Přeskočit hlavičku a jít na obsah

Jockey Club České republiky

Slavíme 100 let
Menu

Favority Českého derby připravují Váňa, Luka a Holčáci

19. 6. 2019  |  20:22

Už v sobotu se ve Velké Chuchli odběhne nejprestižnější z pětice klasických dostihů 99. České derby. O co největší podíl z celkové dotace dva milióny korun, která dělá z derby druhý nejbohatší český rovinový dostih, se utká šestnáctka koní. Mezi nimi sázející preferují dvojici nejlepších z hlavního trialu, tedy z Velké červnové ceny.

Favority Českého derby připravují Váňa, Luka a Holčáci

V té splnil roli favorita Angkor Wat. Svěřenec Josefa Váni bude jediným koněm na startu, který v aktuální sezóně nepoznal porážku. Výborně si vedl totiž už koncem dubna v Karlových Varech. Ve stejném dostihu, který loni ovládla posléze v Českém derby úspěšná Blessed Kiss, totiž zvítězil suverénně o 4 a ½ délky. Ve Velké červnové dlouho bojoval s Chiouboucarem, ale za distancí od něj dokázal odejít. Navíc vítězství ozdobil novým rekordem dostihu o hodnotě 2:17,85.

Z posledních šesti vítězů Velké červnové se sice žádný nedostal ani na tabuli, ovšem často to bylo způsobeno tím, že předzkouška se na rozdíl od samotného derby běžela ve falešném tempu. Jiná statistika je pro Angkor Wata výrazně příznivější. Ze sedmi koní, kteří před ním zvítězili ve Velké červnové v čase pod 2:20, jich totiž následně uspělo v derby hned šest. Navíc manželé Josef a Pavla Váňovi připravili dva vítěze Velké červnové (Poderoso, Roches Cross), kteří triumfovali i o tři týdny později. V sedle Angkor Wata bude o premiérový úspěch v derby usilovat čtyřnásobný německý šampión Filip Minařík.

Druhý skončil ve Velké červnové Pacific Hill (Palík), který tak podobně jako Angkor Wat zopakoval své umístění ze sezónní premiéry. Těsně pod vrcholem totiž skončil také ve výrazně pomalejším Memoriálu JUDr. Otakara Frankenbergera. Svěřenec Radka Holčáka jde stále nahoru a o jeho vytrvalosti nepanují žádné pochybnosti. Stáj Monte Negro tak má dobrou šanci navázat na úspěchy z let 2012 až 2014, kde v českém derby uspěla třikrát v řadě.

Z Velkých Karlovic přicestuje také Arcturus (Šafář), jehož připravuje otec Radka Holčáka František. Vysokou třídu ukázal už loni v Irsku, kde získal dvě vítězství, a své kvality dokázal také v Bratislavě, když ovládl slovenskou Velkou jarní cenu. V jeho případě je ovšem vytrvalost otazníkem. Vlastní totiž kratší původ a ve dvoukilometrovém Starohájském kritériu v roli favorita jen těsně uhájil druhou příčku. Sázející mu příliš nevěří, protože minulý týden ho společnost Tipsport vypsala jako druhou šanci, ale aktuálně mu v sázkové nabídce patří až pátá příčka.

Kromě Pacific Hilla ho totiž přeskočila také dvojice svěřenců Václava Luky. Oba sice absolvovali minimum startů, ale ukázali velký potenciál. Ignacius Reilly (Murzabayev) se dostihovému publiku představil pouze dvakrát, přesto už je klasickým vítězem. Finišem ze zadních pozic totiž ovládl Velkou jarní cenu. Ramssio se sice podobným úspěchem pochlubit nemůže, ale v obou letošních startech upoutal mohutnou koncovkou. Ta mu v Memoriálu JUDr. Otakara Frankenbergera stačila na blízké třetí místo a povede ho stájová jednička David Liška.

Těsně za Pacific Hillem procválali cílem Velké červnové třetí Big Ben (Virdis) a čtvrtý Chiouboucar (Laube). Dříve jmenovaný svěřenec Ludvíka Harise přišel s dobrou koncovkou podél bariéry a ze čtveřice českých odchovanců, kteří budou na startu derby, může být tím nejlepším. Pražský zimní favorit Chiouboucar sice v posledních metrech přišel o druhé místo, přesto by pro něj 200 metrů navrch nemělo být problémem. Minule se totiž trochu brzy dostal dopředu a obdržel jedinou pobídku bičíkem.

