Přeskočit hlavičku a jít na obsah

Jockey Club České republiky

Slavíme 100 let
Menu

Cheltenham Festival 2020

15. 3. 2020  |  09:20

Každý rok v první polovině března se pozornost dostihového světa a zejména toho překážkového na čtyři dni upře do lázeňského městečka Cheltenham, v jehož blízkosti leží závodiště Prestbury Park, které v tomto období hostí mimořádnou událost – překážkový Festival. Vztah nejen britských turfmanů k tomuto mítinku výstižně ilustroval slogan, který jeden z hlavních sponzorů čtvrtečního dne, sázková společnost Paddy Power, nechal umístit na zábradlí na ochozu kolem paddocku „Kids have Christmas, we have Cheltenham“ čili Děti mají vánoce, my máme Cheltenham. Tento vztah dokumentovaly i každodenní návštěvy, které navzdory hrozbě koronaviru Covid-19, nijak výrazně nezaostávaly za minulými lety, celkově letos přišlo jen o necelých 15 000 diváků méně než při loňské rekordní návštěvě čítající 266 557 diváků. Prevence proti této nákaze na závodišti nebyla nijak okázalá, ale všudypřítomná, minimálně v podobě nádržek s desinfekcí, instrukcí k mytí rukou na toaletách nebo portýra u dveří do tiskového střediska, který nikomu takřka nedovolil sáhnout na kliku – na druhou stranu, za celé čtyři dni jsem nepotkal nikoho, kdo by se po areálu pohyboval s nasazenou rouškou.

Cheltenham 2020

Samotný Festival jako vždy nabídl to nejlepší, čím překážkový dostihový sport v dnešní době disponuje, ve 28 dostizích programu se utkali nejen nejlepší koně z Anglie a Irska, ale po dlouhé době se blýskl i host z Francie. O jednotlivých dostizích toho na specializovaných serverech bylo popsáno dost, já bych se zastavil u tří zásadních událostí, které určily rámec letošního Festivalu. Všechny propojuje jedna osoba – irský trenér Willie Mullins.

Návrat legendární Mašiny

FaugheenPrvní z těchto pro mě spektakulárních momentů se odehrál v rámci prvního dostihu třetího festivalového dne, obvykle označovaného jako St Patrick Thursday. Na start Gd-1 Marsch Novices‘ Chase se postavil dvanáctiletý veterán Faugheen, jedenáctinásobný vítěz dostihů nejvyšší kategorie Graded 1, včetně zdejších Champion Hurdle v roce 2015, kterému bylo pro jeho strojové tempo, jímž ničil soupeře, přezdíváno The Machine. Reprezentant růžovozelených barev stáje Susannah Ricciové připravovaný Willie Mullinsem během kariéry prodělal několik zranění, v letošní sezóně byl z proutěnek přesměrován na těžké skoky, a mezi nováčky zaznamenal již dvě Gd-1 vítězství. V předposledním startu své kariéry (se kterou se před irskými fanoušky rozloučí v květnovém Punchestownu) si mezi o čtyři a více let mladšími soupeři opět počínal aktivně a nakonec finišoval délku za vítězným Samcrem, který o nos porazil Faugheenova tréninkového kolegu Melona. Při návratu do paddocku ho pak navzdory porážce vítal aplaus srovnatelný s tím pro vítěze.

Obhajoba po šestnácti letech

Al Boum PhotoOsmiletý svěřenec trenéra Willieho Mullinse Al Boum Photo se stal prvním koněm od dob legendrárního Best Matea (vítěze z let 2002, 2003 a 2004), který dokázal obhájit triumf v nejvýznamnějším dostihu britské překážkové sezóny Magners Cheltenham Gold Cupu. Zatímco loni s kurzem 12:1 nepatřil k největším favoritům na vítězství, letos jako obhájce byl i největším sázkovým favoritem, zatímco loni Paul Townend v jeho sedle „zaskakoval“ za zraněnou stájovou jedničku Ruby Walshe, letos zažíval nejúspěšnější víkend kariéry již v roli stájové jedničky u irské trenérské legendy. Po vlažnějším začátku se čtyři překážky před koncem objevil vpředu startovního pole, mezi posledními dvěma překážkami se ujal těsného vedení a po perfektním absolvování poslední překážky zůstal ve vedení, které nakonec ubránil o krk před dotírajícím Santinim Nicky Hendersona. Pro trenéra Willie Mullinse to v pátek bylo čtvrté vítězství v řadě, Paul Townend v těchto čtyřech dostizích zaznamenal tři vítězství a jedno druhé místo, celkově na letošním Festivalu páté a bylo o to sladší, že znamenalo i zisk trofeje pro nejlepšího jezdce tohoto mítinku.

Souboj titánů

Mullins + TownendVelice prestižní na cheltenhamském Festivalu bývá také souboj o post nejlepšího trenéra mítinku. V letošním roce měl silný první den Angličan Nicky Henderson, který se díky 68 triumfům dokonce na chvíli vrátil před Willieho Mullinse zpět na pozici historicky nejúspěšnějšího trenéra Festivalu. V průběhu mítinku se postupně na pozici nejúspěšnějšího trenéra letošního Festivalu propracoval Ir Gordon Elliott, zatímco vyslanci Willieho Mullinse se rozjížděli pomalu a sbírali spíše druhá a třetí místa. Prvního vítězství pro  výpravu z Closuttonu zaznamenal až Ferny Hollow v posledním středečním dostihu Wheatherbys Champion Bumperu, ve čtvrtek se prosadili jen Min v Ryanair Chase a Concertista v Mares Novices‘ Hurdle a nic nenasvědčovalo, že by Mullins posedmé mohl zaútočit na titul pro nejlepšího trenéra Festivalu. Avšak úvod posledního dne Festivalu byl z jeho pohledu fenomenální. Burning Victory vítězí v Triumph Hurdle, Saint Roi v County Hurdle, Monkfish v Albert Bartlett Hurdle a po triumfi Al Boum Photo v Gold Cupu je Mullins v čele pořadí trenérů a s celkovým počtem 72 vítězů je opět i nejúspěšnějším trenérem historie Festivalu. Gordon Elliott ještě kontruje v předposledním dostihu Festivalu Johny Hennderson Grand Annual Challenge Cupu, v němž zvítězí jeho Chosen Mate. Když se Elliott s Mullinsem potkají před posledním dostihem Festivalu Martin Pipe Conditional Jockeys' Handicap Hurdle v paddocku, řekne Elliot Mullinsovi: „Doufám, že mě neporazíš o jedno třetí místo.“ Jak se blíží finiš dostihu vypadá to, že tomu tak nebude – Elliotův Column of FIre v závěru útočí, ve  velice nadějné pozici skáče poslední překážku a padá… a když Mullinsova Great White Shark probíhá cílem jako třetí, je jasné, že irská trenérská legenda posedmé získává Irish Independent Leading Trainer Award pro nejúspěšního trenéra. Irská výprava tentokrát Festivalu dominovala velice výrazně – v Prestbury Cupu (což je trofej pro národní ekipy) zvítězili 17:10 (jeden triumf získali Francouzi) a o tento triumf se nejvýrazněji zasloužili právě Mullins s Elliottem, když každý připravili sedm vítězů.

Otakar Nový

Zpět na výpis