Přeskočit hlavičku a jít na obsah

Jockey Club České republiky

Slavíme 100 let
Menu

Ostrý start jubilejní sezóny uvidí Velká Chuchle

6. 4. 2019  |  18:03

Zimní přestávka v délce 152 dní je u konce. V neděli opět můžeme vyrazit na dostihy v České republice. Premiéra je připravena do Velké Chuchle, hlavního místa českých dostihů od roku 1920. Stejně jako v minulosti i letošní první dubnovou neděli bude první dostih odstartován ve 14 hodin. Pokud si chcete prohlédnout jeho účastníky v paddocku je dobré být na závodišti minimálně 30 minut dopředu. To neplatí jen pro neděli, ale pro každý dostihový den nejen v letošním roce.

Ostrý start jubilejní sezóny uvidí Velká Chuchle

V kolébce turfu Anglii proudí návštěvníci na tribuny již několik hodin před startem prvního dostihu (především při významných dostihových dnech). Pokud si chcete dostihy vychutnat plnými doušky, dostavte se na závodiště ideálně 40 minut před startem prvního dostihu. S sebou si vezměte tužku a dalekohled. Společně se vstupenkou si zakupte také dostihový program, ať víte, kolik je dostihů, kdo startuje a kdo bude v sedle koní. Půl hodiny před startem vás hlasatel seznámí se změnami v dostihovém programu, vy si je poznačte do programu a vydejte se k paddocku prohlédnout si účastníky úvodního dostihu.

Sezóna 2019 bude jubilejní stou v nepřetržité řadě za sebou. Od roku 1920 nemá český turf žádný výpadek, pouze zimní přestávky o délce zhruba pět měsíců. Ta právě končící nebyla výjimkou. Začínající sezóna nepřináší žádné zásadní novinky, co se týká počtu závodišť (opět bude v provozu 11 drah), počtu dostihových dní (plánováno je 56 dní), nebo vyplacených dotací (více než 46 miliónů korun). Majitele českých odchovanců těší, že i v letošním roce budou vypláceny majitelské prémie, chovatele českých koní potěší po delší době znovu se vracející chovatelské prémie.

Asi nejvýznamnější změnou je skutečnost, že se první sezónní klasika, Jarní cena klisen, uskuteční na mosteckém hipodromu. Tři jedničková „áčková“ závodiště se podělí o pět klasických zkoušek pro tříletý ročník (Velká Chuchle – Velká jarní cena, České derby a St. Leger; Most – Jarní cena klisen a Karlovy Vary – Oaks). Léta platilo úsloví, že se chodí v neděli odpoledne na koníčky do Velké Chuchle, letos tomu bude trochu jinak, tradiční termín bude ve hře sedmkrát, pětkrát se bude běhat v sobotu, druhý dostihový den je připraven na Velikonoční pondělí 22. dubna a v červenci se bude běhat v pátek v podvečer. Do Velké Chuchle je připraveno 14 dostihových dní, a tak dráha nebude v permanenci každý týden, jak si pamatují dříve narození.

K dostihům patří sázky od nepaměti. Obecně se přeme o to, co bylo dříve vejce nebo slepice? U dostihů se můžeme přít o to, zda byly dříve souboje anglických plnokrevníků nebo sázky. Stačí si vsadit i jen malý obnos (20 nebo 50 korun) a poznáte, že sledovaný dostih bude mít pro vás úplně jiný náboj než bez sázky! Že nejste odborníci vůbec nevadí, mnohý laik už si z dostihů odnášel zajímavou výhru. Situace ohledně sázení na české dostihy není v současnosti jednoduchá. Největší komfort budete mít, když si stáhnete do svého mobilního zařízení aplikaci sázkové kanceláře Tipsport, která bere sázky na drtivou většinu tuzemských dostihů, na většinu z nich již v předstihu. Navíc na závodišti nemusíte stát frontu u pokladen.

Na co se můžete těšit v neděli ve Velké Chuchli? Především na dva dostihy nejvyšší kategorie. Sprinteři se představí v Gomba handicapu na 1200 metrů a středotraťaři změří síly ve Velké dubnové ceně na 1800 metrů. V obou dostizích se představí osm koní. Na jaře přitahují pozornost především tříletí, které čekají výše zmiňované klasické dostihy. V neděli je budete moci sledovat v prvním, druhém a závěrečném bodě programu.

Příjemné jarní dny a na viděnou na dostizích!

Petr Malík (bda)

Zpět na výpis