Přeskočit hlavičku a jít na obsah

Jockey Club České republiky

Slavíme 100 let
Menu

Tisková konference a slavnostní losování startovních čísel 129. Velké pardubické

4. 10. 2019  |  14:27

V pražském hotelu Paříž v pátek proběhla tradiční tisková konference, v jejímž rámci byly vylosovány startovní čísla jednotlivým účastníkům 129. ročníku Velké pardubické se Slavia pojišťovnou. Slavnostní losování provedl člen zlatého hokejového týmu z olympiády v Naganu, nyní poslanec Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky Milan Hnilička.

Tisková konference a slavnostní losování startovních čísel 129. Velké pardubické Zobrazit fotogalerii

Účastníky tiskové konference přivítal prezident Jockey Clubu ČR Dr. Jiří Charvát, který se ve svém vystoupení zabýval především situací v českém dostihovém sportu. Konstatoval, že obraz českého dostihového sportu se v posledních deseti letech zásadně změnil – výrazně vzrostla kvalita koní v tréninku, ale zároveň došlo k mírnému poklesu jejich počtu. Zatímco v roce 2010 koně v českém tréninku v cizině vydělali zhruba 30 milionů korun a každý osmý start u nás trénovaného koně se odehrál v cizině, v posledních letech naši koně z ciziny vozí 50 až 70 milionů korun a za hranicemi se odehraje každý čtvrtý start. Důkazem kvality v tuzemsku trénovaných koní může být například mítink minulý víkend v Meranu, kde naše koně vyhráli nejen nejlepší dostih pro tříleté a pro čtyřleté, ale i hlavní dostih celého mitinku. Více startů v zahraničí má však dopady i do tuzemského dostihového provozu – menší počet v tuzemsku startujících koní se projeví ve struktuře termínové listiny i v návrhu propozic.

Podle Dr. Charváta se často uvádí, že pokles se týká zejména českých odchovanců a to proto, že v našich podmínkách nelze dobrého koně odchovat, v této souvislosti však opět poukázal na výsledky z víkendového Merana, kde český odchovanec vyhrál největší Gd-1 dostih pro tříleté.

Třetí oblastí, kterou Dr. Charvát zmínil, byla oblast financování dostihů a to zejména ve vztahu k sázkám. V této souvislosti zdůraznil, že základním zdrojem financování dostihů musí být příjem ze sázek, přičemž vliv této skutečnosti ilustroval tím, že v zemích, kde dostihy nejsou dotovány ze sázek (např. ČR nebo Slovensko) se běhá průměrně o 1 700 € na koně (tj. cca 50 000 Kč, avšak náklady na trénink ročně činí 200 000 Kč), zatímco v zemích, kde dostihy jsou takto financovány, se běhá průměrně o více než 6 000 € na koně.

Zástupci nového sponzora Velké pardubické Slavia pojišťovny předseda představenstva SPGroup a. s. Ing. Pavel Sehnal a generální ředitel Slavia pojišťovny Mgr. Karel Waisser zdůraznili význam tradice v marketingu jejich společnosti, která existuje již sto padesát let, což by jeden z hlavních důvodů proč tato tradiční česká společnost spojila své jméno s jednou z nejstarších českých sportovních událostí.

Nový ředitel Dostihového spolku a. s. Mgr. Jaroslav Müller konstatoval, že klimatické podmínky letos byly přívětivé, dráha vypadá velice dobře a aktuálně na ní pod taktovkou Dr. Jiřího Jandy probíhají poslední úpravy – dostřihy živých plotů a úprava trávníku.

Žijící legenda Velké pardubické a viceprezident Jockey Clubu ČR Josef Váňa se věnoval šancím svých čtyř svěřenců na startu letošního ročníku, přičemž na otázku kterému z jeho svěřenců bude nejvíce svědčit očekávaný měkčí podklad, diplomaticky uvedl, že toto bude dobré pro všechny startující a pokud bude pršet hodně, z hluboké dráhy bude nejvíce profitovat obhájce loňského triumfu Tzigane du Berlais. Předloňský jezdec šampion žokej Marcel Novák bude v letošní Velké v sedle svěřence své přítelkyně trenérky Lenky Kvapilové Playera, kterého na start ve Velké společně připravují již od čtyř let, kdy ho zakoupili od pana Vocáska. Kůň je v pořádku a na start v dosavadním vrcholu kariéry se těší.

Na vystoupení pozvaných hostů plynule navázalo slavnostní losování. Moderátor Petr Malík k losovacímu osudí pozval někdejšího hokejového brankáře Milana Hniličku, který z osudí jako prvního vytáhl svěřence Stanislava Popelky Strettona, kterému záhy přisoudil startovací číslo 6. Následně vylosoval startovací čísla i pro zbývajících dvacet účastníků 129. ročníku Velké pardubické se Slavia pojišťovnou, přičemž obhájce loňského vítězství a sázkový favorit Tzigane du Berlais přišel na řadu jako předposlední a los mu přisoudil startovní číslo 2.

 8 ANGE GUARDIAN(GER), 11 ž. Jiří Kousek 70,0 Stáj Anděl strážný
14  BEAU ROCHELAIS(FR), 8 A 1/2bj ž. Alexandre Orain 70,0 DS Pegas
 17 BRIDGEUR(FR), 8 A 1/2s ž. Jaroslav Myška 70,0 VaZi
 15 DELIGHT MY FIRE(FR), 9 ž. Sertash Ferhanov 68,0 DS Pod Buchlovem
 4 DULCAR DE SIVOLA(FR), 6 Josef Borč 70,0 DiJana Dobšice
 19 CHICNAME DE COTTE(FR), 7 A 1/2bj ž. Jordan Duchene 70,0 Quartis-Zámecký Vrch
 20 KROCOLEON(FR), 9 Lukáš Sloup 70,0 EŽ Praha a.s.
 21 MAHONY, 7 ž. Niklas Lovén 70,0 Quartis-Zámecký Vrch
 7 MAZHILIS(FR), 10 ž. Jan Kratochvíl 70,0 Köi Dent
 5 PLAYER, 7 ž. Marcel Novák 70,0 Maxa-Nýznerov
 13 RATHLIN ROSE(IRE), 11 s ž. James Best 70,0 Fergus Wilson
 3 RIBELINO(FR), 11 ž. Andrew Glassonbury 70,0 Lokotrans
 6 STRETTON, 9 ž. Thomas Garner 70,0 Nýznerov
SZTORM(POL), 10 ž. Marek Stromský 70,0 Nýznerov
18  TALENT, 8 ž. Leighton Aspell 0,0 DS Kabelkovi
 12 TEMPLÁŘ, 12 A 1/2 Jan Odložil 70,0 www.trdelnik.com-Luka
 1 THEOPHILOS(FR), 9 b ž. Josef Bartoš 70,0 Dostihový klub iSport-Váňa
 16 TIEP DE L`EST(FR), 7 b ž. Martin Cagáň 70,0 Lokotrans Slovakia
 2 TZIGANE DU BERLAIS(FR), 8 ž. Jan Faltejsek 70,0 Dr. Charvát
 11 VANDUAL(SVK), 11 b ž. Lukáš Matuský 70,0 VADUAL (SVK)
10  ZARIF(IRE), 12 ž. Thomas Boyer 70,0 Köi Dent

 

Po losování následovalo představení unikátní stříbrné pamětní medaile vydané ku příležitosti výročí 100 let od založení Československého Jockey Clubu. Více podrobností o této medaili najdete v samostatném článku ZDE.

Zpět na výpis