Přeskočit hlavičku a jít na obsah

Jockey Club České republiky

Menu

Na jubilejní České derby favorit přicestuje ze Slovenska

3. 9. 2020  |  18:07

Mezi vrcholy dostihové sezóny patří každoročně České derby (Gr.3, 2400 m). Jeho čas obvykle přichází koncem června, ale koronovirová situace zapříčila, že byl jeho termín posunutý o dva a půl měsíce. V neděli se každopádně na závodišti v Praze – Velké Chuchli odběhne jeho jubilejní 100. ročník, v němž se šestnáct tříletých hřebců a klisen utká o celkovou dotaci dva milióny korun.

Na jubilejní České derby favorit přicestuje ze Slovenska

Favoritem dostihu je slovenský Opasan. Svěřenec Jozefa Chodúra totiž zásluhou mohutné koncovky lehce ovládl dva derby trialy. Nejprve uspěl koncem května v Karlových Varech, kde měl na nejlepšího ze soupeřů náskok 3 a ½ délky, a před sedmi týdny zvítězil v Memoriálu JUDr. Otakara Frankenbergera. Jeho cílem procválal dokonce s náskokem 5 délek na druhého Rusela. Do jeho sedla se znovu vyhoupne Radek Koplík, který ho dosud vedl třikrát, a společně mají stoprocentní bilanci. Od rozdělení federace se v Českém derby zrodil jediný slovenský úspěch, o který se před dvaadvaceti lety postaral Temirkanov.

Dlouho platil za jasného lídra ročníku Rate. Svěřenec Čestmíra Olehly do této role pasoval už loňský suverénní triumf v Gerschově memoriálu, na který letos navázal úspěchy v Memoriálu profesora Václava Michala a především v klasické Velké jarní ceně. Na vytrvalecké distanci se poprvé představil ve Velké červnové ceně, v níž poznal první českou porážku, když stačil pouze na třetí místo. Neměl ovšem ideální průběh a nosil o 1,5 kila více než soupeři. V jeho sedle střídá letošního stálého partnera Milana Zatloukala ve Španělsku působící Václav Janáček, který České derby už dvakrát vyhrál, ale naposled se mu to podařilo před dvanácti lety.

Mezi šancové koně patří také přemožitelé Rata z Velké červnové ceny. V ní si druhým místem zajistil vstupenku do derby Swinging Thomas (Verner), ale ještě lepší závěr předvedl srbský odchovanec Markoni LP (Foret). Svěřenec Václava Luky těžil ze skutečnosti, že se řada jeho soupeřů „vystřílela“ už v lahovickém oblouku. Každopádně vyběhl čas 2:18,85 a statistiky prozrazují, že pouze osm koní zvítězilo v hlavní předzkoušce derby v čase pod 2:20, přičemž hned šest jich svůj úspěch zopakovalo ve vrcholu sezóny. Před rokem tato statistika vypadala ještě lépe, ale rekordman Velké červnové ceny Angkor Wat skončil v derby „až“ druhý.

Na startu bude trojice klisen, z nichž do okruhu favoritů patří dvojice nejlepších z Oaks. To se letos odběhlo výjimečně před derby a roli favoritky v něm splnila Zariyannka (Lukášek). Její kariéra je unikátní, protože všechny životní starty absolvovala v klasických dostizích. Postupně skončila čtvrtá v Jarní ceně klisen, druhá ve Velké jarní ceně a poté přišel zmíněný úspěch v Oaks. Připravuje jí bratr Opasanova žokeje Radka Koplíka Zdeno Koplík. V Oaks jí byla jedinou soupeřkou Zariyannky Vivienne Wells (Pietsch), která jí po aktivním průběhu nakonec podlehla o ¾ délky. Podle turfové terminologie je německým hostem, což je určeno místem tréninku, ale připravuje jí český trenér Bohumil Nedorostek pro českého owner-breedera Daniela Touška.

