Přeskočit hlavičku a jít na obsah

Jockey Club České republiky

Slavíme 100 let
Menu

Fraga zaútočí na unikátní double

17. 10. 2019  |  13:26

Tradičním vrcholem sezóny pro dvouleté koně je Cena zimního favorita, jejíž 81. ročník se odběhne v neděli na mosteckém hipodromu. O co největší podíl z celkové dotace 550.000 korun bude na distanci 1600 metrů bojovat sedmička koní, mezi nimiž je favoritkou jediná klisna v poli. Konkrétně vítězka Ceny zimní královny Fraga.

Fraga zaútočí na unikátní double

Svěřenkyně Václava Luky Fraga (Verner), která reprezentuje stáj Leram, ve dvou startech nepoznala porážku. Debutovala v červenci v Karlových Varech, kde sice zvítězila pouze rozdílem krku, ale žokej Jan Verner jí vyjížděl pouze rukama. S odstupem času je přitom zřejmé, že za sebou nechala kvalitní konkurenci. Mezi sedmičkou jejích soupeřů se totiž nacházela vítězka Karpatské ceny, který je slovenskou obdobou Ceny zimního favorita, Franceska Bella a další čtyři jedničkově umístění koně. Na stejné dráze získala Fraga o dva měsíce později i své druhé vítězství. Stalo se tak v Ceně zimní královny, kde uštědřila premiérovou porážku Barthese, která do té doby kralovala dvouletému ročníku.

Právě díky tomuto úspěchu bude v neděli útočit na unikátní double. Může se totiž stát historicky první klisnou, která na vítězství v Ceně zimní královny naváže vítězstvím v Ceně zimního favorita. Dodejme, že mladším z těchto dostihů je Cena zimní královny. Letos se uskutečnil její 38. ročník a dlouhá léta bránil pokusu o zmíněný double termínový souběh obou dostihů.

Na zaváhání favoritky bude čekat především Joganville (Laube). Svěřenec Miroslava Nieslanika už se s Fragou utkal v červenci a byl to právě on, kdo na ní z druhé místa ztrácel krk. Následně se vyčlenil ze skupiny nezvítězivších a naposled se představil v Gerschově memoriálu. V něm zaváhal při startu, takže většinu dostihu cválal na konci pole a finišem získal aspoň páté místo. Každopádně žádný z jeho tehdejších přemožitelů v neděli na startu nebude, naopak znovu narazí na dvojici koní, kterou před třemi týdny porazil.

Podceňovat samozřejmě nelze ani zbylou pětici účastníků dostihu, protože zvlášť dvouletí koně nepřekvapí ani výrazným progresem.

Druhým jedničkovým dostihem nedělního programu je 94. Českomoravská cena. V ní bude loňské vítězství obhajovat svěřenec Františka Holčáka Mr Right. Reprezentant stáje Dr. Charvát před rokem zvítězil suverénně o 5 délek, a že se mu v Mostě daří, potvrdil koncem srpna ve Svatováclavské ceně. V ní ho sice porazila převážně ve Francii startující Sweeticon, ale ostatní soupeře nechal s přehledem zpět. Jinak letos zvítězil v jedničkových sprintech v Bratislavě a Budapešti. Sice neuspěl před třemi týdny při EJC, ovšem tehdy byl po startu hodně chtivý, takže mu v závěru došly síly. Tentokrát si s temperamentem Mr Righta bude snažit poradit žokej Jan Verner, který se do jeho sedla vyhoupne poprvé.

Na startu bude dalších devět koní, z nichž se pět zúčastnilo Svatováclavské ceny. Stájový druh Fragy Beau Massagot (Korečková) v ní skončil po aktivním průběhu třetí, ale na Mr Righta ztrácel 4 délky. Navzdory posledním slabším startům patří do druhého sledu také dvojice medailistů z loňské edice dostihu. Před rokem druhý Lexceed (Rája) totiž v létě ovládl mosteckou Severočeskou cenu a třetí Red Persian (Palík) letos zvítězil dokonce ve dvojici jedniček. Své příznivce jistě najde i Benidiction (Laube), jejíž poslední dva starty byly ovlivněny problémy ve startovacích boxech a ujetým sedlem.

Celkem se v Mostě odběhne osmička dostihů a většina z nich je početně obsazena. Vždyť na startovních listinách figuruje 95 koní. Pokud se ale do Mostu nemůžete povídat osobně, alternativou je 95 minut dlouhý přímý přenos na programu ČT Sport, který začíná ve 14:20.

(Jaroslav Fabris)

Zpět na výpis