Slavíme 100 let
Menu

Kolesa a loučení s překážkovou sezónou

3. 11. 2019  |  00:36

V sobotu se na závodišti v Kolesách u Kladrub uskutečnil předposlední dostihový den letošní sezóny, který byl zároveň i posledním dnem, v jehož propozicích byly překážkové dostihy.

Kolesa a loučení s překážkovou sezónou Zobrazit fotogalerii

Vzhledem k tomu, že druhý muž průběžného pořadí překážkového šampionátu jezdců Jan Faltejsek se odpoledne v Kolesách nezúčastnil, již před jeho začátkem byl jistým šampionem mezi překážkovými jezdci žokej Marcel Novák, který měl na Faltejska náskok dvou vítězství. Že je titul ve správných rukou potvrdil Novák v Kolesách tím, že ze čtyř tamních překážkových dostihů dva vyhrál. Nejprve v Memoriálu Michala Köhla (stch cc IV. kat., 4+, 3 700 metrů, 50 000 Kč) zvítězil s favorizovaným svěřencem Grega Wroblewského Meisho Kongohem a o hodinu později vítězně provedl cílem i Janou Novákovou připravovaného Le GrandaCeně společnosti Accor s. r. o. (stch cc IV. kat., 5+, 4 000 metrů, 60 000 Kč). Třetí místo v překážkovém jezdeckém obsadil Jan Odložil, který v Kolesách obsadil dvě druhá místa a jeho odstup za Faltejskem tak zůstal na sedmi „čárkách“.

Konečné pořadí na prvních třech místech jezdeckého šampionátu na překážkách sponzorovaného stájemi Statek Blata Český brod, Jasna, Spedition Zavřel a Statek Chyše:

1. žokej Marcel Novák – 21 vítězství
  2. žokej Jan Faltejsek – 17 vítěztsví
  3. žokej Jan Odložil – 10 vítěztsví

Mezi trenéry v překážkovém Nutrin Cupu se trůn vrátil hegemon tohoto šampionátu Josef Váňa starší, který mu vládl až do roku 2016, kdy ho na dva roky vystřídala Helena Vocásková. Ta letos skončila až třetí, když na stříbrnou příčku se vklínil dvorní trenér prezidenta JC ČR Dr. Charváta Pavel Tůma.

Konečné pořadí na prvních třech místech trenérského šampionátu Nutrin Cup na překážkách:

1. Josef Váňa starší – 16 vítězství
  2. Pavel Tůma – 12 vítězství
  3. Helena Vocásková – 9 vítězství

V rovinovém programu sobotního odpoledne v Kolesách se dařilo jezdkyni Simoně Laubeové, která v sedlech svěřenců Allana Petrlíka jednou zvítězila (s Landaronem v úvodní Ceně Jezdeckého spolku Kolesa o. s.) a dvakrát těsně druhá. V rovinovém jezdeckém šampionátu Lázně Poděbrady Cup žokej Adam Florian díky vítězství s Orsonem trenérky Horákové v supervytrvalecké Ceně společnosti VVS Verměřovice (IV. kat., 3+, 2 900 metrů, 30 000 Kč), oslavil třicátý triumf v rámci letošní sezóny a  navýšil svůj náskok před Janem Vernerem na tři vítězství. Na třetím místě je aktuálně s odstupem osmi triumfů loňský šampion David Liška, kterého letos přibrzdilo zranění, takže musí bránit třetí příčku před Michalem Hroudou, který ztrácí dvě vítězství.

Průběžné pořadí na prvních třech místech jezdeckého Lázně Poděbrady Cupu na rovinách:

1. žokej Adam Florian – 30 vítězství
  2. žokej Jan Verner – 27 vítězství
  3. žokej David Liška – 19 vítězství

Mezi trenéry na rovinách je zřejmé, že loňské vítězství obhájí trenérka Helena Vocásková, neboť před druhým Václavem Lukou mladším má náskok deseti vítězství a na poslední dostihový ten v pražské Velké Chuchli je proponováno jen sedm dostihů. Třetí s odstupem pěti „čárek“ je Pavel Tůma, avšak na dostřel mu jsou s odstupem jediného vítězství Tomáš Váňa, Miroslav Nieslanik a Allan Petrlík, takže souboj o třetí příčku bude ještě napínavý.