Přeskočit hlavičku a jít na obsah

Jockey Club České republiky

Slavíme 100 let
Menu

Zakončení sezóny s korunovací šampiónů

7. 11. 2019  |  11:05

V sobotu se v Chuchle Areně Praha uzavře letošní dostihová sezóna. Listopadové dostihy se na naší nejfrekventovanější dráze uskuteční po devíti letech a setkaly se s velkým zájmem. V sedmi dostizích se totiž představí 94 koní, což dělá průměr přes 13,4 koně na dostih. Kromě početně obsazených dostihů láká do Chuchle také vyhlášení jezdeckých a trenérských šampionátů. To proběhne zhruba od 15:30 v malé sázkové hale nad paddockem.

Zakončení sezóny s korunovací šampiónů

Velká část sobotního programu je vyhrazena dvouletým koním, kteří se představí ve třech dostizích včetně 4. Pražského zimního favorita (II. kat., 1800 m). Jeho největší favority povede právě dvojice jezdců, která svede souboj o titul rovinového šampióna. Aktuálně jezdeckému žebříčku vévodí s náskokem tří vítězství Adam Florian, který se vyhoupne do sedla Magic Barona. Svěřence Luboše Urbánka čeká česká premiéra, ale své kvality už ukázal v Německu a na Slovensku. Debutoval totiž třetím místem v Mnichově a v Karpatské ceně, tedy v největším slovenském dostihu pro dvouleté, finišoval na druhé příčce. Jeho závěr přitom napovídal, že by mu větší chuchelská dráha měla sedět lépe.

Jan Verner povede Swinging Thomase. Svěřence Pavla Tůmy čeká teprve druhý životní start, když premiéru absolvoval před třemi týdny v Mostě. Tam finišoval druhý za už potřetí startujícím Francimorem, přičemž díky nabytým zkušenostem a delší distanci by měl jít nahoru. Dobré vyhlídky má také stájový druh Magic Barona Averis (Havelková), který skončil pátý v mostecké Ceně zimního favorita, a bojem o přední příčky nepřekvapí ani ve Fitmin Cupu vítězní Avignon (Korečková) a Absolutic. Toho povede jezdecká hvězda dne Václav Janáček. Ve Španělsku působící mnohonásobný šampión se tak letos zúčastní šestého českého dostihového dne.

Kromě dostihů pro dvouleté se uskuteční také čtveřice handicapových dostihů, které i vzhledem k početným polím představují pro sázející těžko řešitelné rébusy. Nejkvalitnější sestava se sejde na startu Listopadového handicapu (II. kat, 1600 m). V něm bude obsazeno všech šestnáct startovacích boxů, do nichž vstoupí dvanáct koní, kteří letos zvítězili minimálně ve III. kategorii. Zbylou čtveřici pak tvoří jeden čtyřkový vítěz a letos nezvítězivší trojice koní, kteří ovšem získali jedničkové umístění.

Jak už je výše uvedeno, o titul rovinového šampióna se utkají Adam Florian a Jan Verner. Blíže k němu má Florian, kterého na dostihových drahách vídáme pátou sezónu. Dosud nejúspěšnějším pro něho byla ta loňská, kdy v šampionátu skončil třetí, zatímco o rok dříve mu patřila až osmnáctá příčka. Verner už se do Top 5 českých jezdců vešel šestkrát, přičemž jeho maximem je druhé místo z roku 2015. Aby ho vylepšil, potřebuje v sobotu minimálně třikrát zvítězit, což navzdory účasti ve všech sedmi dostizích nebude jednoduché.

O tom, že šampiónem rovinových trenérů se stane stejně jako v letech 2016 a 2018 Helena Vocásková, je jasno už dlouho. Na druhého Václava Luku má totiž náskok deseti vítězství. Stejně tak jsou známi i překážkoví šampioni, protože poslední překážkové dostihy se odběhly minulou sobotu v Kolesách. V rámci Dne šampiónů budou oceněni také nejúspěšnější amatéři, žák a vítěz Pony Ligy. V roli moderátora vás slavnostním podvečerem provede Martin Cáp. Akce bude přístupna pro širokou veřejnost a restaurace bude otevřena do 21:00.

(Jaroslav Fabris)

Zpět na výpis