Přeskočit hlavičku a jít na obsah

Jockey Club České republiky

Slavíme 100 let
Menu

Ascot českým koním zaslíbený...

22. 6. 2019  |  19:36

Závodiště v Ascotu, ležící v anglickém hrabství Berkshire, zhruba 50 kilometrů západně od Londýna, domov 13 z 36 britských dostihů kategorie Group 1, je v poslední době místem, kde koně v českém tréninku dosahují epochálních úspěchů - loni na podzim zde v rámci British Champion Day finišoval svěřenec Zdeno Koplíka Subway Dancer třetí v dostihu kategorie Group 1 Champion Stakes a dnes v rámci nejprestižnějšího mítinku Royal Ascot doběhl Václavem Lukou mladším připravovaný Nagano Gold na druhém místě ve vytrvaleckých Hardwicke Stakes disponujících statusem Group 2.

Ascot českým koním zaslíbený...

Historie Hardwicke Stakes (Gr. 2, 4+, 2 406 metrů, 225 000 Ł) se píše již od roku 1879, přičemž dostih byl původně otevřen pro tříleté a starší (posledním tříletým koněm, který ho vyhrál byl v roce 1949 Helioscope).  Následně byla jeho propozice omezena jen pro čtyřleté a starší a aktuálně je druhý nejvýznamnější dostih závěrečného dne mítinku Royal Ascot pro tuto věkovou kategorii koní nejzásadnějším přípravným dostihem na britský komparační vrchol sezóny na distaci jedné a půl míle, jímž jsou King George VI and Queen Elizabeth Stakes, které se v Ascotu poběží koncem července.

V letošním ročníku Hardwicke Stakes se po škrtu Gosdenovy Lah Ti Dar představilo představilo osm koní. Diktování tempa se krátce po startu ujal třetí z letošního ročníku epsomského Coronation Cupu Salouen (O. Murphy), sledovaný Mirage Dancerem (P. Dobbs) a Communique (F. Norton). Svěřence Václava Luky mladšího Nagano Golda reprezentující stáj Syndikát V3J vedl jeho jezdec Christophe Soumillon po kolizi s Masarem krátce po startu na posledním místě. Tato situace vydržela až na konec oblouku do cílové roviny, kde na Salouena začal tlačit Mirage Dancer, zatímco ze zadní části pole si pokoušel zlepšit pozici Rogerem Varianem připravovaný Defoe (A. Atzeni), za kterým se Soumillon pokoušel vyvést Nagano Golda. Zatímco Defoe postupně akceleroval, Nagano Goldova cesta vpřed zdaleka nebyla tak jednoduchá. V závěru Defoe přešel před stagujícího Mirage Dancera a k letošnímu Coronation Cupu přidal další  cenný triumf, Nagano Gold se mu poté co našel volný prostor dokázal přibližovat, avšak v cíli mu půl délky chybělo, na MIrage Dancera měl ale délku k dobru a získal tak svůj největší úspěch v kariéře.

Videozáznam dostihu můžete shlédnout zde

Otakar Nový

Zpět na výpis