Přeskočit hlavičku a jít na obsah

Jockey Club České republiky

Slavíme 100 let
Menu

Pátý ročník Evropského poháru žokejů pro Christopha Soumillona

29. 9. 2019  |  23:57

Před posledním dostihem zařazeným do Evropského poháru žokejů, EJC Middle, ztrácela belgická hvězda odpoledne Christophe Soumillon na Nizozemce Adrie de Vriese 8 bodů. Počty byly jasné, Soumillon musí vyhrát a de Vries musí skončit čtvrtý a horší, jinak Soumillon nad hlavu velký pohár nezvedne.

Pátý ročník Evropského poháru žokejů pro Christopha Soumillona Zobrazit fotogalerii

Osmiletý Wireless reprezentující stáj Leram se v EJC Middle na 1800 metrů loučil s bohatou kariérou, měl napravit tři týdny staré selhání ve Velké ceně Prahy. Už v paddocku na sebe poutal pozornost, aby na něj diváci nezapomněli až bude působit v napajedelském hřebčíně. Soumillon se do jeho sedla mohl vyšvihnout až na dráze, co se ho snažil zpacifikovat i trenér Václav Luka. Do startovního zařízení vstoupil Wireless jako druhý favorit za Běloušem Torque Powerem. Ani protilehlá rovinka nebyla ideální, navíc na čele byl Doinyo s de Vrisem, který tak měl trumfy v ruce. 

Při točení do cílové roviny se ovšem situace změnila. Ve Wirelessovi bouchly saze jako v nejlepších dnech jeho kariéry, navíc Christophe Soumillon mu našel ideální stopu. Naopak Doinyo pomalu hasl, a tím i Nizozemcovy šance na triumf. U cílového mezníku byl Wireless první a obhájil tak triumf z loňského roku. Hvězdný Belgičan tak mohl slavit vítězství v pátém ročníku Evropského poháru žokejů. Velkou Chuchlí zněla asi poprvé v historii belgická hymna a Soumillon byl hrdý. „Mnohokrát po mých vítězstvích zní francouzská hymna, mám francouzskou manželku, otec je Francouz, ale jsem na Belgii hrdý a jsem rád za vlajku i hymnu,“ sděloval spokojený žokej, který po triumfu odhodil divákům brýle i rukavice. 

Evropský pohár žokejů 2019 končil obrovsky emotivním příběhem. „Životní kůň. Sice zatím slzy nebyly, ale je to velmi emotivní, všichni to viděli a nakonec vítězství,“ jen utrousil majitel Wirelesse Milan Kříž. Wireless většinu své kariéry v českém tréninku startoval na black-type scéně a šestkrát se umístil mezi prvními třemi. 

Celkem se Soumillon představil chuchelskému publiku pětkrát, nevyhrál jen v posledním bodě programu, ale i s dvouletým Ratem, reprezentantem DS v Gerschově memoriálu na 1400 metrů. Rate se poprvé představil českému publiku a hned dosáhl suverénního vítězství. V polovině cílové roviny odešel od svých soupeřů a v cíli měl k dobru sedm délek. „Zatím vyhrává svou třídou, není to ani ranný, ani krátký kůň. Těším se na příští rok, měl by to být dobrý vytrvalec,“ sdělil trenér Čestmír Olehla

Vrcholem programu byl Leram EJC Million na 1400 metrů, který vyšel lépe koním připravovaným v zahraničí. Ryzáka Zocka jsme sledovali ve Velké Chuchli ještě v červnu v barvám stáje Joly, ale od konce srpna je připravován ve Francii a daří se mu náramně. Před dvěma týdny vyhrál Longchamp a nyní dokázal na triumf navázat. V jeho sedle byl Eduardo Pedroza, který ho dovedl k vítězství v Simsonově ceně před třemi lety. Druhé místo si připsal Janem Korpasem připravovaný Call Me Mister a trojici nejlepších doplnil obhájce vítězství Troizilet

Adrie de Vries měl nakročeno k vítězství díky vítězství s Orleanem trenérky Pejškové v jednom z rámcových dostihů a poté díky vítězství s tříletým Monptim v EJC Long na 2400 metrů. Cílová rovinka tohoto dostihu to byl nejprve velký souboj Ramssia a Darkolvy, ale v posledních desítkách metrů měl nejvíce sil právě Monpti, který sedmý životní start proměnil ve čtvrté vítězství. Jediné vítězství pro českého žokeje v rámci šesti dostihů zařazených do Evropského poháru žokejů byl triumf Jiřího Palíka v prvním ze dvou rámcových dostihů zařazených do EJC. 

Konečné pořadí 5. ročníku Evropského poháru žokejů:

1. Christophe Soumillon (Belgie) 24 bodů,

2. Adrie de Vries (Nizozemí) 22 bodů,

3. Eduardo Pedroza (Panama) 16 bodů,

4. Per-Andres Graberg (Švédsko)14 bodů,

5. Václav Janáček (ČR) 13 bodů,

6. Jiří Palík (ČR) 11 bodů,

7. Filip Minařík (ČR) 10 bodů,

8. Antoine Hamelin (Francie) 10 bodů,

9. Bajuržan Murzabajev (Kazachstán) 9 bodů,

10. Colm O’Donoghue (Irsko) 7 bodů,

11. Roberto-Carlos Montenegro (Španělsko) 2 body.

 

Petr Malík

Foto: Ivan Krejza

Zpět na výpis