Přeskočit hlavičku a jít na obsah

Jockey Club České republiky

Slavíme 100 let
Menu

Mostecké vrcholy s favority „domácí“ stáje Dr. Charvát

29. 8. 2019  |  23:47

Mimořádně zajímavý program nabízí sobotní dostihový den na Hipodromu Most, jehož součástí jsou tři dostihy nejvyšších kategorií. Ve všech má dobré šance na úspěch stáj majoritního vlastníka mosteckého hipodromu Jiřího Charváta. Podle sázkové nabídky společnosti Tipsport by totiž reprezentanti modrožlutých barev měli brát ve vrcholech programu dvě první a jedno druhé místo. 

Mostecké vrcholy s favority „domácí“ stáje Dr. Charvát

Největší pozornost poutá 98. VRŠANSKÁ UHELNÁ Svatováclavská cena (L). Nejvýznamnější český dostih na distanci 1200 metrů se do Mostu stěhoval před dvěma lety a od té doby nejlepší sprinteři bojují o dotaci 550.000 korun. Před dvěma její největší část získal právě stáj Dr. Charvát reprezentující Mr Right, který sahal po vítězství i loni, ale v závěrečných metrech se před něj dostal Henrytheaeroplane. Letos svěřenec Františka Holčáka vyběhl čtyřikrát, a i když vždy odskakoval v roli favorita, zvítězit dokázal až při svém posledním startu v bratislavské Ceně Mysa. Každopádně mostecká dráha mu sedí, když na ní kromě zmíněných úspěchů ve Svatováclavské ceně získal také suverénní vítězství v říjnové Českomoravské ceně. Plusem je také skutečnost, že se do jeho sedla vrací multišampión Václav Janáček, který se českému publiku představí poprvé od 11. května.

Před pěti týdny se na severočeském hipodromu odběhla Severočeská cena, kterou můžeme považovat za hlavní předzkoušku Svatováclavské ceny. Všech šest jejích účastníků totiž bude na startu i tentokrát, přičemž posledně si z nich nejlépe vedl Lexceed (Rája). Svěřenec Miroslava Nieslanika má v Mostě výbornou bilanci čtyř startů, tří vítězství a jednoho druhého místa. O chuchelském derby dnu dokonce o krk porazil Mr Righta, ovšem tehdy nosil o 2 kg méně, zatímco tady se jejich váhy srovnávají.

Naopak za očekáváním zůstal v Severočeské ceně Beau Massagot (Liška), který odskakoval v pozici desetinového favorita, ale cílem procválal až jako čtvrtý. Nosil ovšem nejvyšší hmotnost a jednalo se o jeho premiérovou návštěvu mosteckého hipodromu. O poznání lepší zkušenosti má s Bratislavou, kde vyhrál všechny tři starty včetně posledních dvou edicí spritu na mítinku Turf Gala. Trenér Václav Luka na sprinterský vrchol chystá také Sweeticon (Foret). Ta jediný středoevropský start absolvovala v bratislavském Zlatém bičíku, kde prohrála především kvůli metrům rozdaným v oblouku.

Do širšího druhého sledu patří také spolehlivá Benidiction (Chaloupka), která letos skončila v Mostě druhá v Ceně jezdectví i v Severočeské ceně. Otazníkem sestavy je obhájce vítězství Henrytheaeroplane (Verner). O jeho třídě netřeba pochybovat, ovšem forma je velkou otázkou, protože bezmála rok nestartoval.  

Na tabuli nepřekvapí ani v Severočeské ceně třetí Efily (Koplík) a v posledních dvou edicích Svatováclavské ceny čtvrtý Hello Hobby (Korečková). Stejně jako on reprezentuje stáj Lokotrans také Berouyine (Florian), která bude obhajovat dokonce třetí příčku, ale letos se jí tolik nedaří. Na slibné výsledky z loňské sezóny nenavazuje ani tříletá Near To Be Rich (Ferhanov), když uzavřela doběh Jarní ceny klisen i Severočeské ceny.

Jedničkoví středotraťaři míří do 22. Velké letní ceny Ústeckého kraje (I. kat., 2000 m). O třetí mostecké vítězství v řadě se bude snažit tříletý Filip (Verner). Svěřenec Heleny Vocáskové ovšem předchozí úspěchy vybojoval ve dvojkových handicapech, takže tady narazí na kvalitnější soupeře. Tím největším by měl být pro reprezentanta stáje Dr. Charvát Portorikos (Janáček), který dokonce vévodí sázkové nabídce. Svěřenec Grzegorze Wroblewského totiž před čtyřmi týdny zvítězil v Ceně města Karlovy Vary a loni ještě ve slovenském tréninku ovládl trojici jedniček.

V Mostě se pravidelně sbírá úspěchy tempař Montjeu Third (Foret), který poslední dva starty absolvoval na proutěnkách. La Paix (Rája) čeká jedničková premiéra, ale je na vzestupu a posledně prohrála pouze s Filipem. To český odchovanec Sapienti (Chaloupka) už se v jedničkách úspěšně etabloval, ovšem distance je pro něj příliš krátká. Z dvojice trenéra Václava Luky by měl výše zamířit tříletý Great Gunnar (Liška). Zbylá trojice účastníků dostihu uspěje ziskem dotovaného umístění.

Na své si přijdou i příznivci překážkových dostihů. Po čtveřici dohlášek se totiž sedmička koní utká o vítězství v CHARVÁT CTS Velké mostecké steeplechase 2019 (NL, 4500). Loňský triumf bude obhajovat Peintre Elusif (Faltejsek), a i když od té doby na další vítězství čeká, na start půjde v roli jasného favorita. Svěřenec Pavla Tůmy totiž naposled skončil druhý v lysolabském Memoriálu Evy Palyzové, zatímco žádný z jeho soupeřů letos mezi elitou výrazněji nezabodoval. Caline de Juilley (Novák) sice obsadila páté místo ve wroclawském Crystal Cupu, ale na nejlepší ztrácela výrazně. O kilometr kratší distance jí každopádně sedle lépe a při pardubických startech ukázala potenciál. Svěřenkyně Josefa Váni Silk (Kratochvíl) v Pardubicích absolvovala posledních deset startů, a i když na vítězství čeká ještě déle, tady aspiruje na medailové umístění.

V Mostě je na programu celkem osm dostihů, z nichž první odstartuje ve 14:00. Pokud se na závodiště nemůžete povídat osobně, alternativou je 85 minut dlouhý přímý přenos na programu ČT Sport, který začíná v 16:40.

(Jaroslav Fabris)

Zpět na výpis