Trenérským rekordmanem Českého derby je sedmkrát vítězný František Holčák. Jeho šancí na další zásah je Troop Commander (Šmida), který loni startoval v Irsku, kde jednou zvítězil a dosáhl na slušný rating 81 liber. Ve Velké jarní ceně skončil i kvůli kolizi po startu šestý, ale ve slovenské analogii dostihu ukázal rostoucí formu, když jeho závěru o pouhý krk odolala vítězka Jarní ceně klisen Eternity. Na vytrvalecké distanci se představí poprvé.

Dvojici svěřenců pošle na start trenér Miroslav Nieslanik. Stájová jednička Jan Rája povede mezi špičkou ročníku pravidelně umísťovaného Joganvilla. Ten ve Velké červnové finišoval čtvrtý i díky tomu, že Beysim Frhanov v sedle Francimora (Liška) závěrečné metry vypustil. Lepším z Nieslanikova dua ovšem může být Rusel (Palík), který navzdory ujetému sedlu finišoval druhý ve Frankenbergerově memoriálu. V něm se za ním na třetím a čtvrtém místě seřadili Cote Jardin (Chaloupka), který následně ve Velké červnové ceně doplatil na přílišnou aktivitu, a Polish King (Souza). Sedmý pak ve „Frankenbergerovi“ skončil Renasi (Vyhnálek), jenž je jediným zástupcem českého chovu.

Tréninkovou kolegyní Markoniho LP a třetí klisnou v poli je Fraga (Florian). Loňské vítězce Ceny zimní královny se ovšem poslední dva starty nepovedly. Naopak díky zlepšení v posledním startu na startovní listinu proklouzli Armitago (Línek) a Kenshibu (Havelková). Oba se minule shodně představili v konkurenci starších soupeřů. Armitago finišoval na pátém místě v Ceně města Karlovy Vary, zatímco Kenshibu stejnou příčku vybojoval v mostecké Velké letní ceně. Ta se odběhla před pouhými čtyřmi dny, takže na start půjde po týdenní pauze.

Rámcový program Českého derby tvoří dvojice jedničkových dostihů. Dříve přijde na řadu mílová 17. Tattersalls Mile. V nabitém poli je favoritem svěřenec Václava Luky Ignacious Reilly (Rája), který vstoupil do sezóny vítězstvím v neméně kvalitní Velké dubnové ceně a poté se dvakrát kvalitně prezentoval ve francouzských dostizích kategorie Listed. Dvě lehká jedničková vítězství letos získal Black Canyon (Zatloukal), který ve Velké květnové ceně nadělil druhému Sagarovi (Janíáček) 4 délky. Třetí tehdy skončil Mr Right (Verner). Jeho doménou jsou ovšem sprinty, což dokázal minulou neděli v Mostě, kde podruhé ovládl Svatováclavskou cenu.

Starší vytrvalci se utkají na distanci 2400 metrů v 61. J&T Banka Zlatém poháru. Největší pozornost bude upřena na duo Arcturus (Palík) – Ramssio (Janáček). Dříve jmenovaný svěřenec Františka Holčáka je totiž loňským vítězem slovenské trojkoruny a má za sebou povedený vstup do sezóny. Ten absolvoval teprve před měsícem v Lázeňské míli, v níž prohrál pouze s váhově zvýhodněným Mormillem. Václavem Lukou připravovaný Ramssio je rovněž klasickým vítězem, když s převahou 10 délek ovládl loňský St Leger. Letos startoval třikrát ve Francii, odkud si pokaždé přivezl některou z dotací.

Celkem se v neděli odběhne osmička dostihů, z nichž první odstartuje ve 13:00. Vzhledem ke koronavirové situaci může chuchelské závodiště navštívit pouze tisícovka diváků, nicméně vše podstatné přinese tříhodinový přímý přenos České televize, který na programu ČT 2 začíná ve 14:30. On-line stream ze všech dostihů pak můžete sledovat na YouTube kanále Jockey Clubu ČR.

STARTOVNÍ LISTINY

(Jaroslav Fabris)

Zpět na výpis