Přeskočit hlavičku a jít na obsah

Jockey Club České republiky

Slavíme 100 let
Menu

Ohlasy víkendu: Rekordy a úspěšná premiéra

7. 4. 2019  |  20:14

Za solidního počasí přišla na letošní českou dostihovou premiéru ve Velké Chuchli velice pěkná divácká návštěva. Ta sledovala dramatická souboje, až v šestém dostihu, 61. Velké dubnové ceně Factoringu České spořitelny na 1800 metrů, byl rozdíl mezi prvním a druhým koněm v cíli více než jedna délka.

Ohlasy víkendu: Rekordy a vydařená premiéra Zobrazit fotogalerii

Prvním bodem programu byl dostih dosud nestartujících tříletých na 1600 metrů, ve kterém se prosadila hnědka Darina, kterou pro DS Pegas připravuje Čestmír Olehla. Před předáním čestných cen se mu nechtělo moc hovořit. „Znáte to, první vítězství,“ odvětil zkušený trenér, který se v zimě přesunul ze Světlé Hory do Zhoře u Jihlavy. „Klisna bude asi lepším koněm, než jsme si mysleli,“ doplnil Olehla.

V sedle Dariny byl žokej Petr Foret. Pro něj skončilo odpoledne nešťastně. Gomba handicap absolvoval s Ultimate Fightem bez třmenů, po proběhnutí cílem spadl a zlomil si klíční kost. Sezóna tak pro něj dostává nechtěnou přestávku.

Tradiční vrchol prvního dostihového dne sezóny, Gomba handicap, jehož první ročník byl odběhnut již v roce 1924, potřetí za sebou dostih vyhrál Master of Gold reprezentující stáj TVD. Master of Gold se stal teprve třetím koněm historie, který vyhrál dostih třikrát za sebou. Prvním byl v třicátých letech 20. století Luxor a druhým v šedesátých letech Blatec. Na dalšího držitele hattricku jsme čekali dlouhých 54 let.

Master of Gold se zapsal do historie nejen počtem vítězství v Gomba handicapu, ale také nejrychlejším časem „sprinterské loterie“ v historii. Osm let starý rekord Line Honeyho vylepšil o 47 setin vteřiny. Trenér Grzegorz Wroblewski se po dostihu usmíval. „Věřil jsem, že vyhraje. Před sezónou jsem se přestěhoval do nových podmínek a kůň si s tím velmi dobře poradil. Dá se o něm říci, že je stejný jako trenér, čím starší tím lepší. Bude běhat do té doby, dokud já budu trénovat,“ nasadil široký úsměv Wroblewski.

V letech 2017 a 2018 vyhrál s Master of Goldem Szczepan Mazur, letos byl v sedle Jaromír Šafář. „Nejprve jsem se dohodl na angažmá s trenérem Šavujevem, jednal jsem s trenérem Holčákem, ale týden před dostihem jsem se dohodl s Gregem Wroblewskim,“ vysvětloval Šafář, jak se dostal do sedla trojnásobného vítěze. K dostihu samotnému dodal: „Já jsem měl průběh, jaký jsem si představoval, i když šla na mě klisna, věděl jsem, že Master of Gold dokáže přidat v posledních 200 metrech i z ničeho.“ Šafář si připsal ještě jedno vítězství v posledním dostihu.

Nejvyšší dotací se mohla pochlubit Velká dubnová cena, ve které byl desetinovým favoritem Black Canyon a svou roli bezmála o dvě délky splnil. Také on vylepšil rekordní tabulky, nejen dostihy, ale také chuchelské dráhy na 1800 metrů. Dosavadní maximum Dally Hit vylepšil o 3 setiny. Čestmír Olehla byl po doběhu už o poznání hovornější. „Když se zranil Petr Foret neměl jsem z toho zrovna nejlepší pocit,“ sdělil. „Tady moc dostihů na 1800 až 2000 metrů není, proto bude mířit do Francie i když tam není jednoduché se prosadit. Majitel je odborník, a tak naše cíle pro letošní rok bere hodně realisticky i z pohledu klasického ročníku. Jsem rád, že se nám vstup do sezóny podařil.“

V sedle Black Canyona, který si připsal sedmé životní vítězství, nahradil zraněného Petra Foreta ambiciózní Adam Florian. „O svém startu jsem se dozvěděl pět minut před startem dostihu a byl jsem hodně nervózní. S trenérem jsme se v paddocku bavili o detailech, které jsem se snažil dodržet,“ říkal spokojený Florian, pro kterého to bylo první jedničkové vítězství kariéry. „Je to Petrův kůň, jsem rád, že to takto dopadlo. Vyhovovalo nám tempo a je to velký profík a v dostihu si to udělá sám.“

Petr Malík (bda)

Foto z Velké Chuchle 7. dubna 2019: Bohumil Křižan

Související články

Zpět na výpis