Přeskočit hlavičku a jít na obsah

Jockey Club České republiky

Slavíme 100 let
Menu

Velká jarní cena: Rata vyzvou importy z Irska i silné klisny

26. 6. 2020  |  14:59

Podle na podzim schválené termínové listiny měl být 28. červen datem Českého derby. Pandemie nového typu koronaviru sice zapříčila posunutí derby až na září, přesto je poslední červnová neděle termínem, na který je v Chuchli Areně Praha naplánován mimořádně zajímavý program. Jeho součástí je totiž dvojice jedničkových dostihů, z nichž je pozornost upřena především na 99. Velkou jarní cenu (Listed, 1600 m, 600.000 Kč), tedy první díl klasické trojkoruny.

Velká jarní cena: Rata vyzvou importy z Irska i silné klisny

Roli favorita nemůže zaujímat nikdo jiný než Rate (Zatloukal). Svěřenec Čestmíra Olehly zahájil kariéru na francouzských drahách, kde vybojoval dvě cenná čtvrtá místa. Ještě lepší dojem ovšem zanechal při české premiéře. Tu absolvoval v Gerschově memoriálu, který se konal v rámci European Jockey’s Cupu, díky čemuž se do jeho sedla vyhoupnul hvězdný Christophe Soumillon. Ten ho většinu dostihu vedl za středem pole, ale v cílové rovině Rate na vnější straně dráhy akceleroval tak, že nejlepšímu ze soupeřů nadělil 7 délek a vylepšil rekord dostihu. Do aktuálním sezóny vstoupil v Memoriálu profesora Václava Michala, v němž ho vedla nová jednička DS Pegas Milan Zatloukal. Před třemi týdny měl v cíli sice náskok „pouze“ 1 a ½ délky, ale znovu zvítězil s naprostým přehledem.

Tentokrát mu každopádně přibude několik zdatných soupeřů. Dvojice koní, kteří loni ukázali dobrou třídu na irských drahách, se v zimě stěhovala do Velkých Karlovic. Radek Holčák připravuje Zoheyera (Palík). Jeho maximem je druhé místo z Gowran Parku, za které obdržel vysoký rating 92 liber. Většinu soupeřů totiž nechal bezpečně zpět, zatímco jako jediný se před něj dostal Arthur’s Kingdom, který patří k favoritům zítřejšího Irish Derby. Otec Radka Holčáka František připravuje Troop Commandera (Šmida), který loni zvítězil na dráze v Killarney. Ratingem 81 liber sice za Zoheyrem zaostává, nicméně obvykle platí, že koně s ratingy kolem 80 liber mezi naší špičkou dokáží bodovat. Shodně je čeká letošní premiéra.

Po kratší pauze šestnácti dnů naopak půjde na start trojice účastnic Jarní ceny klisen. V té lehce stylem start-cíl zvítězila Lubošem Urbánkem připravovaná Eternity (Šafář), takže se s ní musí počítat i v konkurenci hřebců. Na větší chuchelské dráze ale nebude překvapením, když jí porážku vrátí posledně druhá Fraga (Liška) nebo čtvrtá Zariyannka (Koplík). Obě totiž minule zaostaly na startu a v cílové rovině předvedly pěkný závěr. Zimní královna Fraga navíc tehdy vstupovala do sezóny, zatímco Zariyannka dokonce absolvovala v klasické dostihu životní debut!  

Minimálně na tabulové umístění aspiruje mezi špičkou ostřílený Joganville (Rája), který v Michalově memoriálu skončil druhý. Další svěřenec Miroslava Nieslanika Donn Clifs (Verner) se naopak s podobnou konkurencí utká poprvé, ovšem je na vzestupu a posledně jistě vyhrál v Karlových Varech. Tam třetím místem zklamal Magic Baron (Lukášek), který o týden později v Michalově memoriálu volil ofenzivnější taktiku a reputaci si napravil čtvrtou příčkou. Teprve ke třetímu životnímu startu nastoupí do Derby Italiano přihlášený Shamalann (Laube).

Trojici největších outsiderů tvoří koně, kteří se do Česka stěhovali před letošní sezónou. Z Polska se k nám stěhoval Polish Kinga (Florian), zatímco srbským šampiónem byl Markoni Lp (Foret). Společně se utkali před šesti týdny v mostecké trojce, kde v uvedeném pořadí obsadili druhé a třetí místo. Kenshibu (Havelková) loni startoval v Irsku, odkud přicestoval s ratingem 69 liber. V Michalově memoriálu na naší špičku nestačil, když skončil předposlední.

Špičkový starší mílaři se utkají v 71. Velké květnové ceně (I. kat., 1600 m, 150.000 Kč). Také tady je favorit jasný, když tuto roli zaujímá Torque Power, do jehož sedla se premiérově vyhoupne Martin Laube. Svěřenec Arslangireje Šavujeva loni pravidelně potvrzoval příslušnost k mílařské elitě, přičemž nejvíce se zaskvěl při vítězství ve Velké ceně Prahy. Po zimní pauze na tento výkon navázal ve Velké dubnové ceně. V ní ho totiž pouze o půl délky porazil Ignacius Reilly, který před týdnem skončil blízko čtvrtý ve francouzském Listed.

Vysoké ambice má také slovenský Chilli Chocolate (Florian), jehož vítězná série čítá už čtveřici dostihů. S chuchelskou dráhou se seznámil před třemi týdny překvapivým úspěchem v 1400 metrů dlouhém Memoriálu Jaroslava Maška. V něm ukázala progres rovněž Rabbit Havana (Liška). Svěřenkyni Václava Luky totiž dělily od vítězství jen dva krky, přestože jí zbrzdila kolize na začátku oblouku.

Také zde má dobré šance DS Pegas. Sagar (Chaloupka) sice v Memoriálu Jaroslava Maška skončil až devátý, ale prodloužení distance o 200 metrů mu přijde vhod. Vždyť v loňské Velké ceně Prahy ztrácel na Torque Powera jen ¾ délky a následně ho porazil v 1800 metrů dlouhém EJC Middle. Black Canyon zahájil sezónu pátou příčkou ve Velké dubnové ceně. Takto krátkou distanci absolvoval naposled jako dvouletý, ale volba stájové jedničky Milana Zatloukala signalizuje dobrou formu. Velkým jménem je také Mr Right (Verner), který naopak preferuje sprinty. Před čtyřmi lety v Leopardstownu nicméně zvítězil na míli.

Na dostihy můžete vyrazit už zítra. Sezónu na moravských drahách totiž odstartuje sobotní dostihový den ve Slušovicích. Tamní program, který se skládá z rovinových i překážkových dostihů, má devět položek. Jeho vrcholem je dvojice dostihů III. kategorie pro tříleté koně. Zajímavý souboj se rýsuje především v mílové Ceně Zlínského kraje, na jejímž startu bude dvojice účastnic Jarní ceny klisen. V té posledním místem zklamala při vstupu do sezóny suverénní Secret Passion (Ferhanov), zatímco sedmým místem ukázala progres Rabbit Toronado (Lukášek), jíž před dvěma týdny scházelo na druhou Fragu méně než 3 a ½ délky.

(Jaroslav Fabris)

Zpět na výpis