Přeskočit hlavičku a jít na obsah

Jockey Club České republiky

Slavíme 100 let
Menu

Dostihová sezóna startuje v Mostě, vrcholem předzkouška Jarní ceny klisen

16. 5. 2020  |  16:25

Už za dva dny, tedy v pondělí 18. května, bude na Hipodromu Most zahájena letošní dostihová sezóna. Pandemie nového typu koronaviru zpozdila její začátek o 43 dní a podepíše se také na podobě dostihových dnů, které jsou zatím plánovány bez diváků a majitelů. Každopádně osmička pondělních dostihů je kvalitně obsazena, když největší pozornost poutá tradiční předzkouška Jarní ceny klisen, kterou je 46. Memoriál Rudolfa Deyla (I. kat., 1400 m).  

Dostihová sezóna startuje v Mostě, vrcholem předzkouška Jarní ceny klisen

Na její start se postaví devítka klisen, přičemž roli favoritky zaujímá Barthesa. Svěřenkyně Heleny Vocásková loni až do konce léta kralovala dvouletému ročníku. Po vítězném debutu totiž ovládla Simsonovu cenu s náskokem 9 délek a Cenu Masise s převahou 3 a ¾ délky. Do Ceny zimní královny tak odskakovala v roli desetinové favoritky, ale za distančním mezníkem jí předstihla Fraga. Ve slovenské analogii dostihu se zase nedokázala dostat před od startu vedoucí Queen Operu. Ani jedna z jejích přemožitelek nicméně v pondělí do Mostu necestuje, takže se může vrátit na vítěznou vlnu. Zvlášť když by jí měl pomoct návrat na kratší distanci a její trenérka mívá koně na jaro tradičně dobře nachystané. Do jejího sedla se vyhoupne Tomáš Lukášek, který byl jejím partnerem při většině loňských startů.

Hlavními vyzývatelkami favoritky jsou Achird (Palík) a Eternity (Florian), které se vešly mezi trojici nejlepších v Gerschově memoriálu. V něm si lépe vedla svěřenkyně Miroslava Nieslanika Archird, když nestačila pouze na suverénního Rata. S Barthesou má negativní bilanci 0:2, když v Simsonově ceně skončila čtvrtá a v Ceně Masise druhá. V loňských startech se prezentovala dobrou koncovkou a více by měla ukázat na delších distancích. Naopak Eternity je tempařkou a trať 1400 metrů pro ni vypadá optimálně. Koneckonců právě na této distanci její polosestra Emerita zvítězila v Německu v dostihu kategorie Listed. Lubošem Urbánkem připravovaná Eternity loni vedle bronzu v Gerschově memoriálu také zvítězila v bratislavské Velké ceně BBAG Baden-Baden, přestože její projev byl tehdy hodně „zelený“.

Z klisen, které dosud bodovaly v nižších kategoriích, by do pořadí na předních místech mohla nejspíše zasáhnout Kathy Ames (Verner). Svěřenkyně Pavla Tůmy je polosestrou loňské vítězky Deylova memoriálu Astorie a pozitivní zkušenost s mosteckou dráhou má rovněž její matka Kolymbia, která na ní vyhrála Českomoravskou cenu. Kathy Ames se přívlastku nezvítězivší zbavila až na třetí pokus, zato s velkým přehledem. Většinu dostihu cválala na druhém místě za Rabbit Breath (Hrouda), která bude mezi jejími soupeřkami i v pondělí, a v karlovarské cílové rovině jí minula, aniž by od žokeje Jana Vernera obdržela jedinou výraznější pobídku.

Zajímavou podívanou slibují také další dostihy. Ve 3. Memoriálu Jaroslava Podolana (II. kat., 2000 m) se představí loni v Drážďanech dvakrát vítězná Mo My Dream (Verner). Loňské vítězství bude obhajovat Orpheus (Florian), který následně ovládl i Memoriál Vlastimila Smolíka. Zkraje minulé sezóny v Mostě dvakrát zvítězila rovněž La Paix (Rája).

Pod drobnohledem samozřejmě budou tříletí koně. Kvůli posunutí úvodu sezóny řada z nich nezahájí sezónu mezi vrstevníky, nýbrž proti starším soupeřům v handicapech, které jsou i proto těžko čitelné. Pouze tříletým je kromě vrcholu dne vyhrazena také dvojice dostihů třetí kategorie. Ve 1400 metrů dlouhé Ceně zahájení dostihové sezóny absolvují českou premiéru loňský nejlepší dvouletek Srbska Markoni LP (Liška) a ve Velké Británii nevýrazná Secret Passion (Lukášek), kteří mají klasické ambice. Do 2200 metrů dlouhé Ceny tříletých vytrvalců míří řada adeptů na start v Českém derby. Mezi ty patří Swinging Thomas (Verner), který je v této sestavě preferován především díky třetímu místu z Pražského zimního favorita.

Jak už je v úvodu zmíněno, dostihový den v Mostě se uskuteční za zavřenými dveřmi. Sledovat ho ovšem můžete prostřednictvím on-line streamu na našem YouTube kanále a informace o jednotlivých koních můžete čerpat z dostihového programu, který je volně ke stažení na našem webu.

(Jaroslav Fabris)

Zpět na výpis