Přeskočit hlavičku a jít na obsah

Jockey Club České republiky

Slavíme 100 let
Menu

Slovenské derby: Zvítězí Váňův svěřenec potřetí za posledních pět let?

11. 7. 2019  |  22:31

Už v pátek přivítá podvečerní dostihy závodiště ve Velké Chuchli, sobota zase patří jedinému letošnímu dostihovému dnu ve Světlé Hoře. Nicméně hlavní víkendovou událostí ve středoevropském regionu bude vrchol slovenské dostihové sezóny, tedy nedělní 27. Slovenské derby. Na jeho startovní listině nalezneme dvanáctku koní včetně české pětice.

Slovenské derby: Zvítězí Váňův svěřenec potřetí za posledních pět let?

V předchozích pěti letech se po Slovenském derby hned čtyřikrát hrála česká hymna. Dvakrát se o to postarali svěřenci Josefa Váni, který k vítězství připravil v roce 2015 Touch Of Geniuse a o rok později Timekeepera. Letos může jejich úspěchy napodobit Angkor Wat. Reprezentant stáje Joly ovládl dvě předzkoušky Českého derby a nezklamal ani v samotném klasickém vrcholu. V něm se totiž nikomu nechtělo dopředu, takže se sám chopil diktování tempa a v závěru se před něj dostal pouze Pacific Hill. Ten v Bratislavě bude chybět, takže Angkor Wata zaujímá roli favorita. Zajímavé je, že letos ho povede už čtvrtý jezdec. Důvěru tentokrát dostává David Liška, který s ním ale zvítězil už loni a v Bratislavě se mu náramně dařilo před šesti týdny na mítinku Turf Gala, když ovládl tři z vrcholů programu.

Na dotace v Českém derby dosáhli také pátý Arcturus (Šmida) a šestý Kristiano (Verner), které před třemi týdny dělil pouhý krk. Arcturus to v Bratislavě dobře zná. Absolvoval tam totiž už trojici startů včetně vítězného představení ve Velké jarní ceně. Právě distance kolem míle by ale v budoucnu měly být jeho optimem. To Kristiano má vytrvalosti dostatek. Je ovšem hodně narostlým koněm, takže je otázkou, jak se srovná s menší bratislavskou dráhou.

Českou pětici doplňuje dvojice stáje Lokotrans. Z ní má lepší vyhlídky Military Respect (Foret). V Českém derby se sice nedostal přes dvanácté místo, ale slušnou třídu ukázal třetím místem ve slovenské Velké jarní ceně. Bell Elysees se zatím mezi špičkou neprosadil, když ve Velké červnové ceně skončil až čtrnáctý, a proto v Českém derby zůstal pod čarou. V jeho sedle ovšem bude Jiří Palík, který letos uspěl už ve dvou derby. V tom českém totiž zvítězil a v německém skončil před týdnem třetí.

Zbylou sedmičku tvoří domácí koně. Z nich ukázal nejvíce třídy Ryony (Línek). Svěřenec Jaroslava Línka totiž letos porazil Arcturuse v předzkoušce slovenské Velké jarní ceny i ve Starohájském kritériu, v jehož závěru získal převahu více jak 3 délky. Přesto i u něj panují obavy ohledně dostatku vytrvalosti. Pod posledním slovenským úspěchem v derby podepsána trenérka Zuzana Kubovičová. Z jejího tandemu vypadá trochu lépe druhý ze slovenské Velké jarní ceně Shawnee’s Triumph (Muzur), ale bez šancí aspoň na dotovaný doběh není ani jediná klisna v poli Palmera (Budovič). Úspěch někoho ze zbylé čtveřice by byl velkým překvapením.

Atraktivní je také rámcový program Slovenského derby, který loni přinesl tři jedničková vítězství pro v Česku připravovaná koně. Vítězství v kilometrové 27. Ceně Mysa bude obhajovat Mr Right (Šmida). Svěřenec Františka Holčáka ovšem čeká na první letošní triumf, když na Turf Gala prohrál hned s trojicí soupeřů včetně překvapivě druhé Miss Trout (Línek).

Také ve 2600 metrů dlouhém 26. Zlatém poháru vypadá z českých koní nejlépe svěřenec Františka Holčáka, do jehož sedla se vyhoupne Zdenko Šmida. Konkrétně jím je Darkolva. Ten v české analogii dostihu obsadil druhou příčku a stejné umístění vybojoval také ve Velké ceně Slovenska. V ní třetí místo obsadil Furious Felix (Mazur), který je největší domácí nadějí.

V klisnám vyhrazené 27. Ceně Pat´s Music se sice české naděje upínají k jedinému jménu, ovšem tím není nikdo jiný než Saša (Korečková). Svěřenkyně Tomáše Váni posledně obhájila vítězství v Letní ceně klisen a v neděli se bude snažit vylepšit loňské stříbro, když před rokem její finiš nestačil na výbornou Zorianu. Tentokrát jí v cestě stojí především Mooreen (Mazur), která letos v Bratislavě ovládla dvojici jedniček.

Naopak podobně jako ve Zlatém poháru mají čeští koně početní převahu v 36. Bratislavské míli. V její loňské edici zvítězil Lubošem Urbánkem připravovaný Ideal Approach (Foret) před svěřencem Františka Holčáka Georgem Boolem (Šmida). Oba znovu půjdou na start s dobrými vyhlídkami, ovšem v desetičlenném poli najdeme hned několik adeptů na nejvyšší příčky.

Celkem se v neděli v Bratislavě odběhne osmička dostihů, z nichž první odstartuje ve 14:00 a celý program zakončí Slovenské derby, o jehož vítězi se rozhodne několik minut po půl sedmé.

(Jaroslav Fabris)

Zpět na výpis