Přeskočit hlavičku a jít na obsah

Jockey Club České republiky

Slavíme 100 let
Menu

Víkend ve znamení sériových vítězů

12. 8. 2019  |  23:41

O víkendu se tuzemské dostihové dění soustředilo především do Pardubic, kde se v sobotu uskutečnil III. kvalifikační dostih na letošní 129. ročník Velké pardubické, která bude mít nového sponzora a to pojišťovnu Slavia. Již čtvrtý triumf v kvalifikačním dostihu si připsal nový „král kvalifikací“ Ange Guardian, jenž si zároveň udržuje letošní neporazitelnost. I v nedělních Netolicích byl hlavním dostihem cross a to Velká cena Galopp News – Velká cena Netolic, ve které se prosadil dvanáctiletý veterán Gejzir, jenž letos kraluje hlavním dostihům na provinčních závodištích. Třetí sériovou vítězkou, která se o víkendu představila byla Famous Valley, která v Budapešti na proutěných překážkách zaznamenala desáté vítězství v nepřerušené řadě, čímž se vytvořila nový český rekord.

Víkend ve znamení sériových vítězů Zobrazit fotogalerii

Vrcholem sobotního dostihového dne na závodišti v Pardubicích byla Cena firmy Chládek a Tintěra, Pardubice a.s. – III. kvalifikace na 129. Velkou pardubickou se Slavia pojišťovnou (stch cc NL, 5+, 5 800 metrů, 400 000 Kč). Na start se postavilo devět koní, favority byli dva svěřenci trenéra Josefa Váni staršího. Vítěz Velké pardubické 2017 No Time To Lose vyzval k souboji vítěze dvou loňských a jedné letošní kvalifikace a vítěze Úvodní cross country Koroka Ange Guardiana.

Tempo dostihu podle očekávání udával Bridgeur s žokejem Jaroslavem Myškou, který ale ve finiši podlehl oběma favoritům. A to i přes to, že pozdější vítěz kvalifikačního dostihu Ange Guardian ještě při nabíhání na travnatý ovál cválal na posledním místě. Podobný finiš předvedl i No Time To Lose, pro kterého to bylo první „proběhnutí“ v sezoně.

Ange Guardian vyhrál už čtvrtou kvalifikaci, pokaždé v sedle s jiným jezdcem, tentokrát to byl Lukáš Matuský. „Koník byl dneska v průběhu dostihu takový laxní, tak jsem ho nechal v klidu cválat a skákat. Na Havlově skoku jsme se dostali mezi koně, ale nechtěl mi moc akceptovat to tempo. Tak jsem si ještě počkal. Pak mi za to chytnul a mašíroval až domů,“ komentoval průběh dostihu vítězný žokej.

Spokojený byl i trenér obou koní Josef Váňa starší, podle kterého kvalifikační dostih dopadl nad očekávání. „Že tam máme nejlepší koně, to jsme věděli. Ale museli jsme vyhrát proti koním, kteří byli v loňské Velké pardubické dobří. Jsem rád, že to tak dopadlo. Hlavně bych si ale přál, aby koně teď byli zdraví a mohli jsme v klidu připravovat na Velkou pardubickou.“ V jezdeckém obsazení už má Josef Váňa taky jasno. „Byl bych rád, kdy Ange Guardiana jezdil Jiří Kousek. A u No Time To Lose a Honzy Kratochvíla není ke změnám důvod.“

Za Bridgeurem došli čtvrtý Stretton (ž. Jan Faltejsek), pátý Chicname de Cotte (ž. Jordan Duchene) a za nimi Mahony (ž. Niklas Lovén), Ribelino (ž. Andrew Glassonbury) a Templář (Jan Odložil). Nedokončil Player (ž. Marcel Novák), který ale na přihláškách do Velké pardubické nefiguruje – nicméně kvalifikační dostih zvládl už v květnu.

Druhým vrcholem pardubické letní soboty byla Cena Peruána (stch cc II. kat., 5+, 5 200 metrů, 120 000 Kč). Favority v ní byli opět svěřenci trenéra Josefa Váni staršího. Zkušený Zarif a také Theophilos, který ale nedokončil červnovou kvalifikaci na 129. Velkou pardubickou se Slavia pojišťovnou. Právě druhý jmenovaný dostih II. kategorie na 5200 metrů pod Janem Odložilem s přehledem vyhrál. Za ním doběhl Krocoleon, Lombargini, Lodgian Whistle a Taras.

V dostihu pro klisny, v Ceně Registany (stch cc II. kat., 4+ kl., 4 150 metrů, 120 000 Kč), se dařilo vítězi kvalifikace žokeji Lukáši Matuskému, když zvítězil v sedle favoritky Poinsettie před Alegorií, Silk, Stealing a Win a Mintakou.

Kuriózní průběh měl předposlední dostih dne Cena podporovaná společností Agrovenkov o.p.s. (stch cc III. kat., 4 l., 4 150 metrů, 90 000 Kč). Do dostihu odstartovala pětice koní, po pádech a vybočeních už od Zahrádek však v dostihu pokračoval pouze Del Rey s Pavlem Složilem mladším. Diváci na tribunách s napětím čekali, zda dostih dokončí alespoň on. „Pořád jsem cítil koně za sebou, říkal jsem si „je to dobrý, nejedu sám“. A najednou bylo ticho. Tak jsem se otočil a nikoho neviděl. Pak už jsem soustředil jen na to, aby mi pěkně skákal – což mu občas nešlo, navíc to začalo klouzat,“ vyprávěl po dostihu Pavel Složil. Že dostih dokončí pouze jeden kůň není obvyklé, ale ani výjimečné. Například v roce 1993 Velkou pardubickou dokončil pouze Rigoletto s Liborem Štenclem.

Hlavním dostihem jediného letošního dostihového dne v neděli v Netolicích byla Velká cena Galopp News aneb Velká cena Netolic (stch cc III. kat., 4+, 4 100 metrů, 80 000 Kč), ve které si suverénním způsobem počínal letošní „král provincií“ Gejzir. Svěřenec trenéra Vladimíra Vinklárka v sedle s jezdcem Michalem Kubíkem navázal triumfy v Brně a Světlé Hoře, když zvítězil velmi lehce o šest délek před La Sorbonnou, která v boji o stříbrnou pozici o tři čtvrtiny délky předčila Rabbit King’s Besta, posledním dokončivším koněm byl devět délek zpět na čtvrtém místě Tymian.

V rovinové části programu se dařilo dvojici trenér Radek Holčák a žokejka Zuzana Vokálková, kteří díky vítězstvím s Yordanou a Sarasem oslavili vítězný double.

Až do maďarské metropole pro svůj rekordní desátý triumf v nepřerušené řadě cestovala reprezentantka šampionské centrály rodiny Vocáskových Famous Valley. Na budapešťském závodišti nesoucím jméno legendární klisny Kinscem pětiletá reprezentantka stáje Stanislava Chudáčka v sedle s Pavlem Složilem mladším lehce o pět délek před domácím Szarkazmusem triumfovala v dostihu přes proutěné překážky pojmenovaném Augusztusi Gatverseny (pp, 3+, 2 800 metrů, 780 000 Ft). Famous Valley drží neporazitelnost od září roku 2017 a desátým triumfem v řadě překonala dosavadní rekord, který měl v držení De Roberto, jenž v sezónách 2006 a 2007 nenašel přemožitele v devíti dostizích.

 

Otakar Nový + tisková zpráva DZ Pardubice

Foto: Bohumil Křižan

Zpět na výpis