Přeskočit hlavičku a jít na obsah

Jockey Club České republiky

Slavíme 100 let
Menu

Most: Zimním favoritem Albatros

21. 10. 2019  |  06:47

Letošní dostihové loučení se sezónou na mosteckém Hipodromu mělo dva jedničkové vrcholy. Zatímco v Českomoravské ceně Holčákův Mr Right potvrdil roli favorita a obhájil loňské vítězství, mezi dvouletými dosud neporažená Fraga usilující o unikátní double, když po triumfu v Ceně zimní královny nastoupila i do hřebcům otevřeného zimního favorita, v napínavém finiši o krk podlehla Albatrosovi připravovanému v šampionské centrále rodiny Vocáskových.

Most: Zimním favoritem Albatros Zobrazit fotogalerii

Poslední tuzemský jedničkový dostih pro dvouleté koně v letošní sezóně - 81. ročník Ceny zimního favorita (Listed, 2 l., 1 600 metrů, 550 000 Kč) měl zajímavou zápletku. V roli favoritky do něj nastupovala ve dvou startech dosud neporažená svěřenka Václava Luky mladšího Fraga (ž. Verner), která se mohla stát první klisnou, která by k triumfu v Ceně zimní královny přidala i vítězství v „Zimním favoritovi“. V sedmičlenném startovním poli si počínala aktivně, když se držela blízko tempo diktujícího Planteur’s Whisky (ž. Palík), v cílové rovině přešla do vedení, avšak takřka na cílové pásce podlehla silné koncovce zvnějšku finišujícího svěřence trenérky Heleny Vocáskové Albatrosa (ž. Foret). Albatros nakonec zvítězil o krk před Fragou, jeden a půl délky vzdálené třetí místo udržel lídr většiny dostihu Planteur’s Whisky o hlavu před Joganvillem (ž. Laube), tabuli s dvou a půl délkovým odstupem uzavřel jediný zástupce tuzemského chovu v poli startujících Averis (ž. Florian).

Druhým z mosteckých jedničkových vrcholů v neděli byl 94. ročník Českomoravské ceny (I. kat., 3+, 1 400 metrů, 150 000 Kč). Do startovacích boxů vstoupilo deset koní, mezi nimiž byl favoritem svěřenec Františka Holčáka Mr Right reprezentující barvy prezidenta JC ČR Dr. Charváta. Nejaktivnějším v poli startujících byl zpočátku reprezentant stáje Leram Beau Massagot (ž. Korečková), avšak když se v cílové rovině otevřela cesta pro do té doby ve středu pole schovaného obhájce loňského vítězství Mr Righta nebylo co řešit. Mr Right razantně akceleroval, přešel do vedení a bez větších potíží eliminoval i snahu Nieslanikova Lexceeda (ž. Rája) a triumfoval poosmnácté ve své kariéře, z toho podeváté ve velkokarlovickém tréninku Františka Holčáka. Mr Right zvítězil jistě o dvě a čtvrt délky před Lexceedem, třetí Efily (ž. René Koplík) ztrácela již čtyři a čtvrt délky, další jednu a tři čtvrtiny délky činil odstup čtvrté Benidiction (ž. Laube) a stejnou ztrátu měl na pátém místě Beau Massagot.

Dramatickou koncovku nabídla také dvojková Cena Jockey Clubu ČR (II. kat., 3+, 2 000 metrů, 90 000 Kč). V poli osmi koní byla po škrtu Eskerkhana favoritkou reprezentantka šampionské tréninkové centrály rodiny Vocáskových Tularka (ž. Verner). Šestá z Oaks a dvojnásobná srpnová vítězka dostihů III. kategorie si v dostihu počínala ambiciózně, žokej Verner ji již v oblouku do cílové roviny poslal do vedení a dlouho to vypadalo na pohodlný triumf, avšak za distancí předvedla raketové zrychlení Zdenkem Seménkou připravovaná Storm de Nuit vedená žokejem Adamem Florianem, metr za metrem náskok favoritky zmenšovala a na cílové pásce ji dokonce o krk předčila.

Dostihům dvouletých v nedělním Mostě pevnou rukou vládla trenérka šampionka Helena Vocásková – Albatrosově triumfu v Ceně zimního favorita předcházel triumf jeho tréninkového kolegy Francimora (ž. Foret) v Ceně EBF (III. kat., 2 l., 1 600 metrů, 60 000 Kč) pro nezvítězivší dvouleté, jejichž otcové byli pro připouštěcí sezónu 2016 registrováni v European Breeders Fund. Žokej Petr Foret bílého Free Eaglova syna poslal hned na protilehlé rovince do čela, zavedl pole do cílové roviny a zde jen kontroloval situaci. Francimor zvítězil jistě o dvě délky před debutujícím Swinging Thomasem (ž. Verner), který v koncovce o tři čtvrtiny délky předčil Sylvianu (ž. Florian).

Program závěrečného dne letošní sezóny na Hipodromu Most orámovaly handicapové dostihy. Úvodním dostihem odpoledne byla Cena Dostihového klubu (IV. kat., 3+, 1 400 metrů, 40 000 Kč), ve které se prosadil ten nejméně zkušený účastník, při třetím životním startu se premiérově triumfoval tříletý svěřenec trenérky Aleny Škráškové Captain Luka vedený velezkušeným žokejem Jiřím Palíkem. V těsném doběhu následující Podzimní mostecká míle (III. kat., 3+, 1 600 metrů, 60 000 Kč) se prosadila Ivanem Kubem připravovaná Derniera (ž. Verner) o krk před nejvíce zatíženým účastníkem dostihu Tropical Bondem (am. Kacerová). Napínavý doběh nabídla i vytrvalecká Cena společnosti Hipodrom Most a. s. (IV. kat., 3+, 2 200 metrů, 40 000 Kč), ve které favorizovaného Azbuka (ž. Chaloupka) silnou koncovkou o krk předstihla svěřenka Martina Pišla La Sarenne s žokejkou Kateřinou Hlubučkovou. A konečně posledním dostihem letošní mostecké sezóny byla Cena mladých talentů – dostih žáků a amatérů (V. kat., 3+, 2 000 metrů, 20 000 Kč), v níž se o půl délky před učilištním Latribem (žk. Sikorová) prosadila temperamentní Destiny Star, která sice cestou na start shodila svého jezdce žáka Lukáše Charváta, avšak nakonec se podařilo ji na start dostat včas.

S blížícím se koncem sezóny se do centra pozornosti stále více dostávají jednotlivé šampionáty, které budou letos premiérově vyhlášeny bezprostředně po skončení posledního dostihového dne letošní sezóny 16. listopadu 2019 na závodišti v Praze – Velké Chuchli v rámci Dne šampionů. Zatímco v Nutrin Cupu - šampionátu rovinových trenérů je situace poměrně jasná, když Helena Vocásková má před Václavem Lukou mladším náskok deseti vítězství a míří za obhajobou loňského titulu, mezi jezdci v rámci Lázně Poděbrady Cupu se v Mostě situace trochu zdramatizovala, když Jan Verner zvítězil dvakrát, zatímco aktuální lídr pořadí Adam Florian jen jednou, takže jeho aktuální náskok činí jen dvě vítězství při skóre 28:26.

 

Otakar Nový

Foto: Bohumil Křižan

Zpět na výpis