Přeskočit hlavičku a jít na obsah

Jockey Club České republiky

Slavíme 100 let
Menu

Bratislava: Ve Slovenském derby triumfoval Arcturus

16. 7. 2019  |  06:14

Na centrální slovenské dostihové dráze v bratislavském Starém háji se v neděli uskutečnil druhý z vrcholů tamní dostihové sezóny – dostihový den vrcholící 27. ročníkem Slovenského derby. Itinerář tohoto dostihového dne zahrnoval celkem pět jedničkových dostihů a hned ve čtyřech z nich se dokázali prosadit koně trénovaní v České republice. Kořistí českého koně se stalo i samotné derby, v jehož dramatické koncovce se prosadil vítěz slovenské Velké jarní ceny Arcturus (ž. Šmida), kterého pro stáj Meridian připravuje František Holčák, když po tuhém boji o hlavu předčil celý dostih tempo diktujícího českého odchovance Kristiana (ž. Verner).

Bratislava: Ve Slovenském derby triumfoval Arcturus

Na start 27. ročníku Slovenského derby (Gd-3, 3 l., hř. a kl., 2 400 metrů, 55 000 €) se postavil tucet koní, sedm „domácích“ a pět českých. Diktování nepříliš rychlého tempa se ihned po startu ujal žokej Jan Verner v sedle českého odchovance Kristiana, zatímco na průběžné druhé pozici na bariéře cválal favorizovaný Angkor Wat (ž. Liška), stříbrný z české verze epsomské klasiky, zvnějšku doprovázený třetím z Velké červnové Military Respectem (ž. Foret). Ve vrcholu závěrečného oblouku pobídl Jan Verner opatrně vedoucí mohutného svěřence trenérky Heleny Vocáskové spíše ve středu dráhy svého koně k nástupu, který dokázal akceptovat jen v tu chvíli třetí Ryony (ž. Línek). Po vytočení do cílové roviny si Kristiano stále udržoval převahu a jediným ze soupeřů, který se mu dokázal přibližovat, byl Holčákův svěřenec Arcturus. Cíl dostihu nakonec přišel pro Kristina příliš pozdě, neboť o druhé slovenské klasické vítězství usilující Arcturus ho nakonec dokázal po tuhém boji o hlavu předstihnout. Tři a půl délky za nimi na třetím místě finišoval nejlepší z koní ve slovenském tréninku Ryony, pět délek na čtvrtém místě ztrácel další reprezentant českého chovu Bolthorn (Abík) a tabuli se ztrátou tří a čtvrt délky uzavřel Shawnee’s Triumph (ž. Mazur). Syn pouze třikrát v kariéře startujícího hřebce Fast Company Arcturus si po triumfu ve slovenské Velké jarní ceně připsal i druhou část klasické Trojkoruny a na podzim může v St Leger usilovat o její zkompletování.

Z kvarteta rámcových jedničkových dostihů si v tuzemsku trénovaní koně připsali tři vítězství. Ve sprinterské Ceně Mysa (I. kat., 3+, 1 000 metrů, 7 000 €) loňské vítězství obhájil Holčákův Mr Right (ž. Šmida), když o tři čtvrtiny délky porazil Miss Trout (ž. Línek), zatímco v klisnám vyhrazené Ceně Pat’s Music (I. kat., 3+ kl., 2 000 metrů, 10 000 €) si bez problémů šestý jedničkový triumf v kariéře připsala svěřenka Tomáše Váni Saša (ž. Korečková). Z legislativního hlediska byl zajímavý letošní ročník Bratislavské míle (I. kat., 3+, 1 600 metrů, 10 000 €), který odvodil Lubošem Urbánkem připravovaný Ideal Approach (ž. Foret), avšak ve finiši ho půl délky předstihl tréninkový a stájový kolega Red Persian (ž. Palík), jehož jezdec si však při hledání volného prostoru zhruba dvě stě padesát metrů před cílem počínal na hraně pravidel, když omezil vedle jdoucího Calorific (ž. Bojko) – dostihová komise v souladu s aktuálními rozhodovacími trendy vyhodnotila, že tato kolize neměla vliv na interní poměr sil mezi jejími účastníky a žokeje Palíka potrestala sankcí 120 €. Jediným nedělním jedničkovým dostihem, ve které nezvítězil v Česku trénovaný kůň byl supervytrvalecký Zlatý pohár (I. kat., 4+, 2 600 metrů, 10 000 €), který se stal kořistí Mariánem Štangelem připravovaného Gastona (Abík), který po tuhém boji o krátkou hlavu porazil svěřence Pavla Tůmy Dominiqua (ž. Bojko).

Otakar Nový

Zpět na výpis