Přeskočit hlavičku a jít na obsah

Jockey Club České republiky

Menu

Sezónu uzavře St Leger, favoritkou v klasikách třikrát druhá Vivienne Wells

19. 11. 2020  |  15:57

Aktuální dostihová sezóna byla výrazně poznamenána pandemií nového typu koronaviru a dlouho nebylo jasné, jestli epidemiologická nařízení dovolí konání posledního klasického dostihu, kterým je 2800 metrů dlouhý St Leger. Nakonec pro jeho konání byla udělena výjimka, takže poslední díl klasické trojkoruny se odběhne v sobotu v Praze – Velké Chuchli. Kompletní program tvoří sedmička dostihů, které budou navzdory pozdnímu termínu kvalitně obsazené, když na startovních listinách figuruje celkem 86 koní.

Sezónu uzavře St Leger, favoritkou v klasikách třikrát druhá Vivienne Wells

Favoritkou St Legeru je v klasických dostizích třikrát druhá Vivienne Wells. Ta je vzhledem k místu tréninku německým hostem, ale připravuje jí český trenér Bohumil Nedorostek pro českou stáj UTRIN. U nás už se představila ve dvou klasických dostizích. Českou premiéru absolvovala v Oaks, v jehož závěru jí předstihla pouze Zariyannka, a po vítězství sahala i v Českém derby. V něm nakonec neodolala finiši Opasana. Ten je ovšem letos neporažený, přičemž Vivienne Wells ho potrápila nejvíce, když na něj ztrácela jen půl délky. Ve Slovenském derby Vivienne Wells zkomplikovalo cestu za úspěchem zaváhání na startu, přesto získala další cenné stříbro. Jejím přemožitelem byl tehdy Troop Commander, který své kvality nedávno potvrdil třetí příčkou v St Legeru Italiano. Tentokrát startovní listina až tak nabitá není, takže pokud Vivienne Wells naváže na předchozí výkony, měla by se teoreticky dočkat klasického triumfu. V jejím sedle bude stejně jako při předchozích třech startech Alexander Pietsch.

Kromě Vivienne Wells budou na startu další tři účastníci Českého derby. Cote Jardin (Florian) v něm finišoval pro poslední sedmou dotaci a slušný výkon předvedl i posledně ve Francie, kde se představil v dostihu kategorie Listed. V původu má svěřenec Jiřího Chaloupky spoustu vytrvalosti, takže prodloužení distance by mu mělo sedět. Pouhý nos dělil v klasickém vrcholu dvojici Joganville (Zatloukal) – Kenshibu (Havelková), kteří začátkem září obsadili jedenácté a dvanácté místo. Distance St Legeru zřejmě leží nad jejich optimem, přičemž více třídy ukázal dříve jmenovaný svěřenec Miroslava Nieslanika. Joganville se navíc může opřít o stájovou formu, když jeho tréninkoví druzi zvítězili v neděli v Miláně i ve středu v Drážďanech. Joganville a Kenshibu jsou každopádně jedinými koňmi, kteří absolvují kompletní program trojkoruny.

Byť je chovatelem Vivienne Wells český subjekt, vzhledem k místu od chovu vlastní francouzský sufix. Jediným zástupcem domácího chovu je tak Avignon (Korečková). Svěřenec Tomáše Váni navzdory slušnému výsledku z karlovarského derby trialu neusiloval o start v Českém derby, zato pravidelně sbíral medailová umístění v konkurenci starších koní. Dobré šance má také Agata Christie (Palík), která je druhým zahraničním koněm v poli. Na Slovensku jí totiž připravuje Jozef Chodúr. V Bratislavě se zúčastnila dvou klasických dostihů. Ve Slovenském Oaks skončila druhá a nezklamala ani ve Slovenském derby, když v konkurenci hřebců finišovala na šestém místě. Roli outsidera je nemůže vyhnout Dicke Berta (Verner). Třetí klisna v poli totiž v pěti životních startech získala jedinou dotaci, když ve slabším brněnském dostihu brala vzdálené páté místo. V podobné společnosti se představí poprvé.

Sobotním dostihovým dnem se také definitivně uzavřou rovinové šampionáty. Mezi jezdci je nanejvýš pravděpodobné, že premiérový šampionát získá Jan Verner. Z průběžné Top 5 Lázně Poděbrady Cupu totiž kromě něj bude v akci už jen Simona Laubeová, která by k zisku šampiónského titulu musela ve vítězství proměnit všech šest sobotních jízd. Laubeová bude především hájit vítězství v Ladies‘ Cupu Bflow a třetí místo v celkovém šampionátu. Její největší soupeřkou je v obou případech Martina Havelková, která ztrácí dvě vítězství. Šampionát trenérů by podobně jako v předchozích dvou letech měla získat Helena Vocásková. Žádný z jejích svěřenců sice v akci nebude, zatímco druhý Allan Petrlík obsadí šestici dostihů čtrnácti koňmi, nicméně ztráta pěti čárek je výrazná. Ani teoreticky se pak nemůže stát, že nejúspěšnějším majitelem se stane někdo jiný než stáj MUDr. Eva Nieslaniková.

Závěrečný dostihový den se vzhledem k epidemiologickým nařízením uskuteční za zavřenými dveřmi. Sledovat ho ovšem můžete prostřednictvím on-line streamu na našem YouTube kanále a informace o jednotlivých koních můžete čerpat z dostihového programu, který je volně ke stažení na našem webu.

(Jaroslav Fabris)

Zpět na výpis

Sledujte dostihy v TV