Přeskočit hlavičku a jít na obsah

Jockey Club České republiky

Slavíme 100 let
Menu

Večer šampiónů uzavřel tuzemský dostihový rok

9. 11. 2019  |  19:39

Sedm dostihů ve Velké Chuchli a následný Večer šampionů uzavřel tuzemský dostihový rok 2019. Po 52 dostihových dnech a celkem po 402 dostizích. K žádným podstatným změnám v šampionátech nedošlo. Jan Verner se neprosadil, a tak rovinovým jezdcem šampiónem se stal Adam Florian. Až do posledního dostihu se mezi trenéry bojovalo o třetí místo v šampionátu. Před závěrečným dnem k němu měl nejblíž Pavel Tůma, ale dva triumfy koní připravovaných Miroslavem Nieslanikem, znamenají, že třetí příčka patří právě trenéru oranžovobílých barev.

Večer šampiónů uzavřel tuzemský dostihový rok Zobrazit fotogalerii

Poprvé si šel Nieslanik pro čestné ceny po vítězství Sylviany mezi dvouletými, ale definitivní razítko na bronzovou příčku v šampionátu dal v závěrečném klání tříletý hnědák Shedir s Michaelou Musialovou

Definitivní rozuzlení jezdeckého šampionátu přišlo po pátém dostihu, Listopadovém handicapu na 1600 metrů. Verner s Dernierou doběh pátého bodu programu uzavřel, a tak Florianův náskok tří čárek už nemohl dohnat. „Ani jsem si to neuvědomil, až mi to řekl Pinďa Janáček u paddocku, že jsem šampionem,“ sděloval krátce po vstupu do vážnice po pátém dostihu Florian. „Až poslední měsíc jsem si uvědomoval, že budu bojovat o šampionát, když jsem minulý týden po Kolesách vedl o tři před Honzikem Vernerem, tak jsem věřil, že bych mohl vyhrát,“ doplnil. 

Šampionský titul je pro Floriana vyústění posledních dvou výborných sezón. Loni si připsal na své konto 21 triumfů, letos jej ještě o 15 zásahů vylepšil, navíc poprvé vyhrál dostih nejvyšší kategorie a stal žokejem. „Vážím si každého letošního vítězství, jsem rád, že jsem dosáhl na první jedničkové vítězství s Black Canyonem a jsem rád, že se mi podařilo vyhrát významný dostih v Budapešti, nebo v Bratislavě,“ zamyslel se na dostihovým rokem 2019 Florian.

Z dění na dostihové dráze byla největší pozornost upřena na čtvrtý ročník Pražského zimního favorita na 1800 metrů. Potřetí se stal vítězným jezdcem žokej Petr Foret, v roce 2016 se prosadil s Black Canyonem, o rok později s Black Bardem a tentokrát přivedl k vítězství 10:1 nabízeného Suprtupl ze stáje Englicovi a Kulhánkovi. „Toto vítězství bylo nejméně očekávané ze všech tří, v předchozích dvou případech jsem jezdil favority,“ sděloval po dostihu Petr Foret. 

Petr Foret se Suprtuplem udával tempo od poloviny protilehlé roviny, když se někomu z devíti soupeřů nechtělo do čela. I když dráha při loučení byla mnohem měkčí než obvykle, Suprtupl vedení udržel o necelou délku před Ruselem a třetí místo vybojoval Swinging Thomas. Žokej Petr Foret potvrdil, že rozhodla půda. „Na pevnější půdě by dostih vypadal jinak, ale potvrdil své bojovné srdce.“ O tom, že půda byla měkká svědčí i čas vítěze, 1:59,57 je nejpomalejší v krátké historii dostihu.

Z jezdců zažil nejpovedenější odpoledne žokej Václav Janáček, působící ve Španělsku, který vyhrál dvakrát a letošní tuzemskou sezónu zakončil se šesti úspěchy ve druhé desítce tuzemských jezdců. 

 

Šampioni sezóny 2019

Rovinový jezdec: Adam Florian 

Rovinový trenér: Helena Vocásková

Překážkový jezdec: Marcel Novák

Překážkový trenér: Josef Váňa st. 

Jezdec-amatér na rovině: Jindřich Fabris

Jezdec-amatér na překážkách: Michal Mikšovský

Jezdec-žák na rovině: David Liška 

Vítěz Pony ligy za podpory JC ČR: Lea Petrlíková

 

Petr Malík (bda)

Zpět na výpis