Přeskočit hlavičku a jít na obsah

Jockey Club České republiky

Menu

Jarní cena klisen: Fraga proti dvojici trenérky Vocáskové

10. 6. 2020  |  18:31

Už v pátek se na Hipodromu Most odběhne první klasický dostih letošní sezóny, kterým je 72. Jarní cena klisen. Na start 1600 metrů dlouhého dostihu s celkovou dotací 550.000 korun se postaví jedenáct tříletých klisen. Užší okruh favoritek tvoří tři z nich. Konkrétně vítězka Ceny zimní královny Fraga a dvojice trenérky Heleny Vocásková Barthesa a Secret Passion, které v Mostě působivě zvítězily při zahajovacím dnu letošní sezóny.

Jarní cena klisen: Fraga proti dvojici trenérky Vocáskové;

Svěřenkyně Václava Luky Fraga loni po vítězném debutu zamířila do Ceny zimní královny, v jejímž závěru předstihla favorizovanou Barthesu. Následně se utkala s hřebci v Ceně zimního favorita, a i když při své mostecké premiéře na vítězství nedosáhla, těsným druhým místem potvrdila vysokou třídu. Na Galavečeru českého turfu obdržela titul Nejlepší dvouletá klisna. Letošní sezónu bude teprve zahajovat, ale to nemusí znamenat problém. Koneckonců hned polovina z posledních deseti vítězek Jarní ceny klisen v ní vstupovala do sezóny, a to včetně Václavem Lukou připravované Lady Westmínster. Při minulých startech byl v sedle Fragy z různých důvodů Jan Verner, takže stájová jednička David Liška jí v dostihu povede poprvé.

Hlavním trialem na Jarní cenu klisen je tradičně Memoriál Rudolfa Deyla, v němž před více jak třemi týdny s přehledem splnila roli favoritky Barthesa. Ta v první polovině loňské sezóny kralovala dvouletému ročníku, ale na podzim utržila dvě porážky. Jak už bylo zmíněno, tu první jí uštědřila Fraga v Ceně zimní královny a roli favoritky nesplnila ani o dva týdny později ve slovenské analogii dostihu. V obou startech ovšem neměla dobrý průběh. V mostecké předzkoušce se každopádně vrátila na vítěznou vlnu, i když vítězka „Deyláku“ naposled zvítězila v Jarní ceně klisen v roce 2007. Jiná statistika je ale na její straně. Od roku 2014 se totiž svěřenkyně Heleny Vocáskové zúčastnily šesti dámských klasik a pouze jednou z toho nebylo vítězství. Její jezdec Tomáš Lukášek v Jarní ceně klisen zvítězil už třikrát.

Šance na další klasický úspěch trenérky Vocáskové posiluje Secret Passion. Loni ve čtyřech startech na anglických drahách skončila nejlépe šestá, ovšem s podobnou bilancí z ostrovů se o rok dříve stěhovala do Česka její stájová kolegyně Gold Memory, která jak známo v Jarní ceně klisen zvítězila. Že může jít Secret Passion v jejích stopách, naznačila při své české premiéře. Tu absolvovala v mosteckém dostihu pro nezvítězivší, který ovládla s převahou 10 délek. Do jejího sedla se vyhoupne Petr Foret.

Pořadím na nejvyšších místech může zamíchat i Eternity. Svěřenkyně Luboše Urbánka v předzkoušce skončila druhá, ale neměla ideální průběh a do jejího sedla se vyhoupne úřadující německý šampión Bauyrzhan Murzabayev. Tomu se i letos na německých drahách daří náramně, když jasně vládne jezdeckému žebříčku. U nás se představí poprvé od loňského European Jockey’s Cupu.

Ostatní klisny můžou především překvapit. Z tria trenéra Miroslava Nieslanika vypadá nejlépe čtvrtá z Deylova Memoriálu Achird (Rája), jíž by měly pomoct metry navíc. Ty naopak můžou být problémem pro šancovější z dua trenéra Allana Petrlíka Rabbit Breath (Šmida), která v trialu překvapila třetím místem. Dvojice trenéra Zdeno Koplíka patří k outsiderům. Zariyannka (Janáčková Koplíková) dokonce bude teprve debutovat, což je v klasickém dostihu věc nevídaná.

Kvalitní konkurence se sejde také na startu Memoriálu Vlastimila Smolíka. Mezi desítkou starších koní, kteří se utkají na distanci 2400 metrů, se nachází i dvojice, která dokázala bodovat v black-type dostizích. Gr.3 vítěz Kronprinz (Verner) i v Listed umístěný Boomboom Kiss (Murzabayev) ovšem zklamali při vstupu do sezóny ve Velké dubnové ceně, takže mají co napravovat. Oba navíc do Mostu míří poprvé a v případě Kronprinze je otazníkem také distance, s níž nemá zkušenost. Lépe se ve Velké dubnové ceně ukázali čtvrtý Portorikos (Lukášek) a sedmý Darkolva (Šmida). Oba už navíc mají pozitivní mosteckou zkušenost, protože jsou posledními dvěma vítězi Velké letní ceny. Českou premiéru absolvuje Wise Ruler (Palík), který se k trenéru Radku Holčákovi stěhoval s kvalitním anglickým ratingem 86 liber.

Stejně jako předchozí dostihové dny letošní sezóny se i dostihový den v Mostě uskuteční za zavřenými dveřmi. Sledovat ho ovšem můžete prostřednictvím EquiTV a informace o jednotlivých koních můžete čerpat z dostihového programu, který je volně ke stažení na našem webu.

(Jaroslav Fabris)

Zpět na výpis