Přeskočit hlavičku a jít na obsah

Jockey Club České republiky

Menu

Kvalifikace s dvojicí vítězů „Velké“, vrcholem víkendu je ale Oaks

6. 8. 2020  |  11:28

O následujícím víkendu si přijdou na své příznivci rovinových i překážkových dostihů. V sobotu totiž v Pardubicích jen dva týdny po druhé kvalifikaci na Velkou pardubickou pokračuje seriál kvalifikačních dostihů, zatímco v neděli se v Karlových Varech odběhne třetí klasický dostih letošní sezóny, kterým je klisnám vyhrazené Oaks.

Kvalifikace s dvojicí vítězů „Velké“, vrcholem víkendu je ale Oaks

Na startu Ceny firmy Chládek a Tintěra, a.s. - III. kvalifikace na 130. Velkou pardubickou se Slavia pojišťovnou (Stcc, NL, 5800 m, 200.000 Kč) sice bude pouhá sedmička koní, ovšem o velká jména nouze rozhodně není. Silné karty má především trenér Josef Váňa, který na start pošle trojici koní. Roli favorita zaujímá Theophilos (Bartoš), který uspěl v dramatické koncovce loňské Velké pardubické a na vítězné vlně pokračuje i v letošní sezóně. Vstoupil do ní totiž triumfem v první kvalifikaci, v níž se ocitl na čele už na Velkém anglickém skoku, a dlouho se zdálo, že tentokrát žádné drama nedopustí. O to se nakonec postaral dotírající Hegnus, jehož nápor odrazil rozdílem krku. K dalšímu úspěchu ho znovu poženou desítky hlasivek členů Dostihového klubu iSport-Váňa, jehož barvy reprezentuje.

Na listině vítězů Velké pardubické nalezneme rovněž jméno No Time To Lose (Kratochvíl). Tréninkový kolega Theophilose v našem nejslavnějším dostihu zvítězil v roce 2017, kdy na hluboké dráze jako jediný předstihl francouzského hosta Urgenta de Gregaina. O rok později skončil ve Velké pardubické na pevnější půdě pátý a její loňskou edici pro zranění vynechal. Jeho letošní premiéra ale ukázala, že je zpátky ve formě. Mezi specialisty na krátké krosy pole dlouho uzavíral, ale v cílové rovině silným finišem vybojoval druhou příčku. Prodloužení distance o dva a půl kilometru mu rozhodně přijde vhod.

Třetí z Váňovi sestavy je Mazhilis (Kousek). Ten se sice nemůže pochlubit vítězstvím v českém překážkovém vrcholu, zato uspěl v tom italském. Před čtyřmi lety totiž ovládl Gran Premio Merano. Každopádně ani v Pardubicích už neplatí za nováčka, když v loňské Velké pardubické vybojoval čtvrtou příčku. Podobně jako Theophilos splnil kvalifikační podmínky už začátkem července, kdy diktoval tempo dostihu a v závěru se propadnul na sedmé místo.

Každopádně snadné to mít „Váňovci“ nemusí. Vždyť svěřenec Hany Kabelkové Talent (Liška) dosud startoval ve dvou kvalifikacích a vždy z toho bylo vítězství. Předloni v květnu na jeho štítě skončili i No Time To Lose a Theophilos, zatímco loni v září na něj nestačili znovu Theophilos a také Mazhilis. Mezi oběma zmíněnými dostihy přitom kvůli zdravotním problémům přes patnáct měsíců nestartoval. Ve Velké pardubické loni debutoval sedmým místem a sezónu bude teprve zahajovat.

Aktuální forma je otazníkem i u Lodgian Whistla (Myška). Svěřenec Štěpánky Myškové sice zamířil už do první kvalifikace, ale v ní ztratil jezdce už na páté překážce, tedy na Irské lavici. S takto dlouhou distancí tedy zkušenost nemá, je ovšem loňským vítězem Ceny Labe. Tento výsledek přitom před dvěma týdny získal na hodnotě. Tehdy totiž v Ceně Labe třetí Sottovento při své kvalifikační premiéře ztrácel jen krk na vítězného Ange Guardiana.

Zbylá dvojice může především překvapit. Zástupcem nastupující generace je Direct Lagrange (Čmiel), který první kvalifikaci po defenzivním průběhu dokončil na vzdáleném desátém místě. Kvality každopádně ukázal loňským bronzem v Ceně Vltavy. Naopak mezi veterány patří Catch Life (Odložil). Ten před třemi lety dokonce porazil Theophilose ve Velké mostecké steeplechase, ale právě dostihy po trávě jsou jeho parketou a pardubické oranice mu nechutnaly ani v dobách největší slávy.

Druhým nejvýznamnějším dostihem dne je Cena města Pardubic - Cena Registany (Stcc, II. kat, 4150 m, 120.000 Kč), která je vyhrazena klisnám. S nejvyššími ambicemi půjde na start Dallina (Ferhanov), protože právě svěřenkyně Grzegorze Wroblewského je tím koněm, který před pěti týdny porazil Non Time To Lose. V jejím případě jsou nicméně metry navíc otazníkem. Největší soupeřkou by jí měla být Apas Rocka (Stromský). Ta se před letošní sezónou přestěhovala do stájí trenéra Stanislava Popelky a první start pod novým vedením proměnila ve vítězství, když na jejím štítě skončil i v sobotu v Prvomájové steeplechase vítězný Forever Dry.

