Přeskočit hlavičku a jít na obsah

Jockey Club České republiky

Slavíme 100 let
Menu

Oaks: Nikeandnemesis proti přesile trenérky Vocáskové

19. 7. 2019  |  10:34

V neděli se na závodišti v Karlových Varech odběhne delší z dvojice klasických dostihů pro klisny, tedy 74. Oaks holdingu Rabbit CZ (L, 2400 m). V jeho loňské edici zvítězila Dylanka a i tentokrát má trenérka Helena Vocásková dobré šance, když připravuje tři ze čtveřice největších favoritek. Ta vůbec největší je ovšem svěřenkyní Františka Holčáka, v jehož bohaté sbírce úspěchů vítězství z českého Oaks zatím schází.

Oaks: Nikeandnemesis proti přesile trenérky Vocáskové

Zkušený velkokarlovický trenér slavil před týdnem zásluhou Arturuse triumf ve Slovenském derby a o jeho další klasický úspěch se může postarat Nikeandnemesis (Šmida). Ta loni na irských drahách absolvovala osm startů, z nichž dva proměnila ve vítězství. Přemožitele nenašla ani při středoevropské premiéře, když zásluhou úderné koncovky ovládla bratislavskou Cenu trojročných kobýl. V dalších dvou bratislavských startech brala nižší dotace, což bylo trochu zklamáním. Nad očekávání si ale vedla v Českém derby. Mezi hřebci totiž vybojovala sedmé místo, a protože dámská část klasického ročníku se jeví slabší, pasuje jí tento výkon do role favoritky.

Vyrovnanou trojici posílá na start trenérka Helena Vocásková. Úvodní dámskou klasiku, tedy Jarní cenu klisen, vyhrála Gold Memory (Hrouda). Tehdy o svém úspěchu rozhodla nástupem v závěrečném oblouku, zatímco v Ceně tříletých klisen o derby dnu útočila zezadu a skončila čtvrtá. Na o 1,5 kg méně zatíženou vítězku ovšem ztrácela pouze 1 a ½ délky. Krk jí tehdy dělil od tréninkové kolegyně Falcon Baby (Liška). Pro ní rovněž platí, že v pomalém dostihu finišovala ze zadní části pole a oproti prvním dvěma klisnám byla váhově znevýhodněna. Tularka (Verner) se před měsícem představila v Českém derby, v jehož závěru ale zeslábla a propadla se na předposlední místo. Předtím si ale mezi hřebci nevedla špatně, když sezónu zahájila třetím místem v karlovarské dvojce a ve Velké červnové ceně ztrácela ze sedmého místa na vítězného Angkor Wata pouze 4 délky.     

V o derby dnu konané předzkoušce senzačně zvítězila Ile Jones (Chaloupka). Svěřenkyně Václava Hulínského se do té doby nedokázala výrazně prosadit ani mezi nezvítězivšími, takže bude muset ukázat, že se nejednalo o náhodu. Druhá příčka Lady Roseburg (Florian) takovým překvapením nebyla. Předtím totiž vybojovala páté místo v Memoriálu JUDr. Otakara Frankenbergera, v němž se na prvních třech místech umístili koně, kteří se v Českém derby umístili mezi nejlepší šesticí. Pátá skončila v trialu Moon Shot (Rája). Ta patří k širší špičce tříletých klisen, ale na ty úplně nejlepší by mít neměla. Koncem května totiž v Mostě prohrála s Falcon Baby, o měsíc dříve v karlovarské dvojce zase nestačila na Tularku.

Těžko ovladatelná byla v předzkoušce Motivator Lady (Laubeová), takže po vypuštěném závěru dokončila dostih daleko poslední. Tentokrát nastoupí poprvé se stínidly. Jedničkou stáje Rabbit Trhový Štěpánov by každopádně měla být Dark Absolu (Petrlík). Svěřenkyně Allana Petrlíka se do Karlových Varů vrací poprvé od vítězství v Ceně zimní královny, v níž pro ní tempo rozjela právě Motivator Lady. To napovídá, že by znovu mohlo dojít na jejich spolupráci. U Dark Absolu je nicméně kromě distance otazníkem i to, jak si poradí se vstupem do startovacích boxů. V Chuchli do nich totiž nevstoupila, a protože má hned sedm klisen žádáno o poslední číslo, zavaděče zřejmě nečeká nic snadného.

Podobně jako Dark Absolu je v Karlových Varech stoprocentní také Boruvka. Svěřenkyně Martiny Havelkové, která rovněž bude v jejím sedle, se letos dlouho nemohla chytit, ale před třemi týdny na lázeňském závodišti vybojovala vítězství v trojkovém handicapu. Tady jí každopádně čeká silnější konkurence. Na kvalitnější soupeře než posledně narazí také Fable (Laube), která o derby dnu skončila třetí mezi nezvítězivšími. Ani v nižších kategoriích se zatím neprosadila rovněž Touch Of Australia (Korečková). Svěřenkyně Tomáše Váni poutá pozornost především svým původem, protože je polosestrou výborného Touch Of Geniuse.

Kvalitní konkurence se sejde rovněž na stratu 31. Lázeňské míle Mikropu Čebín a.s. (II. kat., 1600 m). Jejím favoritem je tříletý Torque Power (Koplík). Svěřenec Arslangireje Šavujeva po třetím místě ve Velké jarní ceně uspěl i proti elitě starších mílařů, když mezi nimi o derby dnu finišoval na druhém místě. Tehdy na jeho štítě skončil i šestý Sagar (Florian). Ten loni ve Velké jarní ceně dokonce zvítězil a do aktuální sezóny vstoupil čtvrtou příčkou ve Velké květnové ceně. V ní na něj mnoho neztrácel šestý Bridport (Laube), který o tři týdny dříve šokoval vítězstvím v Memoriálu Jaroslava Maška, ale o něj nakonec kvůli pozitivnímu dopingovému testu přišel. Přesto na startu bude dvojice jedničkových vítězství z aktuální sezóny. Konkrétně Iwnianka (Rája), která v Ceně Nory Jeane porazila Sašu, a už trojnásobný vítěz Gomba handicapu Master Of Gold (Šmida).

První z osmi karlovarských dostihů odstartuje ve 14:00, přičemž Oaks přijde na řadu o dvě hodiny později. Hodinový záznam z dostihového dne odvysílá ČT Sport v neděli od 17:55.

(Jaroslav Fabris)

Zpět na výpis