Přeskočit hlavičku a jít na obsah

Jockey Club České republiky

Slavíme 100 let
Menu

O prodlouženém víkendu se uskuteční trojice dostihových dnů

24. 10. 2019  |  13:36

Dostihová sezóna jde sice pomalu do finále, nicméně následující víkend otevře své brány hned trojice závodišť. V sobotu totiž závěrečný dostihový den přivítají Pardubice a sezóna na moravských drahách se uzavře v pondělí ve Slušovicích. Mezi těmito termíny se uskuteční nedělní dostihový den ve Velké Chuchli, kde se ovšem sezóna ještě neuzavře. Poslední chuchelský dostihový den je totiž plánován na sobotu 9. listopadu, kdy je na programu Den šampiónů, jehož součástí bude kromě sedmičky dostihů také slavností ocenění šampiónů sezóny 2019.

O prodlouženém víkendu se uskuteční trojice dostihových dnů

Jak už je výše uvedeno, nejbližší dostihový den hostí Pardubice. Vrcholem tamního programu je Cena města Pardubic (II. kat., 4200 m), v níž na vítězství aspiruje především dvojice koní, která si pardubickou cross country vyzkouší poprvé. Svěřenec Pavla Tůmy Peintre Elusif patří k našim nejlepším klasickým steeplerům. Ovládl totiž poslední dvě edice Velké mostecké steeplechase a pochlubit se může také řadou jedničkových umístění. Kros už si dvakrát vyzkoušel, ale na jiných drahách. V červencovém memoriálu Evy Palyzové skončil druhý a naplno se prosadil na loňské derby mítinku v Hamburku. Úspěšně se přitom vyrovnal i s tamní specialitou, kterou je přeplavání potoka. Do jeho sedla se vyhoupne jako obvykle Jan Faltejsek. Ten bude v Pardubicích v akci hned šestkrát a pokusí se zdramatizovat souboj o titul překážkového šampióna, v němž zaostává za Marcelem Novákem o dvě vítězství.

Vůbec poprvé si cross country vyzkouší Dusigrosz (Kratochvíl). Ten se před necelými třemi lety stěhoval do tréninku Josefa Váni jako vítěz polského St Legeru a brzy ukázal překážkový talent, když jako čtyřletý ovládl v Meranu siepi kategorie Gr.2. Poté často mířil do Francie, ale poslední starty absolvoval v meranských steeplechase. Do sezóny vstoupil teprve v srpnu, kdy nad jeho síly byli pouze L’Estran a Al Bustan, kteří jsou zapsáni na listině vítězů Gran Premia Merana. Jeho letošní edici absolvoval také Dusigrosz, ale na třetím skoku před cílem udělal chybu a ztratil jezdce. V té chvíli se v nabité konkurenci pohyboval na sedmém místě.

Z doprovodného programu zmiňme dvojici dostihů Pony Ligy. Celoroční seriál dostihů poníků totiž dospěl ke své jednadvacáté a zároveň poslední zastávce. Situace na čele průběžného pořadí je přitom mimořádně vyrovnaná. Stejný počet bodů totiž aktuálně mají dvě jezdkyně. Konkrétně Lea Petrlíková, která v sobotním prvním oddělení povede Čejní, a Anna Lebdušková, která ve druhém oddělení bude v sedle Larryho Strakáče. Vyrovnat jejich bodový zisk může také průběžně třetí Jesika Kissová.

Chronologicky druhým z víkendových dostihových dnů je ten ve Velké Chuchli. Tam bude největší pozornost upřena na 99. Cenu prezidenta republiky (I. kat., 3200 m), na jejíž start se postaví sedmička koní. Na čele sázkové nabídky společnosti Tipsport se nachází dvojice koní, která se před měsícem umístila mezi pěticí nejlepších v EJC Long – VC českého turfu. Pro oba ale shodně platí, že distance pro ně může být příliš dlouhá. Svěřenec Grzegorze Wroblewského Portorikos (Vyhnálek) letos podal nejlepší výkony na rovných dvou kilometrech, když v během srpna zvítězil v Ceně města Karlovy Vary – Memoriálu Josefa Dolejšího a v mostecké Velké letní ceně. Cenná umístění nicméně získal i ve dvou letošních startech na trati 2400 metrů, když třetí skončil v červnovém Zlatém poháru a čtvrtý ve zmíněné Velké ceně českého turfu.

Při obou startech na distanci 2400 metrů s ním prohrál Dominique. Ztráta svěřence Pavla Tůmy ovšem ani v jednom případ nebyla výrazná, když v červnu činila hlavu a posledně jednu délku. Tentokrát navíc ponese o jeden kilogram méně, takže není vyloučené, že s Portorikosem dokáže poměr sil otočit. Každopádně s takto dlouhou distancí nemá ani on žádné zkušenosti. Maximálně startoval na trati 2600 metrů, na níž v červenci finišoval druhý ve slovenském Zlatém poháru. V minulé sezóně dokonce startoval výhradně na distancích do dvou kilometrů, na nichž pravidelně bodoval mezi polskou špičkou. V sedle Dominiqua bude Jan Verner, který aktuálně ztrácí na lídra rovinového šampionátu Adama Floriana dvojici vítězství.

Prodloužený víkend uzavřou o pondělním Státním svátku Slušovice. Na největší moravské dráze se odběhne dokonce dvojice jedničkových steeplechase. Jako první přijde na řadu 2. ročník Ceny Sergeanta Thundera (3200 m). V ní bude mít další dobrou šanci na zdramatizování překážkového šampionátu Jan Faltejsek, který se vyhoupne do sedla Quinze De La Rose. Svěřenec Zdeňka Seménky všechny tři letošní starty absolvoval v italském Meranu, kde posledně stylem start-cíl lehce zvítězil. Jediný český start absolvoval na sklonku loňské sezóny v proutěnkách ve Velké Chuchli. Tam sice výrazně ztrácel na dvojici Famous Valley – Čáriray, ale nesl vysokou hmotnost. Ve Slušovicích ho vyzve především Yara (Spáčil), která suverénně ovládla kuriózní dostih dvou koní na mítinku Velké pardubické.

Na start 37. Velké Slušovické steeplechase společnosti D Plast, a. s., věnované památce pana doc. Ing. Františka Čuby, CSc. (5200 m) se postaví vyrovnaná šestice koní. Neschází mezi nimi dvojnásobná vítězka dostihu Delight My Fire (Kratochvíl). Svěřenkyně Radima Bodláka stejně jako loni skončila ve Velké pardubické na Popkovickém skoku, ovšem ani předtím se jí příliš nedařilo. Na listině vítězů Velké slušovické nalezneme také jméno Pareto (Novák), ale i jeho poslední výkony napovídají, že už má to nejlepší za sebou. Do skupiny veteránů patří také na podzim dvakrát jedničkově umístěný Mister Westminster (Bartoš) a v letošní Wielké Wroclawské druhý Larizano (Faltejsek). Naopak suverénně nejmladším koněm v poli je šestiletý Kubali (Matuský), jemuž patří role favorita. Svěřenec Radka Holčáka letos zvítězil ve Slušovicích i v Meranu, ale s takto dlouhou distancí nemá zkušenosti.

(Jaroslav Fabris)

Zpět na výpis