Přeskočit hlavičku a jít na obsah

Jockey Club České republiky

Slavíme 100 let
Menu

V neděli oslaví závodiště Karlovy Vary 120 let

28. 6. 2019  |  06:57

Závodiště v Karlových Varech – Dvorech čeká výjimečná dostihová neděle. Poslední červnový den letošního roku se ponese ve znamení oslav velkého jubilea lázeňské dráhy. Dostihový den za podpory skupiny MAENTIVA proběhne téměř přesně 120 let od prvních karlovarských dostihů, které se konaly 2. července 1899.

V neděli oslaví závodiště Karlovy Vary 120 let

Kromě Letní ceny klisen se mohou dostihoví příznivci těšit také na 800. překážkový dostih v Karlových Varech nebo na početně obeslanou dvojkovou míli. Hned dvakrát – v rámci zahájení odpoledne a po hlavním dostihu – vystoupí před tribunami Karlovarský symfonický orchestr, který je rovněž patronem jednoho z nedělních dostihů.

„S Hipodromem Holoubek nás pojí dlouholetá spolupráce. Už jsme v minulosti opakovaně sponzorovali tamní dostihy, ale teď jsme poprvé partnerem celého dne,“ říká šéf skupiny MAENTIVA Martin Bláha, jinak také člen prezidia Jockey Clubu ČR a dlouholetý majitel dostihových koní.

„Na neděli jsme pozvali do hlediště celou řadu našich partnerů i firemních kolegů. Zároveň produkujeme internetový stream pro dostihové příznivce, jsme pořadateli dostihového dne i jeho doprovodného programu. Všechno jde, když je k tomu vůle a Karlovy Vary jsou tím nejlepším příkladem. Pro mě osobně je toto závodiště srdcovou záležitostí,“ dodává Bláha.

Ke kulatému výročí závodiště připravili pořadatelé ještě jedno příjemné překvapení. V neděli bude poprvé v prodeji publikace Příběhy lázeňských dostihů. 120 let závodiště Karlovy Vary – Dvory 1899–2019, kterou vydává MAENTIVA Management a. s. Vůbec první kniha o karlovarském závodišti mapuje na bezmála 90 stranách hlavní události z historie druhé nejstarší dostihové dráhy v českých zemích. V rámci nedělních dostihů proběhne její křest, v prodeji bude publikace za 280 korun.

Popud k jejímu vzniku dal v zimě Ivan Janatka, který přispěl sérií dnes už raritních pohlednic z přelomu 19. a 20. století. Text napsal Martin Cáp s přispěním Petra Malíka, Marcely Kozové a Milana Tůmy, jednotlivé kapitoly rámují další archivní poklady a snímky ze současnosti od fotografů Bohumila Křižana, Marcely Kozové a Václava Volfa.

„Když nás v zimě pan Janatka oslovil, sami jsme netušili, jak nás bohatá karlovarská historie pohltí. Rozsah publikace nakonec výrazně přesáhl původní představu a jsem velmi vděčný vydavateli Martinu Bláhovi za jeho pochopení a podporu, které tomuto projektu věnoval,“ konstatuje hlavní autor Martin Cáp.

Kromě unikátních informací o vzniku závodiště, návštěvě prezidenta T. G. Masaryka nebo složité obnově po druhé světové válce obsahují Příběhy lázeňských dostihů také bohatou statistickou část. Vůbec poprvé jsou na jednom místě otištěny listiny vítězů tradičních dostihů a seznam karlovarských šampiónů od roku 1899. Péčí Petra Malíka vznikla statistika s celkovým počtem dostihů odběhnutých v Karlových Varech. Víme tak, že letošní dostihová sezóna je již 103. aktivní ve světoznámých lázních. Bohužel 18 sezón se z různých důvodů (především válečných).

Výroční knihu bude možné objednat také prostřednictvím speciální webové aplikace, která bude brzy zprovozněna.

Na viděnou v neděli na dostizích v Karlových Varech!

Několik čísel o dostizích v Karlových Varech

2. července 1899 – První dostihový den v Karlových Varech

4153 – Celkem se dosud uskutečnilo na dráze ve Dvorech 4153 dostihů, 3354 bylo rovinových a 799 bylo překážkových, v neděli tak uvidíme 800. překážkový dostih v historii dráhy

3 – Tři roky v bohaté historii nabídly 100 a více dostihů v jednom kalendářním roce. Poprvé byla tříciferná hranice překonána v roce 1925 (111), podruhé o čtyři roky později (100) a zatím naposled v roce 1990 (138).

Z tiskové zprávy závodiště Karlovy Vary

Zpět na výpis