Přeskočit hlavičku a jít na obsah

Jockey Club České republiky

Slavíme 100 let
Menu

Ohlasy víkendu: Slušovická jubilea a po dvou letech úspěšná dvojice Š

20. 5. 2019  |  05:36

Slušovická dráha, které vévodí budova s typickým sudem, poprvé ožila dostihovým dnem v srpnu 1981. V sobotu byla na Moravě zahájena 39. sezóna devíti dostihy. Tři z nich z nich byly z pohledu historie kulaté.

Ohlasy víkendu: Slušovická jubilea a po dvou letech úspěšná dvojice Š Zobrazit fotogalerii

Slušovicím patří čtvrté místo v historické tabulce uspořádaných dostihů od roku 1920. Nepřekonatelné je první místo Velké Chuchle, na druhém místě jsou Karlovy Vary, třetí příčka patří Pardubicím a na čtvrté jsou Slušovice zhruba s polovičním počtem klání, co „centrální“ překážková dráha. Jaká jubilea se ve Slušovicích v sobotu slavila?

500. překážkový dostih – Hned první bod programu byl jubilejním 500. překážkovým v kariéře dráhy. Do historie se tak zapsala tmavá hnědka Sai Fei, kterou trenér Antonín Novák nasedlal pro Marcela Nováka. Trenér z Malé Morávky se tak dotáhl na nejúspěšnějšího slušovické trenéra překážkových dostihů v novém miléniu, Františka Holčáka. Oba oslavili devět výher v překážkových kláních.

1800. cvalový dostih – Čtvrtý bod programu, Cena Zlínského kraje, steeplechase na 3600 metrů byla celkově 1800. cvalovým dostihem ve Slušovicích. Více dostihů bylo odběhnuto jen na třech výše zmíněných drahách. Zásluhou šestiletého hnědáka Kubaliho se z vítězství radovali Radek Holčák, žokej Marek Stromský a stáj Vasury Kolesa. Průměr dostihů činí více než 47 dostihů za rok, což znamená pět až šest dní v každém roce. Nejbohatším rokem na slušovické dostihy byl 1991, kdy se jich uskutečnilo 107, o 12 let později se jich konalo při jediném dostihovém dni sedm. To jsou kajní hodnoty moravské dráhy.

1300. rovinový dostih – O půl hodiny později byl zaokrouhlen i počet rovinových dostihů. Cena společnosti Štec SVT byla rovinou s číslem 1300. Tento počet řadí Slušovice na třetí místo za Velkou Chuchli a Karlovy Vary. Jméno vítězky? Tříletá Diana Jape, svěřenkyně trenérky Heleny Vocáskové v sedle s Michalem Hroudou.

Možná můžete namítnout, že tři jubilea v jeden dostihový den nejsou nic zvláštního. Zde musím oponovat. Další stovka cvalových dostihů bude oslavena zřejmě v roce 2021, stovka rovinová možná až začátkem roku 2022 a stovka překážková, to je tak na šest až sedm sezón.

Jediným dostihem první kategorie třetího květnového víkendu byla nedělní Velká květnová cena na 1600 metrů, která se běžela po sedmdesáté. Na startu bylo devět koní. Podle sázkových kurzů byl favoritem Zock (4,75:1), ale tomu dostih nevyšel podle představ. V dramatické koncovce se prosadil Cape Freedom (5:1), kterého připravuje Arslangirej Šavujev a v sedle byl Jaromír Šafář. Stejná dvojice slavila ve stejném dostihu před dvěma roky zásluhou Aldara.

Arslangirej Šavujev byl po doběhu spokojený. „Všechno bylo v dostihu v pořádku, v úvodu to bylo rychlé, ale to byl schován a potom se velmi dobře protáhl na bariéře a zvítězil.“ Cape Fredom se v letošním roce představil na dráze podruhé. První dubnovou neděli byl druhý ve Velké dubnové za Black Cayonem. Tentokrát za sebou nechal jiného reprezentanta DS Pegas, Noble Cliffse o pouhý krk. „Tempo bylo rychlé, ale to je dobré, to se vždy oddělí dobří koně od ostatních, jinak jsem měl bezproblémový průběh,“ dodal žokej Jaromír Šafář.

S Cape Freedom chtěl Šavujev cestovat do Francie, ale po vítězství si svůj plán rozmyslí. „Je to u nás jedničkový vítěz, a to by musel do listed a tam je velká konkurence, proto bude nejspíš startovat na míli v rámci derby dne.“ Ptáte se jaká je pro hnědáka Cape Fredom ideální distance? „Asi 1800 metrů, ale 1600 také dokázal zvládnout,“ doplnil trenér.

Petr Malík

Foto: Bohumil Křižan

Zpět na výpis