STARTOVNÍ LISTINY

Vrcholem víkendu každopádně bude 75. Oaks Holdingu Rabbit CZ (L, 2400 m, 600.000 Kč), které se odběhne v neděli v Karlových Varech. Delší z dámských klasik obvykle přichází na řadu až po Českém derby, ale to bylo letos odloženo na 6. září, takže Oaks je chronologicky třetím klasickým dostihem. Na jeho startu bude maximální počet dvanácti klisen, mezi nimiž zaujímá roli favoritky Zariyannka (Koplík). Svěřenkyně Zdena Koplíka půjde na start teprve potřetí, když i obě předchozí vystoupení absolvovala v klasických dostizích. Ambiciózní debutu v Jarní ceně klisen zvládla nad očekávání, když přes zaváhání na startu finišovala čtvrtá. Také ve Velké jarní ceně šla zezadu a podala ještě lepší výkon, protože její koncovce odolal pouze v Česku neporažený Rate. Přestože je tedy nejméně zkušenou klisnou v poli, ukázala nejvíce třídy. Každopádně delší než mílovou distanci si vyzkouší poprvé.

Na startu bude také dvojice jejích přemožitelek z Jarní ceny klisen a také ony šly zatím maximálně míli. Václavem Lukou připravovaná Fraga (Foret) je v Karlových Varech neporažená, když tam ovládla debut i Cenu zimní královny. Dobrý výkon předvedla i ve zmíněné Jarní ceně klisen, v níž navzdory kolizi v oblouku finišovala druhá. Následně ale zklamala až devátou příčkou ve Velké jarní ceně. Kolize v oblouku zbrzdila v úvodní klasice rovněž Achird (Rája), která navíc byla v cílové rovině zavřená. Přesto vybojovala třetí místo. O devět dní později se svěřenkyně Miroslava Nieslanika představila v německé analogii dostihu, a i když skončila poslední, vzhledem k silné konkurenci nepodala špatný výkon.

Na německé black-type scéně se naposled představila také Vivienne Wells (Pietsch) a obstála se ctí. V konkurenci starších soupeřů totiž odvodila 2800 metrů dlouhé Listed, přičemž uhájila sedmou příčku se ztrátou méně než 10 délek od vítěze. Vzhledem k místu tréninku je německým hostem, ale připravuje jí český trenér Bohumil Nedorostek pro českou stáj UTRIN.  

Na startu bude také pětice klisen, které se před třemi týdny představily v chuchelské předzkoušce. V ní uhájila letošní neporazitelnost Faliraki. V sedle svěřenkyně Pavla Tůmy nastává nucená změna, protože její stálý jezdecký partner Jan Verner se žení, takže ho nahradí Jiří Chaloupka. Se ztrátou ¾ délky skončila druhá Sylviana (Palík) a srovnatelný výkon se svými přemožitelkami podala čtvrtá Barthesa (Lukášek). Svěřenkyně Heleny Vocáskové totiž jako jedničková vítězka nosila o 1,5 kg více. Každopádně lépe si vedla na kratších distancích, když sezónu zahájila lehkým triumfem v Deylově memoriálu a podobně suverénně ovládla loni v Karlových Varech Cenu Masise. V trialu zklamaly sedmá Sterli (Zatloukal), která po vítězství v dvojkovém handicapu nastupovala v roli favoritky, a osmá tempařka Rabbit Toronado (Liška).

Stájovou kolegyní Achird a Sylviany je Maverana (Florian), která ukázala progres v karlovarské Letní ceně klisen. Z kvalitních starších soupeřek jí totiž porazila pouze Tularka, zatímco na jejím štítě skončily na jedničkové scéně úspěšně etablované Palmera, Saša a Imsexyandiknowit. Sestavu doplňuje dvojice klisen, které nejlepší výkon předvedly při zahajovacím dnu letošní sezóny v Mostě. Rosa Alpina (Havelková) tam nestačila pouze na v Memoriálu JUDr. Otakara Frankenbergera třetího Cote Jardina a porazila výše zmíněnou Sylvianu. Secret Passion (Ferhanov) v Mostě dokonce zvítězila s náskokem 10 délek, ale jednalo se o dostih na 1400 metrů a patří ke klisnám bez vytrvaleckých zkušeností.

Z karlovarského programu nelze opomenout také 32. Lázeňskou míli Mikrop Čebín a.s. (II. kat., 1600 m, 100.000 Kč). V ní totiž zahájí sezónu loňský vítěz slovenské trojkoruny Arcturus (Chaloupka). Svěřenec Františka Holčáka každopádně poslední starty absolvoval na delších distancích, přičemž tady narazí na několik příslušníku nejužší mílařské špičky. Vždyť na startu budou první dva z loňské Velké ceny Prahy – tedy Torque Power (Koplík) a Sagar (Zatloukal). Zatímco dříve jmenovaný posledně zklamal osmým místem ve Velké květnové ceně, Sagar v ní nestačil pouze na stájového druha Black Canyona. Vysoko míří také Manoamano (Rája), i když preferuje trochu kratší distance. Letos každopádně skončil stříbrný v Gomba handicapu i Memoriálu Jaroslava Maška.

STARTOVNÍ LISTINY

(Jaroslav Fabris)

Zpět na výpis