Výrazný progres ukázali ve Velké červnové Uran (Demo), který finišoval na vnější straně dráhy pro páté místo, a Dalandi (Rája). Vlastní odchovanec rodiny Nielanikových skončil šestý, přičemž nosil o kilo víc než soupeři. Daleko od nejlepších nebyla v hlavní předzkoušce ani sedmá Tularka, když na Angkor Wata ztrácela zhruba 4 délky. Do jejího sedla se navíc vyhoupne panamský žokej Eduardo Pedroza, který už dvě desítky let patří k hvězdám německého turfu. Well Absolut (Verner) se ve Velké červnové propadl po aktivním průběhu na deváté místo. Výrazněji zklamali dvanáctý Outback Rider (Línek) a čtrnáctý Bell Elysees (Korečková), který je i proto pouze náhradníkem.

Překvapit může mohutný Kristiano (Ferhanov). Svěřenec Heleny Vocáskové je totiž pravým bratrem před třemi lety v derby druhé Krasavy a v Memoriálu JUDr. Otakara Frankenbergera zvítězil před Pacific Hillem a Ramssiem. Po šesti týdenní pauze půjdou na start také druhý z Velké jarní ceny Amazing Gangster (Koplík) a třetí z její slovenské analogie Military Respect (Chaloupka). I oni tedy ukázali slušnou třídu, ale distanci nad dva kilometry si vyzkouší poprvé. Druhou klisnou v poli bude vedle Tularky Nikeandnemesis (Šmida), která je s jedenácti starty vůbec nezkušenějším účastníkem derby.

České derby každopádně není jediným důvodem, proč se v sobotu vydat do Chuchle. Mimořádně zajímavý je totiž také rámcový program, který čítá čtveřici jedničkových dostihů. Chronologicky prvním z nich je 15. Sprinterská cena Auto Jarov Kunratice, v níž bude loňské vítězství obhajovat Mr Right (Minařík). Největším soupeřem svěřence Františka Holčáka by měl být Ultimate Fight (Koplík), který po sérii negativních výsledků naposled zvítězil ve francouzském Chantilly.

Favoritem 16. Tattersalls Mile je Wagram (Koplík), kterého stejně jako Ultimate Fighta připravuje Zdeno Koplík. Středoevropskou premiéru absolvoval před třemi týdny na bratislavském mítinku Turf Gala, kde ho porazil pouze výborný Wireless. Tentokrát sice na podobnou hvězdu nenarazí, nicméně na startu bude velká část naší mílařské špičky. Navíc dostih napoví o síle klasického ročníku, když se staršími soupeři změří síly ve Velké jarní ceně třetí Torque Power (Šafář) a čtvrtý Calorific (Šmida).  

Hlavní předzkouškou klasického Oaks, které se odběhne 21. července v Karlových Varech, je 40. Cena tříletých klisen. V ní se poprvé od Jarní ceny klisen představí její vítězka Gold Memory (Hrouda) a druhá Astoria (Verner). Vytrvaleckou distanci si tedy vyzkouší poprvé, zatímco na trati 2200 metrů už se utkaly Falcon Baby (Ferhanov) a Moon Shot (Rája). Stalo se tak koncem května v mosteckém trojkovém handicapu, kde se v uvedeném pořadí seřadily na prvních dvou místech. Dodejme, že Gold Memory a Falcon Baby jsou shodně svěřenkyněmi Heleny Vocáskové.  

Nejlepším starším vytrvalcům je vyhrazen 60. Zlatý pohár Rádia Impuls. Ve vyrovnané sestavě je mírným favoritem naposled ve Velké ceně Slovenska druhý svěřenec Františka Holčáka Darkolva (Šmida). S dobrými šancemi půjdou na start i letos v jedničkách vítězní Kihnu (Palík) a český odchovanec Orpheus (Hrouda). Loňský vítěz tří bratislavských jedniček Portorikos (Minařík) absolvuje premiéru v této sezóně i pod vedením trenéra Grzegorze Wroblewského. Vůbec poprvé se českému publiku představí dosud ve Francii startující Premier Lion (Liška).

První z osmi sobotních dostihů odstartuje dvě hodiny po poledni. Pokud se do Velké Chuchle nemůžete vydat osobně, alternativou může být tříhodinový přímý přenos České televize, jehož začátek je plánován na 15:00.  

(Jaroslav Fabris)

Zpět na výpis