Přeskočit hlavičku a jít na obsah

Jockey Club České republiky

Slavíme 100 let
Menu

Nagano Gold před životní výzvou

4. 10. 2019  |  18:47

Pozornost dostihového světa se bude tuto neděli upírat do pařížského Longchamp, kde se koná tradiční Prix de l´Arc de Triomphe. Každoroční napětí je letos ještě vystupňováno, neboť fenomenální klisna Enable se pokusí jako první kůň v historii tohoto dostihu zvítězit potřetí. I český turf má své želízko v ohni, když Nagano Gold určitě není jen do počtu.

Nagano Gold před životní výzvou

Prix de l´Arc de Triomphe se koná od roku 1920, od té doby historie zná osm koní (včetně Enable), kteří dokázali triumfovat dvakrát. V paměti je ještě jiná skvělá klisna Treve, která se pokusila o hattrick v roce 2015. Po neklidném průběhu ale dokončila čtvrtá a její žokej Jarnet poznamenal, že tlak byl enormní.

Enable každopádně vypadá jako klisna, které by se historický zápis mohl podařit. Ve čtrnácti životních startech byla poražena jen jednou a to v dubnu 2017. Dá se i říci, že je v lepší formě než vloni, kdy kvůli zdravotním problémům absolvovala jen přípravný start na all weather dráze v Kemptonu. Letos je neporažena ve třech startech a v paměti zůstává její epický souboj s Crystal Oceanem v King George VI and Queen Elizabeth Quipco Stakes. V jejím sedle bude samozřejmě stálý žokej Frankie Dettori, který kvůli francouzskému mítinku vynechal tento týden své jízdy na ostrovech.

Překazit plány této dvojice se pokusí 11 soupeřů. Irský Aidan O´Brien vysílá dvojici koní, z nichž lepším by měl být Japan (R. Moore). Tomu se v Yorku v International Stakes podařilo porazit Crystal Oceana, což je forma, která má svou hodnotu. Klisna Magical (D. O´Brien) už několikrát s Enable prohrála, naposledy v Darley Yorkshire Oaks.

Domácí se budou spoléhat hlavně na derby vítěze Sottsass (Ch. Demuro), když ambice zkušenějšího Waldgeista (P. – Ch. Boudot) by měly směřovat k obhajobě loňského čtvrtého místa. Japonský turf bude mít na startu tři zástupce, jímž se však velké šance nedávají. Jistý podíl na tom může mít i fakt, že nemají velké zkušenosti s měkčí dráhou, která je v neděli očekávána. Lepší šance tak může mít vyslanec Godolphinu, Ghaiyyath (W. Buick), který demonstroval svou sílu na mítinku v Baden baden.

Je tedy patrné jak těžká konkurence čeká na svěřence Václava Luky. Přesto, Nagano Gold (M. Barzalona) už dokázal, že jako pouhého účastníka ho tady brát nelze. Na francouzské scéně už je zavedeným pojmem a dostihový svět uhranul v červnu, na mítinku Royal Ascot. Tehdy předvedl jeden z nejrychlejších finišů, kterým vybojoval druhé místo v Hardwicke Stakes. Přípravný start nevyšel sice úplně podle představ, v neděli by se ale měl vrátit ke staré osvědčené taktice. Té nahrává menší startovní pole, než jaké bývá v tomto dostihu obvyklé, na druhé straně tu není vodič.

V neděli v 16:05 se máme na co těšit.

(fm), foto archiv M. Lukové

Zpět na výpis