Přeskočit hlavičku a jít na obsah

Jockey Club České republiky

Slavíme 100 let
Menu

Velká pardubická: Obhájce Tzigane du Berlais proti dvacítce soupeřů

10. 10. 2019  |  13:57

Druhá říjnová neděle tradičně patří 129. Velké pardubické se Slavia pojišťovnou (L, 6900 m). Na start našeho nejslavnějšího a s dotací pět miliónů korun také nejbohatšího dostihu se postaví jednadvacet koní. Mezi nimi nalezneme i trojici zahraničních hostů. Dva přicestují ze Slovenska a jeden z Anglie, takže Velká pardubická se po pěti letech odběhne s britskou účastí.

Velká pardubická: Obhájce Tzigane du Berlais proti dvacítce soupeřů

Hlavním adeptem na vítězství je ovšem obhájce vítězství Tzigane du Berlais. Svěřenec Pavla Tůmy před rokem rozhodl o svém úspěchu silnou koncovkou za posledním skokem. Silný závěr ukázal i při letošní premiéře v úvodní kvalifikaci. Tehdy mu sice odolal Hegnus, který kvůli zdravotním problémům nebude obhajovat druhé místo, přesto zanechal dobrý dojem. Zato nijak neoslnil v závěrečné kvalifikaci, v níž mu nesedlo pomalé tempo. Po stratu se tak netradičně objevil na špici, zatímco cílem proběhl až jako pátý. Bezmála sedmikilometrová distance mu každopádně sedne a v jeho sedle bude znovu Jan Faltejsek, jehož jméno najdeme na listině vítězů Velké pardubické už pětkrát.

Jak už je zvykem, silnou sestavu pošle na start trenér Josef Váňa, přestože zdravotní problémy vyřadily ze hry před dvěma lety vítězného No Time To Lose. Zastoupit se ho bude snažit čtveřice jeho tréninkových kolegů. Ange Guardian (Kousek) za poslední dvě sezóny ovládl čtveřici kvalifikací. Letos dokonce ve třech startech nepoznal přemožitele, takže se evidentně nachází ve skvělé formě. Ve Velké pardubické už skončil před třemi lety druhý, ale její další dva ročníky ukázaly, že mu více sedí trochu kratší distance. Naopak specialistou na Velkou pardubickou je Zarif (Boyer), který se v ní už čtyřikrát vešel mezi nejlepší kvarteto. Ve dvanácti letech je ovšem veteránem sestavy a letos jsou jeho výkony slabší.

Další dva svěřenci Josefa Váni jsou ve Velké pardubické nováčky. Theophilos (Bartoš) si měl premiéru odbýt už loni, ale před dostihem onemocněl. V úvodní kvalifikaci mu nesedla hluboká oranice, takže byl zadržen. Své kvality ovšem potvrdil lehkým triumfem v Ceně Peruána i stříbrem v závěrečné kvalifikaci. Zatímco v jeho případě je delší distance otazníkem, plusem by měla být pro Mazhilise (Kratochvíl). Ten před třemi lety na měkké půdě ovládl Gran Premio Merano, takže se může stát prvním koněm, který zvítězí v italském i českém překážkovém vrcholu. Do pardubických krosů byl sice nasměrován až na konci loňské sezóny, ale postupně se v nich lepší, když v zářijové kvalifikaci skončil třetí.

Mezi nejlepšími nepřekvapí ani dvojice koní, která v Pardubicích zvítězila pět týdnů před Velkou Pardubickou. Talent tehdy ovládl závěrečnou kvalifikaci, v níž tedy porazil Theophila i Mazhilise. Svěřenec Hany Kabelkové se přitom vracel na dráhu po dlouhé pauze, když kvůli zdravotním problémům nestartoval od vítězství v loňské květnové kvalifikaci. V jeho sedle bude největší jezdecká hvězda letošní Velké pardubické Leighton Aspell, který je dvojnásobným vítězem slavné Grand National. Player (Novák) sice posledně zvítězil „pouze“ ve dvojce, ale porazil výborného Hegnuse. Dobře si vedl i v květnové kvalifikaci, v níž za duem Hegnus – Tzigane du Berlais skončil třetí.

Na čtvrtém místě pak skončil v květnové kvalifikaci Stretton (Garner), který stejnou příčku obsadil také v srpnové kvalifikaci. Životní výkon ale podal svěřenec Stanislava Popelky v loňské Velké pardubické, v níž vybojoval třetí příčku. Stájovým, ale nikoliv tréninkovým, kolegou Strettona je Sztorm (Stromský). Svěřenec Grzegorze Wroblewského loni ovládl polské překážkové vrcholy, ale podobně jako Theophilos musel Velkou pardubickou vynechat kvůli zdravotním problémům. Letos dobrý dojem zanechal v červnové kvalifikaci, v níž ho až po boji porazil Ange Guardian, naopak rozpaky budí jeho poslední start z Wroclawi, kde byl při točení do cílové roviny zadržen.

Na startu bude také dvojice koní, kteří se českému publiku představí poprvé. Beau Rochelais (Orain) startoval především na menších francouzských drahách, na nichž v posledních osmi startech neskončil hůře než pátý. Zkušenosti má i s krosy a maximálně absolvoval distanci 5200 metrů. Ve Francii vlastní handicap 52 kg, což by na boj o vítězství stačit nemělo. Stáj DS Pegas ho zakoupila teprve před měsícem a poté se stěhoval do tréninku Čestmíra Olehly.

Do okruhu favoritů nepatří ani anglický Rathlin Rose, i když vlastní solidní rating 131 liber. Svěřenec Davida Pipa loni startoval i ve Scottish Grand National, v níž stačil na deváté místo. Předtím ale v Ascotu ohájil vítězství ve dvojkovém handicapu pro desetileté a starší koně. Také je dvojnásobným vítězem Royal Artillery Gold Cupu, který je vyhrazen amatérským jezdcům, kteří složili v britské armádě. V obou případech ho vedl kapitán Guy Disney, jenž jezdí dostihy s protézou nohy.

Mezi koně pro překvapení patří loňský vítěz Ceny Labe Mahony (Lovén), i když letos se od něj ve dvou kvalifikačních startech čekalo trochu více než páté a šesté místo. Naopak tempař Bridgeur (Myška), který ve Velké pardubické skončil sedmý, překvapil v srpnové kvalifikaci třetí příčkou. Mezi zajímavá jména patří bezpochyby předloni ve Velké pardubické třetí Delight My Fire (Ferhanov) nebo její vítěz z roku 2015 Ribelino (Glassonbury), ale jejich úspěch by byl podobně jako v případě zbylé šestice překvapením.

Atraktivní je každoročně i rámcový program Velké pardubické. Vždyť během pardubické neděle se odběhne dalších sedm dostihů, z nichž pět patří do kategorií Národní Listed nebo Listed. Pole některých dostihů jsou sice početně slabší, přesto na jejich startovních listinách nalezneme řadu zajímavých jmen.

Pokud se do Pardubic nemůžete povídat osobně, alternativou je 6 hodin a 20 minut dlouhý přímý přenos na programu ČT Sport, který začíná v 11:00.

(Jaroslav Fabris)

Zpět na výpis