINY

Nedělní menu za tím sobotním rozhodně nezaostává, ba naopak. Jeho vrcholem je EJC LERAM MILLION (Gd-3, 1400 m, 1.200.000 Kč), který patří společně s Českým derby a Velkou pardubickou mezi trojici českých dostihů s dotací přes milión korun. Hvězdou osmičlenné sestavy je Jin Jin (Pecheur), kterou v Německu připravuje český trenér Bohumil Nedorostek. V pěti startech neporažená klisna letos dokázala své kvality i na black-type scéně, když ovládla dvě Listed pro klisny. Zahraniční účast tvoří ještě tréninkový druh Jin Jin Power Jack (Pietsch), který se u nás uvedl čtvrtým místem ve Svatováclavské ceně, a řecký Hellenic Spirit (Florian). Z domácích úspěchem nepřekvapí první dva ze Svatováclavské ceny Mr Right (Verner) a Manoamano (Lukášek) nebo trojnásobný medailista z EJC Million Troizilet (Cheminaud).

Mezi tradiční vrcholy European Jockeys‘ Cupu patří také EJC LOKOTRANS MIDDLE (L, 1800 m, 700.000 Kč). Jeho favoritem je svěřenec Václava Luky Ignacius Reilly (Cheminaud), který se letos v Česku představil ve Velké dubnové ceně a o derby dnu, přičemž v obou případech zvítězil. Několikrát také sahal po black-type umístění, k němuž měl nejblíže v červnovém Listed v Compiegne, kde ho od druhého místa dělily dva krky. Silné duo chystá do dostihu trenér Čestmír Olehla. Black Cynyon (Línek) během aktuální sezóny vyhrál dvě jedničky, ale v obou letošních měřeních s Ignaciusem Reillym prohrál. Jeho stájový druh Rate (Lukášek) je vítězem Velké jarní ceny a na kratší distanci se vrací po pátém místě z Českého derby. Na startu bude také nejlepší kůň z pětičlenné řecké ekipy Garlizain (Pecheur).

Klisnám je vyhrazena EJC CENA HRUBYMOVING TRANSPORT (L, 2200 m, 600.000 Kč), která se doběhne zhruba půl hodiny po EJC Millionu a také zde má dobré vyhlídky trenér Bohumil Nedorostek. Jeho svěřenkyně Perfect Pitch (Pecheur) totiž všech sedm letošních startů absolvovala v německých dostizích kategorie Listed a hned pětkrát se vešla mezi pětici nejlepších. Mimo jiné se jí to podařilo v červenci v berlínském Hoppegartenu, kde za sebou nechala i druhou z Českého derby Vivienne Wells. Ze Slovenska přicestuje devítinásobná jedničková vítězka Zorianu (Línek). Z domácích můžou vysoko zamířit Imsexyandiknowit (Lukášek) a Lady Roseburg (Cheminaud), které se v červnu vešly na tabuli v meranském Listed, nebo třetí z klasického Oaks Faliraki (Verner).

Nejbohatším českým dostihem pro dvouleté je EJC CENA BAK STAVEBNÍ SPOLEČNOSTI (L, 1100 m, 600.000 Kč). Spolufavority dostihu jsou při náročném francouzském debutu šestý Hotchwaye (Florian) a vítězka Ceny Masise Giannina (Lukášek), která se představí pouhý týden po druhém místě z Ceny zimní královny. Vysoko může zamířit také v Ceně Masise třetí Vi Fi (Cheminaud) nebo už vítězní Dragon Arrow (Línek), Force One (Crastus) a Agneska (Verner).

Jak už název celé akce napovídá, European Jockeys‘ Cup je kromě výborných koní také o špičkových žokejích. Hvězdou letošní sestavy měl být stejně jako loni desetinásobný francouzský šampión Christophe Soumillon, který ale kvůli zranění musel na poslední chvíli cestu do Česka odříct. Povedlo se ovšem zajistit mimořádně kvalitní náhradu, kterou je Vincent Cheminaud. Ten už se v Chuchli představil před třemi lety, kdy v sedle Ultimate Fighta vyhrál EJC Million. Z řady jeho grupových úspěchů je třeba vypíchnout pět let starý úspěch v Prix du Jockey Club, tedy ve francouzském derby. Poprvé do Česka míří úřadující německý vicešampión Maxim Pecheur nebo člen francouzské top 10 Anthony Crastus. V rámci European Jockeys‘ Cupu bude v akci také pětice českých žokejů, z nichž má nejlepší šance aktuální lídr šampionátu Tomáš Lukášek.

STARTOVNÍ LISTINY

Na závěr dodejme, že prodloužený víkend zakončí pondělní dostihový den v Lysé nad Labem, kde se v devítce dostihů představí 103 koní. Vrcholem programu je dvojka na 1300 metrů. V ní se utkají dvojnásobná jedničková vítězka Benidiction (Florian), pátá z letošní Jarní ceny klisen Rabbit Breath (Laubeová) nebo letos především v Bratislavě úspěšní Fils de l’Air (Liška) a Myrna (Vyhnálek).

STARTOVNÍ LISTINY

Pokud se na některý ze tří následujících dostihových dnů nedostanete osobně, vše podstatné můžete sledovat prostřednictvím on-line streamů.

(Jaroslav Fabris)

Zpět na výpis