Přeskočit hlavičku a jít na obsah

Jockey Club České republiky

Slavíme 100 let
Menu

Prodloužený víkend s posledními jedničkovými vítězi letošní sezóny

29. 10. 2019  |  06:45

O uplynulém prodlouženém víkendu se uskutečnily tři dostihové dny. S letošní sezónou se rozloučily dostihové dráhy v Pardubicích a Slušovicích, poslední rovinový dostih I. kategorie hostilo závodiště v Praze – Velké Chuchli.

Prodloužený víkend s posledními jedničkovými vítězi letošní sezóny

V sobotu se Závěrečným dostihovým dnem se sezónou loučilo závodiště v Pardubicích. Na programu bylo celkem sedm dostihů, mezi nimiž nejvýznamnějším byl dvojkový cross Cena města Pardubic (stch cc II. kat., 5+, 4 200 metrů, 120 000 Kč). V tomto dostihu se po škrtu Hubala představilo sedm koní, do cíle se však dostali jen čtyři. Poměrně překvapivě zvítězil svěřenec Jany Novákové Tamas v sedle s vítězem letošní Velké pardubické Josefem Bartošem dvě a půl délky před Zatarem (ž. Novák), favorizovaný Peintre Elusif (ž. Faltejsek) v koncovce nestačil na více než na čtyři délky vzdálené třetí místo, když stejným rozdílem porazil pouze většinu dostihu tempo diktujícího New Finche (ž. Myška).

Trojnásobný vítěz Velké pardubické Josef Bartoš v sobotu k triumfu v hlavním dostihu přidal i vítězství s jedenáctiletým rekonvalescentem Usockem, který navázal na své triumfy z první poloviny roku 2017 vítězstvím v Ceně společnosti Charvát Group s. r. o. (stch cc IV. kat., 5+, 3 400 metrů, 60 000 Kč). Dvakrát se z vítězství v rámci nádherného sobotního odpoledne radovali i žokejové Lukáš Matuský a Marcel Novák. Lukáš Matuský nejprve vítězně provedl cílem Ceny Theophila – vítěze 129. ročníku Velké pardubické se Slavia pojišťovnou (stch cc III. kat., 5+, 4 000 metrů, 90 000 Kč) svěřence slovenského trenéra Jaroslava Brečky Kaiserwalzera a poté se v závěrečné Ceně správce dráhy Pardubického závodiště (stch cc IV. kat., 4l., 3 400 metrů, 60 000 Kč) radoval z těsného triumfu, když se svěřenecem Veroniky Lempochnerové Motivem po tuhém boji o krk porazili favorizovaného Laverna (ž. Novák). Vedoucí muž jezdeckého šampionátu nad překážkami žokej Marcel Novák v sobotu navýšil svůj náskok v čele tohoto šampionátu před Janem Faltejskem na čtyři vítězství, když nejprve v úvodních proutěnkách Ceně za podpory firmy daňového poradce Ing. Petra Beneše Pardubice (pp IV. kat., 3 l., 3 200 metrů, 60 000 Kč) zvítězil se svěřencem své partnerky Lenky Kvapilové La Coralem a posléze přidal další vítězství s Hanou Kabelkovou připravovaným Lad Inem, který předvedl „one horse show“ vrcholící dvanáctidélkovým zadrženým triumfem v Ceně za podpory BK JIP Pardubice (stch cc IV. kat., 5+, 4 300 metrů, 60 000 Kč).

Vrcholem nedělního odpoledne na závodišti v Praze – Velké Chuchli byl poslední jedničkový rovinový dostih letošní sezóny, kterým byl 99. ročník supervytrvalecké Ceny prezidenta republiky (I. kat., 3+, 3 200 metrů, 200 000 Kč). V poli sedmi koní roli favorita potvrdil svěřenec Pavla Tůmy Dominique vedený žokejem Janem Vernerem, když zvítězil jistě o jeden a čtvrt délky před Ile Jones (ž. Korečková), třetí That’s my Girl ztrácela ještě o délku více. Jan Verner díky tomu vítězství snížil svůj odstup v rovinovém jezdeckém šampionátu na vedoucího Adama Floriana na rozdíl jediného vítězství. Osobností nedělního dostihového odpoledne ve Velké Chuchli však byl žokej Jiří Chaloupka, který zaznamenal vítězný hattrick – nejprve se svými svěřenci Petingo Dancerem a Paladdiem zvítězil v handicapech nižších kategorií a poté triumfoval i s Pavlem Tůmou připravovaným Res Judicatou v 13. ročníku Ceny běloušů CK Martin Tour (II. kat., 3+ b., 1 600 metrů, 100 000 Kč) v novém rekordu dostihu, když o tři čtvrtiny délky porazili Dark Absolu (Petrlík).

O svátečním pondělí vyvrcholila letošní dostihová sezóna na centrálním moravském závodišti ve Slušovicích dostihovým dnem, jehož vrcholem byly dva překážkové dostihy první kategorie, jež byly zároveň i posledními překážkovými měřeními sil nejvyšší kategorie v této sezóně.  Chronologicky prvním z nich byl 2. ročník Ceny Sergeant Thundera (stch I. kat., 4+, 3 200 metrů, 150 000 Kč), ve kterém se bez problémů prosadil svěřenec Zdeňka Seménky Qiunze de la Rose vedený žokejem Janem Faltejskem, když zvítězil o čtyři délky před Torgonem (ž. Liška). A právě žokej Jan Faltejsek se radoval i po druhém z dvojice jedničkových vrcholů, kterým byla 37. Velká slušovická steeplechase společnosti D Plast, a. s. věnovaná památce pana Františka Čuby (stch I. kat., 5+, 5 200 metrů, 150 000 Kč), když vítězně provedl cílem Stanislavem Popelkou připravovaného Larizana, který zvítězil velmi lehce o čtyři a půl délky před Paretem (ž. Novák). Díky těmto dvěma triumfům se žokej Faltejsek v průběžném pořadí překážkového jezdeckého šampionátu opět přiblížil na rozdíl dvou čárek k vedoucímu Marcelu Novákovi, který v pondělí „nebodoval“ a vzhledem k tomu, že do konce sezóny zbývá ještě pět překážkových dostihů v Kolesách, situace je stále otevřená. V rovinovém jezdeckém šampionátu Lázně Poděbrady Cup vedoucí Adam Florian v pondělí opět navýšil svůj náskok před ve Slušovivích absentujícím Janem Vernerem na dvě vítězství, když se v nejlépe dotovaném rovinovém dostihu pondělního odpoledne Ceně EBF (III. kat., 2 l., 1 800 metrů, 60 000 Kč) prosadil v sedle Radkem Holčákem připravovaného Renasiho.

Otakar Nový

Foto: Bohumil Křižan

Zpět na výpis