Přeskočit hlavičku a jít na obsah

Jockey Club České republiky

Slavíme 100 let
Menu

Do úvodní kvalifikace míří všichni medailisté z loňské Velké pardubické

23. 5. 2019  |  13:09

Vrcholem sobotních dostihů v Pardubicích bude Velká cena města Pardubic – XXVII. Ročník – I. kvalifikace na 129. Velkou pardubickou steeplechase (NL, 5800 m), která se kvůli přímému přenosu České televize odběhne až jako poslední z devíti dostihů. Na její start se postaví rovná desítka koní, mezi nimiž se nachází i trojice nejlepších z loňské Velké pardubické.

Do úvodní kvalifikace míří všichni medailisté z loňské Velké pardubické

Poslední edici našeho nejslavnějšího dostihu ovládl Tzigane du Berlais. Svěřenec Pavla Tůmy sice ještě závěrečný skok překonával až jako pátý, ale poté rozbalil silnou koncovku, díky níž procválal cílem s třídélkovým náskokem. Také loni zahajoval sezónu v květnové kvalifikaci, ale tehdy byl kvůli pevnější dráze zadržen a ze stejného důvodu byl poté několikrát škrtán. Kvalifikační podmínky tak splnil až v září, kdy finišoval na druhém místě. Reprezentant stáje Dr. Charvát tedy bude útočit na premiérové vítězství v pardubické kvalifikaci. Ze sedla mu k tomu bude pomáhat jeho tradiční partner Jan Faltejsek.

Změna nenastala ani v sedle Hegnuse, jehož povede populární Marek Stromský. Svěřenec Radka Holčáka se jedním kvalifikačním vítězstvím pochlubit může, ovšem to už je bezmála čtyři roky staré. V dalších sezónách ho několikrát zbrzdily zdravotní problémy. Loni už byl ale zase fit, když se na dráhu vrátil stříbrem v červnové kvalifikaci a před vrcholem sezóny se rozcvičil vítězstvím ve II. kategorii. V samotné Velké pardubické také sahal po vítězství, ale na závěr Tzigana du Berlais odpověď nenašel.

Stejně jako Hegnus udělal ve Velké pardubické českému chovu dobrou reklamu také Stretton, když vybojoval senzační třetí místo. K tomuto úspěchu ho připravil trenér Čestmír Olehla, ale letošní sezónu už zahájil jako svěřenec Stanislava Popelky. Tomu se před necelými třemi týdny povedla pardubická premiéra náramně. Na start se totiž postavila osmička jeho svěřenců, kteří vybojovali dvě první a tři druhá místa. K této bilanci přispěl i Stretton, který v Úvodní cross country Koroka vybojoval druhou příčku. Na rozdíl od svých přemožitelů z Velké pardubické tak má výhodu startu v nohách.

Chybět nemůže ani zástupce stájí trenéra Josefa Váni, který do úvodní kvalifikace směřuje Theophilose. Ten byl z Velké pardubické škrtaný kvůli nemoci, ale jinak má za sebou povedenou sezónu. Na její úvod totiž členové nejpočetnějšího českého syndikátu Dostihového klubu iSport-Váňa slavili vítězství v Prvomájové steeplechase, po němž následovala dvojice umístění v pardubických kvalifikacích. V té květnové obsadil čtvrtou příčku, zatímco v srpnu sahal po vítězství, ale v posledních desítkách metrů ho předstihl hrdina předloňské Velké pardubické No Time To Lose.

Zbylá šestice bude čekat na zaváhání favoritů. Player se loni zaskvěl třetím místem v Ceně Labe a do aktuální sezóny vstoupil šestou příčkou v Úvodní cross country Koroka. Na jejím startu byli rovněž vítěz Velké pardubické 2015 Ribelino a v kvalifikacích třikrát třetí Ter Mill, přesto je jejich forma neznámou, protože jejich jezdci spletli kurz dostihu krátce po startu.

Zbylé trio bude sezónu zahajovat. Eldorado loni skončil třetí v srpnové kvalifikaci, ovšem na duo nejlepších ztrácel výrazně a za ním mnoho soupeřů nezůstalo. Ve své první české sezóně ukázal talent Dulcar de Sivola, když na jejím sklonku bojoval s Turdusem o vítězství ve vrcholu závěrečného pardubického dne. Českou premiéru absolvuje dohlášený Chicname de Cotte, který dosud startoval ve Francii. Loni v lednu ovládl kros v Pau. Poslední zimu se mu tam tolik nedařilo, když uzavřel doběh tamního dílu Crystal Cupu, nicméně kvalifikační podmínky pro start ve Velké pardubické už splnil.

Druhým nejvýznamnějším dostihem dne je Cena Služeb města Pardubic (II. kat., 3300 m), v níž se utkají specialisté na krátké krosy. Loňské vítězství bude obhajovat Starbuck, který podobný dostih ovládl také v září. Svěřenec Pavla Polesa už má za sebou úspěšný vstup do sezóny, když triumfoval ve Wroclawi. Vítězný start v nohách má rovněž Imphal, který v září skončil za Starbuckem druhý. K favoritům bude bezpochyby patřit Tiara Man. Svěřenec Radima Bodláka totiž na podzim ovládl vrchol sezóny pro krosové sprintery, když v Poplerově memoriálu nadělil nejlepšímu ze soupeřů 7 délek. V rámcovém programu Velké pardubické uspěli také vítěz Ceny Jana Kašpara Apple’s Kamikaze a druhý z Ceny Vltavy Marcus Aurelius. Do počtu není ani rekonvalescent Lad In, který minulý víkend v Meranu ztratil jezdce už na třetím skoku.

Ostatní rámcové dostihy sice mají maximálně status III. kategorie, přesto i na jejich startovních listinách nalezneme řadu zajímavých jmen. Nad proutěnkami se utkají jedničkové vítězky na rovině Hessoesse a Slivka. Krosovou premiéru absolvuje poslední vítěz Zlaté spony tříletých Saul. V jiné cross country IV. kategorie se představí hrdina Gran Corsa Siepi di Merano (Gr.1) Kifaaya. O kategorii výš se utkají Sztorm, který loni suverénně ovládl polské vrcholy Crystal Cup a Wielkou Wroclawskou, a vítěz Zlatého poháru EŽ Praha Amadeon

(Jaroslav Fabris)

Zpět na výpis