Přeskočit hlavičku a jít na obsah

Jockey Club České republiky

Slavíme 100 let
Menu

Na EJC míří trojice grupových vítězů

30. 5. 2019  |  15:21

Dnešek byl termínem uzávěrky přihlášek pro šestici vrcholů druhé poloviny sezóny. Čtyři z nich se odběhnou v rámci European Jockey’s Cupu, jehož 5. ročník se uskuteční v sobotu 28. září. V zahraničí byl dle očekávání největší zájem o EJC Leram Million (Gd-3, 1400 m), který je s dotací 2.600.000 Kč nejbohatším českým rovinovým dostihem.

Na EJC míří ze zahraničí trojice grupových vítězů

Na jeho startu se stejně jako loni může objevit trojice grupových vítězů. Třetí místo z poslední edice dostihu se bude snažit vylepšit Julio, jehož přípravu převzal na jaře od Mario Hofera Jean-Pierre Carvalho. Pod jeho vedením se před třemi týdny uvedl čtvrtým místem v berlínském Listed. Ještě větší hvězdu ale chystá do Prahy trenér Markus Klug. Jeho svěřenec Degas totiž patří k nejlepším německým mílařům, když loni vyhrál dva dostihy se statusem Gr.3. Několikrát byl blízko úspěchu i o kategorii výše, ale hned pětkrát skončil druhý. Triumf v German 2000 Guineas mu dokonce unikl o pouhý nos. Z Německa může přicestovat také Call Me Mister, kterého chystá Čech Jan Korpas. Letos se na dráze ještě neukázal, ale loňskou sezónu zakončil dvěma handicapovými úspěchy, díky nimž se jeho německý handicap vyšplhal na 76 kg.

Třetím grupovým vítězem na přihláškách EJC Leram Million je francouzský Fas. Svěřenec trenérky Piy Brandt triumfoval v Gr.3 před dvěma lety v Chantilly. Loni zase skončil třetí v Gr.2 v irském Curragh. Podobně jako Degas startoval na letošním Dubai Carnivalu, ale ani jeden v Emirátech neuspěl. Ve Francii je připravována také Hermiona, která reprezentuje barvy hřebčína Haras de Beaufay, za nímž stojí Jiří Trávníček. Loni debutovala vítězstvím ve Vichy a své kvality potvrdila trojicí druhých míst. Výčet zahraničních přihlášek doplňuje slovenská Mooreen. Svěřenkyně Mariána Štangela letos oba starty v bratislavských jedničkách proměnila ve vítězství. Mezi 23 přihlášenými koňmi neschází ani česká špička včetně posledních dvou vítězů dostihu Ultimate Fighta a Troizileta.

Mooreen nalezneme také na přihláškách EJC Lokotrans Middle (L, 1800 m), v němž může Slovenskou zastupovat rovněž Cody. V Německu působící trenér Bohumil Nedorostek přihlásil Dictatora, ale jeho tamní handicap 67,5 kg by na českou špičku stačit neměl. Zvlášť když by měl vítězství obhajovat řadou úspěchů v black-type dostizích ověnčený Wireless. Trenér Václav Luka přihlásil i aktuálního vítěze Velké jarní ceny Ignaciuse Reillyho. Stejně jako loni by měli být na startu také poslední vítězové Velké dubnové ceny Black Canyon a Velké květnové ceny Cape Freedom. Celkem se do dostihu sešlo 25 přihlášek.

Vůbec největší zájem byl o EJC Long – 41. Velkou cenu českého turfu (L, 2400). Mezi 28 přihlášenými koňmi se nachází i německý Monpti. Svěřenec Güntera Richtera sice ve své vlasti vlastní nijak oslnivý handicap 73 kg, ale startoval pouze třikrát a naposled vyhrál, takže může jít nahoru. Stejně jako Hermiona reprezentuje francouzskou stáj Ecurie Haras de Beaufay nám dobře známá Carmella. Slovenské trio tvoří Furious Felix, Mr Zuru a především Zoriana. Svěřenkyně Zuzany Kubovičové loni obhájila titul slovenského Koně roku a českému publiku se zatím nepředstavila. Hned desítka domácích přihlášek patří tříletým koním, o jejichž kvalitách více napoví až další týdny.

Ještě déle si budeme muset počkat na to, jaké kvality ukáže většina koní směřujících do 83. EJC Gerschova memoriálu (L, 1400 m). Žádný z 21 přihlášených dvouletků totiž zatím nevyběhl. I o tento dostih byl každopádně zájem v zahraničí, když dorazily dvě slovenské, jedna německá a jedna rakouská přihláška. Připomeňme, že dotace třech výše zmíněných dostihů oproti loňskému roku stoupla o 150.000 Kč na 750.000 Kč.

Dnešek byl také uzávěrkou přihlášek na 98. Svatováclavskou cenu (L, 1200 m), kterou 31. srpna hostí mostecký hipodrom, a na o týden později konanou 41. Velkou cenu Prahy CK Martin Tour (L, 1600 m). O Svatováclavskou cenu projevilo zájem 15 koní. Stejně jako do EJC Leram Million míří také do Mostu Call Me Mister. O účasti domácí sprinterské špičky vypovídá, že neschází nikdo z pětice nejlepších z poslední edice dostihu. Mílařská elita zase míří do chuchelské Velké ceny Prahy, na jejíž přihláškách figuruje 23 jmen. Mezi nimi nalezneme čtyři nejlepší koně z loňského roku i výborného Wirelesse.

(Jaroslav Fabris)

Zpět na výpis