Přeskočit hlavičku a jít na obsah

Jockey Club České republiky

Slavíme 100 let
Menu

Arc: Hattrick znovu odolal, Enable porazil Waldgeist. Nagano Gold s českým maximem

6. 10. 2019  |  17:53

Stále platí, že neprestižnější evropský dostih Prix de l’Arc de Triomphe (Gr.1, 2400 m) ve své bezmála stoleté historii nepoznal trojnásobného vítěze. V jejím letošním vydání totiž o hattrick usilující Enable v závěrečných metrech předstihl Waldgeist, v jehož sedle podtrhl úspěšný víkend Pierre-Charles Boudot. Svěřenec Václava Luky Nagano Gold vylepšil české maximum, když finišoval na osmém místě.

Arc: Hattrick znovu odolal, Enable porazil Waldgeist. Nagano Gold osmý

Hlavní pozornost se dnes na závodišti v Longchamp soustředila na Enable. Svěřenkyně Johna Gosdena totiž neprohrála v posledních dvanácti startech včetně dvou předchozích edicí Arc. Na start šla proto v roli desetinové favoritky. Když 350 metrů před cílem pod Frankiem Dettorim převzala vedení, zdálo se, že potěší početné zástupy svých příznivců. Svůj finiš ovšem rozbíhal také WALDGEIS, který předtím s Enable třikrát prohrál. 50 metrů před cílem se ale dostal na její úroveň a nakonec zaplněné tribuny viděli po pěti letech domácí triumf.

Výsledný čas 2:31,97 je sice nejpomalejším od roku 2013, ale rozhodně nesvědčí o falešném tempu, nýbrž o měkké půdě. Trenér André Fabre se na listinu vítězů Arc zapsal už poosmé, což z něj dělá rekordmana dostihu. To šestadvacetiletý žokej Pierre-Charles Boudot slaví premiérový triumf ve francouzském vrcholu. Po celý víkend každopádně jezdil v Longchamp ve velké pohodě, když během něj oslavil celkem šestici vítězství. Enable podobně jako před čtyřmi lety jiná výtečná klisna Treve při pokusu o hattrick neuspěla, takže stejně jako dalších sedm koní zapsala v Arc „pouze“ dvojici vítězství.

V Česku ovšem ještě více než Treve poutal pozornost Nagano Gold. Svěřenec Václava Luky se totiž postaral o teprve čtvrtou českou účast v Arc, a přestože v červnu získal senzační druhé místo na mítinku Royal Ascot, platil za jednoho z dvojice největších outsiderů. Většinu dostihu dle očekávání cválal na konci pole, které se kvůli rychlému tempu dost natáhlo. Podporu Mickaela Barzalony sice Nagano Gold potřeboval ještě před točením do cílové roviny, přesto v ní dokázal minout čtveřici slábnoucích soupeřů a vybojoval osmé místo.

Jeho výsledek můžeme bezpochyby považovat za úspěch. Předchozí tři české účasti v Arc totiž přinesly maximálně desáté místo, které získal Meandre. Navíc Nagano Gold je přeci jen s českým turfem více spjatý. Meandre totiž reprezentoval barvy čečenského diktátora Ramzana Kadyrova a do Česka se stěhoval jako trojnásobný Gr.1 vítěz, zatímco Nagano Gold byl zakoupen Václavem Lukou starším už jako odstávče za 3.500 guineí. Reprezentant Syndikátu V3J, za nímž kromě Václava Luky stojí také Jan Vedral a Jan Sobotka, tedy svou kariéru zahájil na českých drahách a do zahraničí se vydal až po předloňském vítězství v klasickém St Legeru.

I jeho dnešní výsledek je každopádně příslibem, že pod českou vlajkou přidá další úspěchy.

(Jaroslav Fabris, foto: Otakar Nový)

Zpět na výpis