Přeskočit hlavičku a jít na obsah

Jockey Club České republiky

Slavíme 100 let
Menu

Favority Velké jarní ceny duo nejlepších ze „Zimáku“

10. 5. 2019  |  11:21

Týden po Jarní ceně klisen přichází čas druhého klasického dostihu. Tím je i hřebcům otevřená Velká jarní cena, kterou už v sobotu hostí závodiště ve Velké Chuchli. Na start 1600 metrů dlouhé první části klasické trojkoruny se postaví jedenáct koní, mezi nimiž zaujímá pozice favoritů dvojice nejlepších z říjnové Ceny zimního favorita.

Favority Velké jarní ceny duo nejlepších ze „Zimáku“

Vrchol sezóny pro dvouleté koně ovládl na mosteckém hipodromu King Archie, čímž si upevnil pozici na čele ročníku. Tu získal už o měsíc dříve v Gerschově memoriálu, který je v posledních letech součástí European Jockey’s Cupu. Jeho tempo diktoval trojnásobný vítěz z Francie Pardon My French, ale závěrečnými cvalovými skoky získal King Archie převahu krku. Ve zmíněné Ceně zimního favorita vedl reprezentanta stáje Dr. Charvát Václav Janáček, a i když druhého Manoamana porazil „pouze“ o ¾ délky, jednalo se o kontrolované vítězství bez použití bičíku.

Multišampión Václav Janáček bude v jeho sedle i tentokrát a pro Kinga Archieho hovoří i statistiky. Předchozí čtyři ročníky Velké jarní ceny totiž vyhráli pouze koně, kteří zvítězili v Gerschově memoriálu nebo v Ceně zimního favorita. Jako jediné mínus tak vypadá absence startu v nohách. Nemusí jít ale o nepřekonatelný problém. Jiný reprezentant Pavla Tůmy Forrest Gump totiž loni skončil ve Velké jarní ceně těsně druhý, a to také teprve vstupoval do sezóny.

Právě kvalitní sezónní premiéra je hlavním důvodem, proč je u společnosti Tipsport s kurzem 3,5:1 mírným favoritem Manoamano. Svěřenec Miroslava Nieslanika skončil ve všech třech českých startech na druhém místě. Vždy přitom platilo, že na vítěze ztrácel méně než jednu délky a teoreticky prohrál pouze kvůli vyšší nesené hmotnosti. Před třemi týdny v hlavní předzkoušce Velké jarní ceny, kterou je Memoriál profesora Václava Michala, se v závěru blížil o 1,5 kg méně zatíženému Amazing Gangsterovi, ale ten mu nakonec rozdílem krku odolal.

Situace za dvojicí favoritů je poměrně vyrovnaná. Zmíněný Amazing Gangster ovládl „Michala“ stylem start-cíl a otazníkem je, jak si porazí s o 200 metrů delší distancí. Medailové pořadí doplnil v trialu Great Gunnar, ale na duo nejlepších už ztrácel výrazněji. Kromě něj bude mít trenér Václav Luka na startu ještě Ignaciuse Reillyho, který je nejméně zkušeným koněm v poli. V jediném startu totiž skončil šestý mezi nezvítězivšími v Chantilly.

Dvojici svěřenců posílá na start také trenér Arslangirej Šavujev. Torque Power skončil v Memoriálu profesora Václava Michala čtvrtý, ale při vstupu do sezóny na míli Amazing Gangstera porazil. Politicum vstoupil do sezóny druhým místem ve trojce. Jeho přemožitelkou ale byla o 7,5 kg méně zatížená Gold Memory, která své kvality ukázala triumfem v Jarní ceně klisen.

Dva koně přicestují z Velkých Karlovic, ovšem každý má jiného trenéra. Radek Holčák poprvé ve středoevropském regionu představí Calorifica, který loni z šesti irských startů vytěžil maximálně druhé místo v Naasu, kde mimo jiné porazil šestou Gold Memory. Jeho otec František premiérově představí pražskému publiku Bluegrass Boye. Ten předzkoušku absolvoval v Bratislavě, kde i kvůli metrům rozdaným v závěrečném oblouku skončil pátý.

Zbylé duo tvoří čeští odchovanci. Big Ben a Well Absolut se utkali už loni v zářijovém díle Fitmin Cupu, v němž zkušenější Big Ben těsně odolal finiši Well Absoluta. Před třemi týdny v Michalově memoriálu měl naopak navrch Well Absolut, nicméně znovu mezi nimi nebyl výrazný rozdíl. Jejich šance na zisk první majitelské prémie, která je určena nejlepšímu domácímu odchovanci umístěnému do sedmého místa, tak vypadají vyrovnaně.

Tříletým koním je vyhrazen i druhý ze sobotních vrcholů. 2200 metrů dlouhý 33. Memoriál JUDRr. Otakara Frankenbergera se po dvou desetiletích vrací z Mostu do Velké Chuchle, čímž ještě roste jeho relevance pro České derby. Mezi čtveřicí největších favoritů nalezneme dvojici koní, kteří už se zařadili ke špičce ročníku a také dvojici, která působivě zvítězila v nižších kategoriích.

Do první skupiny patří Filip. Svěřenec Heleny Vocáskové obsadil medailová umístění ve vrcholech pro dvouleté u nás i na Slovensku, kde také vstoupil do sezóny třetím místem v trialu na tamní Velkou jarní cenu. Radkem Holčákem připravovaný Pacific Hill letos ještě nevyběhl. Loni ale skončil třetí v Gerschově memoriálu, přestože působil „zeleně“ a teoreticky by měl být pozdnějším vytrvalcem.

Před třemi týdny se mezi nezvítězivšími suverénně prosadil Blitzkrieg, který je podle Tipsportu vůbec největším favoritem. Svěřenec Arslangireje Šavujeva má bezpochyby velký potenciál, ale mínusem je jeho ovladatelnost. Připomeňme, že s ní měl problémy i jeho o dva roky starší polobratr Silver Ball, který po vítězství mezi nezvítězivšími o 15 délek zklamal ve „Frankenbergerovi“ čtvrtým místem. Do Českého derby dohlášený svěřenec Václava Luky Ramssio sice musel v Mostě o vítězství bojovat, ale bylo to právě na distanci 2200 metrů, s níž už tak má zkušenosti. Navíc výrazně zaujal mohutnou koncovkou.

Rámcový program tvoří dalších sedm dostihů, které jsou vesměs kvalitně obsazeny. Vždyť na startovních listinách nalezneme celkem 99 koní. Zajímavá jména uvidíme i v sedlech. Kromě už zmíněného Václava Janáčka bude totiž v akci i Tomáš Lukášek, který se v Česku představí poprvé od návratu z úspěšného zimního působení v Kataru. Vypíchnout si zaslouží také Portugalec Ricardo Sousa Ferreira. Ten totiž v samém závěru loňské sezóny vyfoukl titul španělského šampióna Václavu Janáčkovi.

(Jaroslav Fabris)

Zpět na výpis