Přeskočit hlavičku a jít na obsah

Jockey Club České republiky

Slavíme 100 let
Menu

Velká Chuchle: Opasan a Faliraki si řekli o pozornost v blížících se klasikách

20. 7. 2020  |  06:53

Jediným tuzemským dostihovým dnem uplynulého víkendu bylo dostihové odpoledne v Chuchle Aréně Praha, kde se v rámci programu tzv. Family Day určeného pro rodiny s dětmi uskutečnilo hned deset dostihů. Nejvýznamnějšími z nich byly přípravné dostihy na obě vytrvalecké klasiky – v Ceně tříletých klisen, posledním velkým testem před srpnovými Oaks se prosadila svěřenka Pavla Tůmy Faliraki (ž. Verner) a v Memoriálu Dr. Frankenbergera výkonnostní progres z květnových Varů potvrdil slovenský Opasan (ž. Koplík) a zařadil mezi nejvážnější uchazeče o triumf v jubilejním 100. ročníku Českého derby.

Velká Chuchle: Opasan a Faliraki si řekli o pozornost v blížících se klasikách Zobrazit fotogalerii

Poslední předzkouškou před tuzemskou analogií klisnám vyhrazených vytrvaleckých Oaks bývala v rámci derby dne obvykle konaná Cena hřebčína Napajedla, avšak nejznámnější tuzemský hřebčín se na pořádání tohoto dostihu nijak nepodílí již několik let a letos v důsledku epidemie koronaviru Covid – 19 došlo i k posunu tradičního termínu. Nicméně v 41. ročníku Ceny tříletých klisen (I. kat., 3 l., kl., 2 200 metrů, 150 000 Kč) se představilo třináct klisen, mezi nimiž si o pozici předběžné favoritky klasických Oaks, které se v Karlových Varech uskuteční 9. srpna, řekla Pavlem Tůmou pro stáj Dr. Charváta připravovaná Faliraki, která pod žokejem Janem Vernerem napodobila svojí matku French Quebec, jež v tomto dostihu zvítězila v roce 2012. Faliraki zvítězila jistě o tři čtvrtiny délky Sylvianou (ž. Rája), o hlavu třetí finišovala slovenská Eyes on You (ž. Línek), čtvrtá s odstupem jedná a půl délky doběhla Barthesa (ž. Lukášek) a další tři čtvrtiny délky zpět tabuli uzavřela Loriana of Jape (ž. Palík).

Druhým z významných trialů před zářijovým 100. ročníkem Českého derby byl 34. ročník Memoriálu JUDR. Otakara Frankenbergera (I. kat., 3 l., 2 200 metrů, 150 000 Kč), který letos opustil svůj květnový termín a na pražskou dráhu se vrátil po osmnácti letech. Do dostihu po dvou škrtech odstartovalo čtrnáct koní a mezi nimi lehoučkým pětidélkovým vítězstvím svůj klasický potenciál naznačený již v květnu v Karlových Varech potvrdil slovenský host Opasan (ž. Koplík) – po květnovém vítězství ho jeho realizační tým dohlásil do Českého derby a sobotní výkon potvrdil oprávněnost tohoto kroku. Opasan zvítězil velmi lehce o pět délek před Ruselem (ž. Rája), třetí s odstupem dvou a čtvrt délky finišoval Cote Jardin (ž. Chaloupka) o půl délky před Polish Kingem (ž. Janáček) a se stejným odstupem pátý dokončil sázkaři favorizovaný Zoheyr (ž. Palík). Opasanův trenér Josef Chodúr po dostihu uvedl, že příštím startem jeho svěřence bude až derby, na jeho souboj s vítězem VJC Ratem si tedy budeme muset počkat až do vrcholu sezóny, který se ve Velké Chuchli uskuteční 6. září.

Na programu byl i první z významných dostihů pro dvouleté koně v letošní sezóně – Simsonova cena (II. kat., 2 l., 1 200 metrů, 100 000 Kč), ve které se prosadila debutující svěřenka Václava Luky mladšího Muguruza  v sedle s jezdeckou hvězdou odpoledne česko – slovensko – španělským multišampionem Václavem Janáčkem. Stáj Leram Milana Kříže reprezentující debutantantka v dostihu zvítězila o jeden a čtvrt délky před lepší z dvojice vyslanců šampionské centrály Heleny Vocáskové Gianninou (ž. Lukášek), která stejným rozdílem porazila tréninkového kolegu Kmotra (B. Ferhanov).

Červencovém handicapu (II. kat., 3+, 1 200 metrů, 90 000 Kč) změřili své síly sprinteři, v poli jednácti koní nakonec zvítězil nejstarší účastník dostihu, Miroslavem Nieslanikem připravovaný Lexceed, který v sedle s žokejem Janem Rájou po tuhém boji o krk porazil Berouyine vedenou Michaelou Musialovou.

Zbytek programu sobotního odpoledne tvořily handicapové dostihy nižších kategorií.  S Finigou trenéra Ludvíka Harise v Ceně Klokánku Chodov (IV. kat., 3+, 1 800 metrů, 40 000 Kč) a se svěřencem slovenského trenéra Jaroslava Hanáčka WhistledownthewindCeně Klokánku Štěrboholy (IV. kat., 3 l., 1 600 metrů, 40 000 Kč) se prosadil žokej Jan Verner, který tak v rámci odpoledne oslavil hattrick. V úvodní  Ceně Fontana Watercoopers (III. kat., 3+, 1 200 metrů, 60 000 Kč) se prosadila Václavem Lukou mladším připravovaná Aniela, v jejímž sedle druhého životního vítězství dosáhla žákyně Agáta Čermáková. Amatérka Sabina Mokrošová s Coltynem v tomto dostihu nestihla více než délku vzdálené druhé místo, avšak v Ceně Fondu ohrožených dětí (III. kat., 3+, 2 600 metrů, 60 000 Kč) si s Orpheem trenéra Zdeňka Seménky vše  vynahradila a připsala si již čtvrté letošní vítězství. V Ceně Klokánku Hostivice (IV. kat., 3+, 1 800 metrů, 40 000 Kč) triumfovala Bonanza Gold trenéra Petra Kantka vedená Martinou Havelkovou a v závěrečné Ceně kurýrní služby Messenger roli favoritky lehce potvrdila Allanem Petlíkem připravovaná Rabbit Breath v sedle žokejem Tomášem Lukáškem.  

Otakar Nový

Foto: Bohumil Křižan

Zpět na výpis