Přeskočit hlavičku a jít na obsah

Jockey Club České republiky

Slavíme 100 let
Menu

Torque Power a Ramssio hlavními postavami chuchelského návratu

9. 9. 2019  |  06:28

Letní dostihová přestávka je definitivně minulostí, což potvrdil návrat dostihového dění do Velké Chuchle. Letošní devátý dostihový den v metropoli nabídl dva vrcholy a oba byly velmi zajímavé. V závěrečné sezónní klasice, St. Legeru, se prosadil jeden ze spolufavoritů Ramssio ze stáje Hrubý, zarážející byl jeho náskok u cílového mezníku, 10 délek.

Torque Power a Ramssio hlavními postavami chuchelského návratu Zobrazit fotogalerii

Cílová rovinka 2800 metrů dlouhé klasiky to bylo Ramssiovo defilé. Jan Verner ho jen pobídl, aby nekoukal po divácích. „Když se dostal do vedení začal trochu koukat, proto jsem ho pobídl, ale kdybych mu dal bičem, tak ho soupeři nevidí,“ sděloval spokojený Verner. Ramssio absolvoval po Velké jarní ceně, Českém derby i St. Leger. V prvních dvou klasikách patřil mezi nejlepší (třetí a čtvrtý), ale dočkal se až v nejdelší klasice, kde soupeře zdemoloval. Podle sázkových kurzů mu měl šlapat na paty Angkor Wat, ale ten doběhl až čtvrtý s odstupem více než 12 délek.

Závěrečná klasika sezóny nebyl žádný courák, o solidní tempo se staral s nejnižším číslem startující DalandiRadkem Koplíkem (výsledný čas zaostal o 44 setin za rekordem dostihu). Ramssio se držel na třetím místě a nikam se nehnal. Po zatočení do cílové roviny stáhl Verner Ramssia na vnější bariéru a upaloval k cíli. Výsledkem byl propastný náskok deseti délek. „Konkurenci doslova zdemoloval,“ usmíval se trenér Václav Luka, prokterého to bylo šesté klasické vítězství na českém území, společně se zahraničím již dvanácté.

Žádný další start pro Ramssia Václav Luka připravený nemá. „Nevím, kdy bude startovat, ale věřím, že to mohou být ještě jeden nebo starty. Je přihlášen do EJC, nebo do slovenského St. Legeru. Mám tam ovšem i další koně.“ Ramssio se letos na dráze představil popáté a podruhé vyhrál. „Je to velmi pohodový kůň, má trochu problémy se zády, proto ho jezdí lehké váhy, především dívky,“ doplnil trenér z jihočeských Bošovic. Triumf v nejdelší klasice si zopakoval po dvou letech, v roce 2017 triumfoval napravený Nagano Gold.

Mílařský vrchol sezóny, Velkou cenu Prahy vyhrál tříletý Torque Power, který stejně jako Ramssio potvrdil výborný výkon z Francie. Svěřenec Arslangireje Šavujeva startoval v srpnu ve Vichy, kde obsadil druhé místo. „Žokeji Veronovi se velmi líbil, tak se tam vrátíme, ale až v příštím roce, letos se představí jen při Evropském poháru žokejů,“ sdělil trenér z Krabčic, pro kterého to bylo již čtvrté vítězství ve Velké ceně Prahy (1991 – Emin, 2013 – Dux Scholar a 2014 – Limario). Ramssio se na klasiku rozcvičil v Deauville třetím místem.

U cílového sloupku byl Torque Power o tři čtvrtě délky před výborně finišujícím Sagarem. V sedle koně reprezentujícího stáj Valentina Buchtojarova byl žokej Radek Koplík a pro něj triumf nebyl překvapením. „Na Torque Powera jsem se těšil, viděl jsem jeho dostih ve Vichy, kde podal velmi dobrý výkon. Vím, že Wireless již není nejlepší formě a musel by se stát zázrak, aby mladší koně porazil. Věřil jsem ve vítězství, už když jsem si na něj sednul.“

V průběhu dostihu se sice Torque Power pohyboval v zadní části pole, ale cílovou rovinu seběhl perfektně a dostal se před všechny své soupeře. „Torque Power po startu nestíhá, proto je v první části dostihu vždy v zadní části pole,“ doplnil trenér Arslangirej Šavujev. Start ve Velké ceně Prahy byl pro bělouše již sedmým v letošním roce a potřetí zvítězil. Třetí honorář v prestižním dostihu vybojoval Father Frost o nos před favorizovaným Wirelessem, který se snažil útočit středem dráhy. Tabuli uzavřela obhájkyně vítězství Saša.

Zajímavostí je, že oba vítězové prestižních dostihů odstartovali se startovním číslem 7.

(bda)

Foto: Bohumil Křižan

Zpět na výpis